Plac Nadwodny: atrakcyjne miejsce nad Martwą Wisłą

25 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Brancewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

W przyszłym roku remont trzech ulic w Nowym Porcie

Zejście do wody w formie amfiteatru, łąka do organizacji pikników, meble miejskie nawiązujące kształtem do drewna wyrzuconego przez morze na brzeg - taką metamorfozę zaniedbanego terenu nad Martwą Wisłą w Nowym Porciezobacz na mapie Gdańska proponują autorzy pracy, która właśnie zwyciężyła w miejskim konkursie.Plac Nadwodny to robocza nazwa terenu zlokalizowanego u zbiegu ul. Wyzwolenia oraz Władysława IV, bezpośrednio nad Martwą Wisłą i niemal naprzeciwko Twierdzy Wisłoujście zobacz na mapie Gdańska. Większość gdańszczan kojarzy go przede wszystkim z promem, który został zlikwidowany po otwarciu tunelu pod Martwą Wisłą.

Konkurs na przyjazne i atrakcyjne zagospodarowanie tego terenu został poprzedzony konsultacjami społecznymi z mieszkańcami Nowego Portu, które miały miejsce jesienią 2017 roku. Potem, w oparciu o część ich propozycji, planiści miejscy stworzyli założenia dla tej przestrzeni.

Do konkursu na zagospodarowanie Placu Nadwodnego wpłynęło pięć prac. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić dwie.

Pierwsza nagroda w wysokości 22 tys. zł trafiła do zespołu projektowego: Zofia Zuchowicz, Marta Kępka, Anna Dubois, Tomasz Japa. Trzecia nagroda (drugiej nie przyznano) powędrowała do pracowni Jaz+ Architekci Żmijewski Jaworski Masse, która otrzyma 8 tys. zł.

Plac Nadwodny ma być wizytówką Nowego PortuPlac Nadwodny: przestrzeń codziennej rekreacjiJakie są założenia zwycięskiej pracy?

- Chcieliśmy odpowiedzieć na zapotrzebowania mieszkańców tworząc przestrzeń do codziennej rekreacji. Podzieliliśmy ją na kilka obszarów funkcjonalnych - opowiada Zofia Zuchowicz ze zwycięskiego zespołu. - Stworzyliśmy plac miejski, czyli reprezentacyjną przestrzeń z utwardzoną nawierzchnią i fontanną, którą w razie potrzeby będzie można wyłączyć. Kolejnym elementem jest przestrzeń nad wodą. W miejscu po dawnej przeprawie promowej, którą zagospodarowaliśmy w formie amfiteatru z dużą ilością drewnianych deków, będzie można zejść nad samą wodę. Kolejna strefa jest czysto rekreacyjna również nad wodą, ale z dużą ilością zieleni, meblami miejskimi i leżakami przypominającymi drewno wyrzucone na brzeg. Pozostawiliśmy też miejsce na łąkę z trawą, gdzie można zrobić piknik z widokiem na Twierdzę Wisłoujście.

Plac Nadwodny: najpierw dokumentacja, wykonanie do 2023 r.Zanim jednak dojdzie do przekształcenia zaniedbanego terenu w atrakcyjną dla mieszkańców przestrzeń, trzeba przygotować dokumentację techniczną i projektową. Zwycięski zespół będzie musiał się z tym uporać, pamiętając jednak o zaleceniach komisji konkursowej.

Wytyczne komisji do zwycięskiej pracy

  • należy przeprojektować układ komunikacyjny m.in. poprzez reorganizację pętli autobusowej
  • należy zweryfikować formę punktu widokowego i przeanalizować czy niezbędne jest jego wyniesienie
  • należy rozważyć możliwość rezygnacji z cieku wodnego poprowadzonego w śladzie dawnych torów
  • należy dążyć do maksymalnego zachowania istniejących drzew
  • należy przewidzieć możliwość cumowania małych jednostek w dawnym basenie promowym


Jak do tych uwag odnoszą się projektanci?

- Część z nich rozumiemy, ale o niektóre nasze propozycje spróbujemy powalczyć - zapowiada Zofia Zuchowicz. - Jednym z istotnych elementów naszej pracy jest minimalizacja obecności ruchu kołowego w tym rejonie, dlatego też zaproponowaliśmy likwidację istniejącej pętli autobusowej. Ważne dla nas było też podkreślenie historycznego przebiegu dwóch torów tramwajowych, które miejscami jeszcze widać. W naszej koncepcji jeden z nich miał być ciekiem wodnym a drugi ścieżką rowerową. Z zaleceń wynika jednak, że może nie udać się tego zrealizować.
W tym momencie trudno jest powiedzieć, kiedy rozpocznie się realizacja. Wiadomo natomiast, że nieprzekraczalny termin zakończenia inwestycji to czerwiec 2023 roku, kiedy rozliczane będą projekty rewitalizacji dofinansowane przez Unię Europejską.
Jak oceniasz ilość i jakość terenów rekreacyjnych w swoim mieście?
10%

wysoko, jest ich dużo i są zadbane

34%

dobrze, ale mogłoby ich być więcej

25%

przeciętnie, szczególnie pod względem jakości

31%

nisko, jest ich za mało i są słabo wyposażone

zakończona

łącznie głosów: 774