Plany gdańskich drogowców na 2022 r.

31 sierpnia 2021, 7:00
Maciej Korolczuk
Najnowszy artukuł na ten temat Plany sopockich drogowców na 2022 r.
Modernizacja al. Grunwaldzkiej w Oliwie, budowa przejścia przy galerii ETC czy przebudowa Budowlanych to tylko niektóre z zaplanowanych inwestycji drogowych w Gdańsku w 2022 r. Więcej zdjęć (12)

Modernizacja al. Grunwaldzkiej w Oliwie, budowa przejścia przy galerii ETC czy przebudowa Budowlanych to tylko niektóre z zaplanowanych inwestycji drogowych w Gdańsku w 2022 r.

fot. kolaż Trojmiasto.pl

Modernizacja al. Grunwaldzkiej w Oliwie, budowa przejścia przy galerii ETC czy przebudowa Budowlanych to tylko niektóre z zaplanowanych inwestycji drogowych w Gdańsku w 2022 r.

fot. kolaż Trojmiasto.pl

Rozpoczęcie długo oczekiwanej przebudowy ul. Budowlanych i Kielnieńskiej, budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Starogardzkiej z Niepołomicką i Czerską, dwa nowe przejścia dla pieszych - to tylko niektóre plany gdańskich drogowców na 2022 r.Dziś piszemy o Gdańsku, ale wkrótce przyjrzymy się także planom remontów i budowy dróg w Gdyni i Sopocie.

Na początek przyjrzyjmy się realizowanym inwestycjom, które w 2022 r. mają zostać zakończone i oddane do użytku.

W I kwartale przyszłego roku planowane jest zakończenie budowy Nowej Olchowej.

Nieco później (III kw.) gotowy będzie też objazd Bramy Nizinnej.


Ale to nie wszystko. Kilka zadań jest obecnie na etapie postępowania przetargowego. Jeśli uda się je pomyślnie przeprowadzić, w przyszłym roku - bardziej pod jego koniec - powinno być gotowe nowe skrzyżowanie ul. Kartuskiej z NowatorówMapka, a także powinna zakończyć się budowa ul. ŁagowskiejMapka oraz przebudowa ul. Górka wraz z infrastrukturą techniczną.

W 2022 r. zostanie przebudowana na całej długości ul. Pańska (między Podwalem Staromiejskim a ul. Szeroką) oraz ul. Węglarska (od skrzyżowania z ul. Szeroką do ul. Świętego Ducha) - o czym już informowaliśmy.


Kilka przetargów zaplanowano też na ostatnie miesiące 2021 r. Przed nami postępowanie m.in. na:


Dwa nowe przejścia naziemneGłówne plany inwestycyjne gdańskich drogowców na 2022 r. obejmują niemal 30 pozycji.

Część z nich to zadania, które pierwotnie planowano zrealizować w tym roku, ale z różnych względów terminów nie udało się dotrzymać.

To m.in. modernizacja ul. ŁąkowejMapka między Długimi Ogrodami a Podwalem Przedmiejskim, a także ModrejMapka i ŁanowejMapka na Olszynce, pierwszego etapu KielnieńskiejMapka czy kolejnych odcinków al. HalleraMapka.

Ale są też nowe zadania.

To m.in. modernizacja al. Grunwaldzkiej w Oliwie, przebudowa ul. DanusiMapka (II etap budowy kanału ulgi dla potoku Strzyża), rozpoczęcie przebudowy ul. MalczewskiegoMapka czy sporządzenie dokumentacji modernizacji ul. SpadochroniarzyMapka.

W planach są też m.in. przebudowa ul. StryjewskiegoMapka między Sienną a Zimną, TęczowejMapka (od Nadwiślańskiej do Turystycznej), SówkiMapka (między Stryjewskiego a Kępną), BarniewickiejMapka (od Pegaza do Kielnieńskiej), ŚwibnieńskiejMapka, RadarowejMapka, Żabiego KrukaMapka, Nowej Sadowej, modernizacja StężyckiejMapka i RadiowejMapka czy przebudowa pętli autobusowej przy ŁowickiejMapka.

W przyszłym roku mają być też kontynuowane prace przy modernizacji tras rowerowych i przejść przez torowiska tramwajowe. Powstaną też kolejne dwa naziemne przejścia dla pieszych: przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i galerii ETC).

Kilka inwestycji drogowych realizowanych przez GIWKPoza inwestycjami prowadzonymi przez dwa główne miejskie podmioty, a więc Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska i Wydział Programów Inwestycyjnych, swoje prace zaplanowała także spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

W 2022 r. prac mogą spodziewać się mieszkańcy następujących ulic:
  • Swojska (budowa sieci wodociągowej),
  • Grażyny (przebudowa sieci wodociągowej),
  • Starowiślna (przebudowa sieci wodociągowej),
  • Kolonia Studentów (przebudowa sieci wodociągowej, wspólnie z DRMG, niewykluczone, że realizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku),
  • Hoża (przebudowa kanału sanitarnego, początek także w tym roku).


Początkowo magistrat podał, że w I kwartale przyszłego roku do użytku zostanie oddana także Nowa Warszawska. W przygotowaną odpowiedź wdarł się jednak chochlik. Trasa tramwajowa w tym miejscu będzie gotowa w I kwartale, ale 2023 r.
Tempo remontów dróg w Gdańsku jest:
11%

dobre, mimo pandemii i ograniczonych środków

32%

umiarkowane, nie ma tragedii, ale mogłoby być lepsze

57%

złe, zbyt dużo inwestycji przekładane jest na kolejne lata

zakończona

łącznie głosów: 1425

Opinie wybrane


wszystkie opinie (304)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.