Gdynia: część nowych parkomatów tylko na kartę, w innych płatność od 50 gr

20 lipca 2021, 7:00
Patryk Szczerba

Część nowych gdyńskich parkomatów nie przyjmuje bilonu, a płacić za postój można tylko kartą. Dodatkowo wszystkie maszyny nie przyjmują 10- i 20-groszówek. Władze miasta tłumaczą, że opłaty bezgotówkowe są coraz popularniejsze, a mniejsze monety mogłyby blokować sejf i unieruchamiać parkomat. Obiecują, że będą reagować na kolejne uwagi dotyczące oznaczeń.Przypomnijmy:

  1. Od 1 lipca obowiązują nowe strefy parkowania w Gdyni.
  2. Podwyższono ceny za parkowanie w Śródmieściu.
  3. Płacić trzeba również na dziewięciu parkingach poza strefą śródmiejską.
  4. Opłaty od lipca wprowadziła też Galeria Klif.

Strefa płatnego parkowania w Gdyni: ceny, dzielnice i abonamentyNowe parkomaty: część płatności tylko bilonem, nie przyjmują 10- i 20-groszówekDo naszej redakcji docierają kolejne sygnały o funkcjonującej od blisko trzech tygodni strefie płatnego parkowania w Gdyni.

Czytelnicy skarżą się na działanie nowo zakupionych parkomatów, które zostały zamontowane w kolejnych miejscach.

- Świadomy powstania nowych stref płatnego parkowania wybierając się wczoraj z żoną na spacer zabrałem parę drobnych, aby opłacić postój. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że nie istnieje taka możliwość. Jest to dla mnie ogromną głupotą. Co jeśli nie posiadam akurat środków na koncie, ale mam przy sobie gotówkę? Co jeśli nie posiadam konta w banku? Co jeśli jestem starszą osobą, która ma przy sobie tylko gotówkę? Co jeśli tak jak ja wczoraj nie zabrałem ze sobą portfela, aby go nie zgubić na plaży, a wziąłem tylko drobne? - pyta pan Maciej.
Inny czytelnik zwraca uwagę, że urządzenia, w których bilonem płacić można, nie przyjmują 10- i 20-groszówek.

40 parkomatów nie posiada opcji płatności bilonem. Takie urządzenia stoją m.in. przy ul. Morskiej. Więcej zdjęć (10)

40 parkomatów nie posiada opcji płatności bilonem. Takie urządzenia stoją m.in. przy ul. Morskiej.

fot. Trojmiasto.pl

40 parkomatów nie posiada opcji płatności bilonem. Takie urządzenia stoją m.in. przy ul. Morskiej.

fot. Trojmiasto.pl

Urzędnicy: opłaty bezgotówkowe popularne, małe monety mogą szkodzić urządzeniomWładze Gdyni odpowiadają, że urządzeń, gdzie nie można płacić bilonem jest w mieście zdecydowana mniejszość.

- Na 370 parkomatów mamy zaledwie 40 urządzeń, które nie przyjmują bilonu. Łącznie kupiliśmy 175 sztuk nowych parkomatów solarnych. Obserwujemy silny trend płatności bezgotówkowych. Kierowcy coraz chętniej płacą za postój za pomocą aplikacji mobilnych, a przy parkomatach wykorzystują opcję płatności kartami płatniczymi lub Blikiem. Świetnie obrazuje to sytuacja z płatnościami na parkingach pozastrefowych, gdzie ponad 75 proc. transakcji zostało dokonanych bezgotówkowo. - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Jego zdaniem przy obecnych stawkach parkingowych w Gdyni używanie tak drobnych monet byłoby problematyczne  m.in. z powodu ich zanieczyszczeń i trudności w ich odczytywaniu przez selektor monet.

- Ponadto sejf w parkomacie ma ograniczoną pojemność i zbyt duża ilość bilonu wymagałaby częstszych kolekcji, a to generuje dodatkowe koszty. Warto też zaznaczyć, że przepełniony sejf w parkomacie może spowodować nawet częstsze wyłączenia urządzenia - wskazuje Marek Łucyk.
Przyznaje jednocześnie, że wciąż nie wszędzie udało się zainstalować parkomaty. Przyczyną mają być porzucone pojazdy. Co więcej, dwa urządzenia - na Wzgórzu i w Orłowie - zostały już zniszczone i zdemontowane.

Strefa parkowania w Gdyni: abonamenty dla mieszkańców: zasady, cennikBez tańszych abonamentów dla opiekunów osób starszychSporo kontrowersji budzi wciąż kwestia abonamentów. Padają sugestie, by z preferencyjnych stawek korzystała najbliższa rodzina starszych osób.

