Plac Górnośląski w Orłowie w nowej odsłonie

1 października 2019, 13:30
Patryk Szczerba

Na pl. Górnośląskim pojawiły się nowe ławki, stoły, stojaki rowerowe, a teren przy pawilonach został utwardzony płytami chodnikowymi i kamienną kostką. Zostały drzewa i sporo zieleni. To efekt realizacji drugiego etapu projektu z Budżetu Obywatelskiego. Koszt inwestycji to 250 tys. zł.Plac Górnośląski wytyczono w czasie wojny, podczas której nosił nazwę Fritz Groen Platz. Obecny wygląd tego miejsca ukształtował się jednak w późnych latach 90. Wtedy przeniesiono tu pawilony handlowe z ul. Batorego, a niedługo później utworzono plac zabaw.

Dzielnicowe targowisko jest chętnie odwiedzane nie tylko przez okolicznych mieszkańców. Zdarza się, że na zakupy przyjeżdżają tutaj osoby z innych części Gdyni, a coraz częściej także z Gdańska.

Plac Górnośląski: zmiany dzięki BODo niedawna przestrzeń obok boksów była zaniedbana. Nie można było tutaj odpocząć, choć to centralny plac tej części dzielnicy. Udało się to częściowo zmienić dzięki edycji Budżetu Obywatelskiego z 2015 roku.

Targowiska Gdańsk, Sopot, Gdynia


Uregulowano skarpy, zlikwidowano stopnie, zasiano nowy trawnik, wytyczono żwirowe ścieżki zgodnie z oryginalną geometrią z lat 30. XX w. oraz zamontowano ławki.

Inwestycje na pl. Górnośląskim kosztowały 180 tys. zł. Inicjatorzy wskazywali, że chcą kontynuować prace, korzystając ze środków BO w kolejnych latach. Udało się dzięki poparciu mieszkańców w 2018 roku.

Przed kilkoma dniami modernizacja kolejnej części pl. Górnośląskiego dobiegła końca.

Co wykonano:

  • zamontowano ławki z oparciami i podłokietnikami, stoły,
  • pojawiły się stojaki rowerowe oraz betonowe kosze na odpady,
  • plac przy boksach oraz ciągi komunikacyjne utwardzono płytami i kostką kamienną,
  • odwodniono teren,
  • 205 m kw. placu zostało obsiane trawą.

- Plac Górnośląski to centrum tej części Orłowa oraz ważne miejsce spotkań i rekreacji mieszkańców okolicy, ale też osób, które korzystają z jego przestrzeni handlowej. Dlatego tak istotne było zagospodarowanie terenu, który realizowałby potrzeby zarówno mieszkańców tego rejonu, jak i osób odwiedzających to miejsce podczas zakupów. Liczę, że przy współpracy z kupcami zmiany będą mogły pójść jeszcze dalej - tłumaczy Barbara Marchwicka, wnioskodawczyni tego projektu i od niedawana pełnomocnik prezydenta ds. przestrzeni publicznych.

Możliwe kolejne zmianyPrzychylnie do propozycji kolejnych zmian odnoszą się także władze miasta.

- Nie jest wykluczone, że jeśli to miejsce zdobędzie popularność, rozważymy kolejne działania rozszerzające zakres zagospodarowania, np. dodatkowe ławeczki czy pergole, chroniące przed słońcem - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Koszt inwestycji to 256 tys. zł.

Mieszkania w Orłowie: sprzedaż wynajem

Twoje Orłowo! 2 pokoje z własnym ogródkiem
429 054 zł
Gdynia Orłowo
Apartament w Orłowie - 67m2 - Ogród
612 080 zł
Gdynia Orłowo
Twoje Orłowo ! Mieszkania z widokiem na Zatokę !
871 080 zł
Gdynia Orłowo
Czy wypoczywasz na miejskch ławkach i skwerach?
24%

tak, regularnie

50%

owszem, ale nieczęsto

26%

nie, wolę inne miejsca

zakończona

łącznie głosów: 698