Pływająca śmieciarka w gdańskiej marinie

16 maja 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
km
Najnowszy artukuł na ten temat

Zastawiają nowe pułapki na śmieci w wodzie

W Marinie Gdańsk przy ul. Szafarnia zobacz na mapie Gdańska pojawił się nietypowy, pływający pojemnik na śmieci, który jednorazowo może zebrać nawet do 20 kg odpadów unoszących się na wodzie. Urządzenie zostało uruchomione w sobotę, przetestowaliśmy, jak działa.Kilka dni temu przy pomostach na przystani przy ul. Szafarnia pojawiło się nietypowe urządzenie. Seabin jest pływającym pojemnikiem na śmieci, który może pomagać w utrzymaniu czystości w wodzie.

- Jego zadaniem jest zbieranie wszystkich pływających śmieci. Dzieje się to poprzez zasysanie wody z powierzchni. Woda przechodzi przez filtr workowy znajdujący się w koszu Seabin. Następnie woda jest wypompowywana, a w koszu pozostają śmieci i zanieczyszczenia, które należy co jakiś czas usuwać - wyjaśnia Grzegorz Pawelec, rzecznik Gdańskiego Ośrodka Sportu zarządzający mariną.
Seabin potrafi również zbierać ślady olejów i zanieczyszczeń pływających na powierzchni wody. W ciągu roku tego typu urządzenie może zebrać do ok. pół tony zanieczyszczeń, charakteryzując się przy tym zużyciem prądu typowym dla instalacji 12V.

Sprzęt został przekazany gdańskiej marinie w darowiźnie dzięki współpracy z gdańską firmą Wartsila Polska Sp. z o.o. Do tej pory na całym świecie zostało zainstalowanych 719 takich koszy, w tym 34 zostały zakupione i podarowane przez tę korporację, która w ten sposób chce się przyczynić do ochrony środowiska naturalnego.

Jak podaje Fundacja Ellen Macarthur, szacuje się, że do roku 2025 w oceanach na każde trzy tony ryb przypadać będzie tona pływającego w wodzie plastiku. Co gorsza, według naukowców, w roku 2050 masa tworzyw sztucznych pływających oceanach ma przekroczyć masę żyjących tam ryb.
Czy zdarza ci się wrzucać śmieci do wody?
3%

tak

7%

kiedyś tak robiłem, teraz już nie

90%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 4630

km