- Pragnę zwrócić uwagę na konieczność zaopiekowania się zameldowanymi w Gdyni seniorami w wieku powyżej 80. lat. Osoby te nie mają samochodów, zameldowane są w Gdyni, wymagają opieki. Zakupy, spacery, rozkładanie leków, etc. Zwykle zajmują się nimi najbliżsi. Nie zawsze osoby te mieszkają w Gdyni. Nie mają żadnych szans, by nabyć tańszy abonament. Uważam, że najbliższe pokrewieństwo z seniorem powinno upoważniać do nabycia przynajmniej jednego abonamentu ze zniżką - pisze pan Tomasz.
Nie ma jednak na to szans.

- Tego typu uprawnienia nie funkcjonują w żadnym polskim mieście, które wprowadziło strefę płatnego parkowania - ucina sprawę Łucyk.

Możliwe zmiany oznaczeń na Działkach Leśnych i WzgórzuSą za to szanse na zmiany oznakowania na ulicach na Działkach Leśnych i Wzgórzu Maksymiliana. W przypadku pierwszej dzielnicy czytelnicy piszą o ul. SłupeckiejMapka i PodlaskiejMapka.

Mieszkańcy twierdzą, że będzie problem z przemieszczaniem się na ul. Podlaskiej, gdy zostanie otwarta we wrześniu budowana szkoła. Więcej zdjęć (10)

Mieszkańcy twierdzą, że będzie problem z przemieszczaniem się na ul. Podlaskiej, gdy zostanie otwarta we wrześniu budowana szkoła.

fot. Trojmiasto.pl

Mieszkańcy twierdzą, że będzie problem z przemieszczaniem się na ul. Podlaskiej, gdy zostanie otwarta we wrześniu budowana szkoła.

fot. Trojmiasto.pl

- Ul. Słupecka ma wyznaczone miejsca do parkowania po obu stronach ulicy, co wymusza slalom (na dwukierunkowej jezdni). Ul. Podlaska ma miejsca wymalowane po prawej stronie (dotychczas wszyscy parkowali po lewej), co dodatkowo uniemożliwia wyjazd samochodów ze wszystkich posesji na ul. Podlaskiej. Tu od września będzie też Szkoła Społeczna, a wyjazd przez bramę przy samochodach zaparkowanych po prawej skutecznie uniemożliwia zorientowanie się, czy jedzie coś, czy nie jedzie - relacjonuje czytelnik.
Władze miasta odpowiadają, że ul. Słupecka jest jednokierunkowa (dwukierunkowy ruch zaczyna się od skrzyżowania z ul. Urszulanek przyp. red.) i zgodnie z zatwierdzoną organizacją ruchu ma wyznaczone miejsca po jednej stronie.

Z kolei ul. Podlaska nie ma ruchu tranzytowego, dlatego układ komunikacyjny, przy wprowadzonej strefie Tempo 30, zdaniem urzędników jest bezpieczny.

- Pozostawiony przekrój drogi (ok. 3 m) jest optymalny. Będziemy analizować sugestie mieszkańców dot. ewentualnych zmian - wskazują urzędnicy.
Z kolei na osiedlu Moniuszki w Gdyni, jak relacjonują kierowcy, zostały pomalowane ulice, zamontowane słupki bez znaków i jest ogólny chaos.

- Zdarza się, że ul. Wincentego PolaMapka jest zablokowana, bo kierowcy parkują po staremu, a co niektórzy ustawiają swoje pojazdy na "wyznaczonych liniami miejscach parkingowych" w skutek czego przepust drogi zostaje zamknięty - wskazują.
Urzędnicy odpowiadają, że będą analizować uwagi mieszkańców.

Problemy mieszkańców ul. PomorskiejPodobny problem pojawił się na ul. PomorskiejMapka na Działkach Leśnych. Opisywaliśmy go kilkanaście dni temu. Mieszkańcy twierdzą, że nowo wymalowane pasy wyznaczające miejsca postojowe wzdłuż ul. Pomorskiej zagradzają wyjazd z parkingu podziemnego.

Włodarze miasta zapewniają, że nie popełniono błędu przy projektowaniu i realizacji przedsięwzięcia.
Czy płaciłe(a)ś za parkowanie w Gdyni po wprowadzeniu nowych stref i podwyżce opłat?
40%

tak

60%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1053

Opinie wybrane


wszystkie opinie (505)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.