Piotr Dwojacki zostanie patronem tramwaju?

21 października 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Koprowski

Czy zmarły w lipcu miejski działacz społeczny Piotr Dwojacki zostanie patronem tramwaju? Z taką inicjatywą wystąpiły rady dzielnic, z którymi Dwojacki był mocno związany oraz pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny.Przypomnijmy, Piotr Dwojacki zmarł niespodziewanie nocą z 30 na 31 lipca br. Na jego pogrzebie na cmentarzu Srebrzysko zobacz na mapie Gdańska pojawiła się nie tylko najbliższa rodzina, ale też wiele osób zaangażowanych w działalność na rzecz miasta - m.in. lokalnych aktywistów i przedstawicieli rad dzielnic.

I to właśnie rady dzielnic na ostatnim wspólnym posiedzeniu wystąpiły do miasta z inicjatywą nazwania jednego z tramwajów jego imieniem.

- Pomysł ten narodził się po wielu rozmowach w gronie najbliższych przyjaciół Piotra. Uznaliśmy, że jako osoba działająca na rzecz mądrego rozwoju miasta, w pełni zasługuje na takie wyróżnienie. Ponadto był on zwolennikiem rozwoju transportu szynowego i sam chętnie podróżował tramwajami - mówi Anna Golędzinowska, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Aniołki, która przedstawiła pomysł na kolegium rad dzielnicy.
Rady dzielnic nie wskazują konkretnego tramwaju. Na nowego patrona oczekuje wciąż Pesa Swing nr 1031, która wcześniej nosiła imię Adolfa Butenandta, niemieckiego biochemika i zarazem czynnego zwolennika nazizmu, podejrzanego o udział w zbrodniczych eksperymentach na więźniach niemieckich obozów koncentracyjnych. Bez patronów są też wysłużone "stopiątki" oraz sprowadzone z Niemiec wagony N8C - z wyjątkiem tramwaju Güntera Grassa.

- Decyzję, o tym który tramwaj miałby otrzymać imię Piotra Dwojackiego, pozostawiamy urzędnikom. Może to być jeden z kursujących już po Gdańsku tramwajów lub któryś z nowych pojazdów zamówionych przez miasto - dodaje Golędzinowska.
O pomyśle radnych dzielnicowych pozytywnie wypowiada się Ewa Lieder, z którą Dwojacki zasiadał w Radzie Dzielnicy Wrzeszcza Dolnego, a następnie współtworzył inicjatywę Gdańsk Obywatelski (Lieder z ramienia GO ubiegała się o stanowisko prezydenta miasta, zaś Dwojacki radnego miasta).

- To dobry pomysł, ponieważ Piotr był fanem komunikacji zbiorowej. Być może jeszcze lepszą inicjatywą byłby skwer jego imienia we Wrzeszczu? Piotr walczył bowiem o miasto pełne zieleni i terenów rekreacyjnych - ocenia Ewa Lieder, obecnie posłanka Nowoczesnej.
Urzędnicy nie zajęli jeszcze stanowiska ws. inicjatywy radnych dzielnicowych.
Czy zwracasz uwagę na patrona tramwaju, którym podróżujesz?
38%

tak, lubię wiedzieć, kto nim jest

62%

nie, nie ma to dla mnie znaczenia

zakończona

łącznie głosów: 749