Plac Nadwodny ma być wizytówką Nowego Portu

23 listopada 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Krzysztof Koprowski

Warsztatowa koncepcja zagospodarowania plac Nadwodnego. Rozmieszczenie funkcji oraz ich kształt stanowi wersje roboczą, która ulegnie zmianie w wyniku konkursu urbanistyczno-architektonicznego.

Ponowne uruchomienie promu przez Martwą Wisłę, teren rekreacyjny oraz przestrzeń do organizacji lokalnych wydarzeń plenerowych - w taki sposób mieszkańcy Nowego Portu chcieliby przekształcić tzw. plac Nadwodny zobacz na mapie Gdańska. Zgłoszone pomysły posłużą do wypracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej i rozpoczęcia w najbliższych latach prac budowlanych.O konsultacjach społecznych, które poprzedzą działania inwestycyjne w Nowym Porcie, na Biskupiej Górce i Starym Chełmie, Dolnym Mieście, Starym Przedmieściu oraz Oruni, pisaliśmy pod koniec października. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie propozycje zgłosili mieszkańcy w pierwszej z tych dzielnic dla tzw. placu Nadwodnego.

Plac Nadwodny to robocza nazwa terenu zlokalizowanego u zbiegu ul. Wyzwolenia oraz Władysława IV, bezpośrednio nad Martwą Wisłą i niemal naprzeciwko Twierdzy Wisłoujście zobacz na mapie Gdańska. Większość gdańszczan kojarzy go przede wszystkim z promem, który został zlikwidowany po otwarciu tunelu pod Martwą Wisłą.

Prom dla pieszych i rowerzystów potrzebny od zaraz

I to właśnie brak promu lub innego wygodnego połączenia (np. tramwajami wodnymi) z drugim brzegiem Martwej Wisły był jednym z najczęściej poruszanych problemów podczas konsultacji społecznych.

- Przywrócenie przeprawy promowej było wielokrotnie poruszane w rozmowach z mieszkańcami. Prom samochodowy nie ma uzasadnienia ze względu na bliskość tunelu. Mieszkańcy postulują jednak, aby była to przede wszystkim przeprawa pieszo-rowerowa i takie rozwiązanie zapisujemy w wynikach konsultacji - mówi Aleksandra Przyk z Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego Biura Rozwoju Gdańska.
Przede wszystkim teren rekreacyjny

Oprócz promu, który przyciągnąłby ponownie do Nowego Portu turystów zmierzających do Twierdzy Wisłoujście oraz na Westerplatte, mieszkańcy chcieliby na placu pochwalić się również lokalnymi atrakcjami. Służyć temu miałaby makieta dzielnicy oraz punkt informacji turystycznej zlokalizowany w przedwojennym budynku wymagającym odrestaurowania zobacz na mapie Gdańska na terenie dawnej bazy paliwowej.

Plac Nadwodny powinien być jednak przede wszystkim obszarem rekreacyjnym, na terenie którego mieszkańcy zaproponowali m.in. skaterpark, siłownię plenerową, wybieg dla psów, miejsce zabaw dla dzieci, łąkę piknikową oraz publiczną toaletę.

Teren co jakiś czas mógłby się również stać miejscem wydarzeń plenerowych z nietypową sceną zlokalizowaną na barce. Jednocześnie plac nadal pozostałby widownią dla imprez odbywających się w obrębie Twierdzy Wisłoujście, np. corocznej inscenizacji bitwy morskiej.

Świeża ryba prosto z kutra

Na co dzień mogłyby tutaj parkować furgonetki z jedzeniem (food trucki), choć mieszkańcom marzy się sprzedaż produktów prosto z kutrów rybackich. Dla rybaków zaproponowano miejsce w przystani zobacz na mapie Gdańska wykorzystywanej dotychczas przez prom.

Ze względu na tak zróżnicowane pomysły, pojawił się postulat o wykonaniu możliwie uniwersalnej nawierzchni dla różnych funkcji.

- Mieszkańcy postulują, aby teren był jednolity pod względem przestrzeni - to znaczy bez wydzielania osobnych fragmentów pod parkingi czy chodniki, tak aby móc wykorzystać ją w dowolny sposób - wyjaśnia Bartłomiej Buława z biura architektonicznego Buława, współpracującego z BRG podczas konsultacji społecznych.
Konkurs architektoniczny, a potem prace budowlane

Propozycje mieszkańców zgłoszone podczas warsztatów oraz poprzez ankiety będą wytycznymi do organizacji konkursu urbanistyczno-architektonicznego. Wstępnie planuje się, że jego rozstrzygnięcie nastąpi w IV kwartale przyszłego roku.

Niezależnie od prac budowlanych na placu Nadwodnym, w najbliższych latach w ramach rewitalizacji Nowego Portu uwzględniono przebudowę ul. Wilków Morskich zobacz na mapie Gdańska, Góreckiego zobacz na mapie Gdańska oraz Strajku Dokerów zobacz na mapie Gdańska, remont budynków mieszkalnych oraz działania społeczne m.in. w formie placówki wsparcia dziennego oraz klubu mieszkańca.

W podobny sposób, jak w Nowym Porcie, będą prowadzone prace rewitalizacyjne na Biskupiej Górce i Starym Chełmie, Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu, Oruni. Łącznie na ten cel zaplanowano do 2023 r. przeznaczyć 120 mln zł, z czego 76 mln zł stanowić będzie wsparcie unijne.

Czytaj też: Zielone światło dla rewitalizacji zapomnianych dzielnic Gdańska
Tegoroczna bitwa o Twierdzę Wisłoujście
Czy Nowy Port jest dzielnicą atrakcyjną dla turystów?
20%

tak, z pewnością warto tu przyjechać

36%

tak, ale wymaga lepszej promocji

14%

nie, nie ma tutaj nic ciekawego do zobaczenia

30%

nie, nadal jest to dzielnica o złej renomie

zakończona

łącznie głosów: 949