Po Gdańsku jeździ złoty tramwaj

30 lipca 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Maciej Korolczuk
Najnowszy artukuł na ten temat

Kolejne modernizacje tramwajów z Niemiec wydłużą ich życie o 20-30 lat

W weekend na gdańskich torach pojawił się oklejony na złoto tramwaj. Jedni pytali, czy gdański tabor przywdziewa nowe barwy, inni obstawiali, że to wóz po remoncie, jeszcze przed malowaniem w warsztacie blacharskim. Okazuje się, że ani jedno, ani drugie.Na złotego dortmunda o numerze bocznym 1122 natknął się w sobotę przed południem na pętli w Brzeźnie pan Piotr. Skład linii nr 3 na razie jest oklejony złotą folią tylko do połowy. Nietypowy tuning? Remont wozu? Nowe barwy taboru miejskiej spółki?

Ustaliliśmy, że intrygujące i nietypowe dla gdańskich tramwajów barwy to element tzw. outdoorowej kampanii promocyjnej związanej z projektem "Jeden ze 100", poświęconej Sądowi Ostatecznemu Hansa Memlinga.

- Na razie nie mogę zdradzać zbyt wiele. Mogę powiedzieć, że to pierwszy etap naszej kampanii, podczas którego zbieramy wszelkie pomysły i interpretacje. Złoty tramwaj, a także charakterystyczne plakaty ze złotą kulą, które pojawiły się na mieście, to część nowego projektu. Wkrótce będziemy mogli podać więcej informacji - mówi Małgorzata Posadzka, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Gdańsku, organizatora kampanii.
Sąd Ostateczny Hansa Memlinga, arcydzieło malarstwa niderlandzkiego znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, w 2017 roku będzie motywem kilkudziesięciu wydarzeń artystycznych, kulturalnych i naukowych. Przygotowują je instytucje kultury województwa pomorskiego, w tym Muzeum Narodowe w Gdańsku.

- Czekających na widzów wystawom, koncertom, spektaklom teatralnym, operowym i plenerowym, konkursom, międzynarodowej konferencji memlingowskiej oraz spotkaniom nadaliśmy wspólną nazwę "Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. JEDEN ze 100 najważniejszych obrazów w sztuce dawnej" - czytamy na stronie organizatora.

Kampania ma zwrócić uwagę na rangę malarskiego arcydzieła

- W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na niezwykłą rangę obrazu Memlinga, który spełnia kryteria arcydzieła malarskiego, wyczerpując chociażby formułę arcydzieła opisaną triadą pojęć św. Tomasza z Akwinu: "By rzecz była piękna, trzeba trzech właściwości: całkowitości, harmonii i jasności (integritas, consonantia, claritas)". A że liczba owych arcydzieł jest zawsze umowna, liczba 100 jest w systemie dziesiętnym wystarczająco pojemna i jednocześnie elitarna - uzupełniają organizatorzy.
Ze względu na codzienne wykorzystanie składu tramwaj jest oklejany w nocy. W pełnej krasie złoty dortmund zaprezentuje się w Gdańsku w najbliższych dniach.
Jak ci się podoba złoty tramwaj?
39%

świetny pomysł, autobusy i tramwaje powinny być wykorzystywane w ten sposób częściej

27%

trudno powiedzieć, musiał(a)bym zobaczyć go na żywo

34%

wygląda fatalnie, to nietrafiona inicjatywa

zakończona

łącznie głosów: 1944