Po Orłowie będą jeździć miejskie meleksy

31 maja 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat Meleksy wrócą do Orłowa
Meleksy od lat wożą już turystów w Gdańsku. Więcej zdjęć (1)

Meleksy od lat wożą już turystów w Gdańsku.

fot. Piotr Pędziszewski/Trojmiasto.pl

Meleksy od lat wożą już turystów w Gdańsku.

fot. Piotr Pędziszewski/Trojmiasto.pl

W związku z wprowadzeniem płatnego parkowania w Orłowie, którym objęty będzie też parking nadmorskiMapka, władze Gdyni chcą, by po ul. OrłowskiejMapka jeździły meleksy dowożące turystów do molo. Organizacją przewozów zajmie się ZKM.Meleksy to stały element nadmorskich krajobrazów w wielu miejscowościach. Są też w centrum Gdańska, co nie wszystkim się podoba, bo ich kierowcy nie zawsze słyną ze skrupulatnego przestrzegania przepisów.

Nieraz opisywaliśmy sytuacje konfliktowe z ich udziałem w śródmieściu Gdańska, ale ostatecznie więcej jest plusów niż minusów. Podobne rozwiązanie funkcjonuje też w Sopocie, gdzie meleksy wożą do centrum miasta z parkingu przy Ergo Arenie. To niedrogi, ekologiczny transport i atrakcja turystyczna.

Taką samą chcą mieć już w tym sezonie władze Gdyni, które właśnie zdecydowały, że meleksy pojawią się w Orłowie.

- Będą kursować ul. Orłowską, gdzie do tej pory spory ruch samochodów powodował utrudnienia m.in. dla mieszkańców. Po wprowadzeniu Strefy Płatnego Parkowania, która obowiązywać będzie od 1 lipca, ruch się na pewno zmniejszy, ale zapewnimy dojazd komunikacją do molo orłowskiego - mówi Elżbieta Sierżęga, radna Gdyni.

Przewozy płatne i bez rozkładuO szczegółach ma zadecydować prezydent Wojciech Szczurek. Wiadomo już jednak, że kursy będą odbywały się bez rozkładu i będą płatne. Meleksy będą jeździć jezdnią serwisową al. Zwycięstwa, ulicami: Przebendowskich, Świerkową i ponownie Orłowską do molo. Będzie 5 przystanków, m.in. przy al. Zwycięstwa, a także na ul. Świerkowej w okolicy obu wejść na peron SKM Gdynia Orłowo.

Organizacją przewozów zajmie się Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

- Należy założyć, że maksymalna częstotliwość dla jednego meleksa z obsługą przystanków, to 20 minut. Dlatego, aby oferta była atrakcyjna, należy zakładać obsługę przez min. 2 pojazdy kursujące co 10 minut. Z uwagi na warunki ruchu i dużą wymianę pasażerów, trzeba się liczyć z możliwością obsługi co 12-15 minut. Kursy planowane są we wszystkie dni tygodnia w okresie wakacji letnich, w godz. 10:00-20:00 - mówi Marcin Gromadzki, rzecznik Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.
Meleksy w zatłoczonych miejscach to nie zawsze dobry pomysł.
Meleksy w Orłowie to dobry pomysł?
36%

tak, na pewno będą cieszyć się powodzeniem

64%

nie, spowodują tylko większy chaos w rejonie molo

zakończona

łącznie głosów: 890

Opinie wybrane


wszystkie opinie (149)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.