stat

Po służbie zatrzymał sklepowego złodzieja

3 kwietnia 2019, 21:00
Rafał Borowski

Na jego oczach trzech złodziei wybiegło z łupem z jednego ze sklepów na Zaspie. Nie zastanawiał się długo, rzucił się w pogoń za jednym z nich i schwytał go po krótkim pościgu, po czym przekazał w ręce policji. Taką właśnie obywatelską postawą wykazał się po służbie jeden z funkcjonariuszy Straży Granicznej w Gdańsku.Do zdarzenia doszło w sklepie przy al. Rzeczypospolitej zobacz na mapie Gdańska na Zaspie. Łupem złodziei padły drobne urządzenia AGD o wartości kilkuset zł.

- Strażnik graniczny akurat wchodził do sklepu, gdy trzech mężczyzn z niego wybiegło. Według pracowników, mieli wspólnie dokonać kradzieży. Funkcjonariusz po krótkim pościgu ujął jednego z nich, obezwładnił i wezwał na miejsce policyjny patrol. Mężczyzna miał przy sobie część skradzionych rzeczy - relacjonuje kpt. Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
Policjanci poszukują kompanów ujętego przez strażnika granicznego mężczyzny, a ich zatrzymanie wydaje się jedynie kwestią czasu. Stróże prawa sprawdzają również, czy był to jednorazowy "wyskok" czy być może mają do czynienia z szajką złodziejaszków, którzy regularnie okradali sklepy.

- Policjanci zwrócili się do przedstawicieli marketu o zabezpieczenie zapisu z kamer monitoringu do prowadzonego postępowania i ustalają tożsamość pozostałych osób, które brały udział w tym zdarzeniu. Niewykluczone, że ujęty przez będącego po służbie funkcjonariusza straży granicznej 36-letni mężczyzna może mieć związek z innymi, podobnymi kradzieżami - informuje asp. Karina Kamińska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Na koniec warto wspomnieć, że godny pochwały strażnik graniczny - choć po cywilnemu - działał zgodnie z prawem. Na podstawie art. 243 Kodeksu postępowania karnego, każda osoba, która jest świadkiem przestępstwa może zatrzymać jego sprawcę na gorącym uczynku albo w wyniku pościgu podjętego bezpośrednio po popełnieniu czynu, po czym musi przekazać zatrzymanego w ręce policji. To tzw. obywatelskie zatrzymanie.

- Policjanci dziękują funkcjonariuszowi Straży Granicznej za zdecydowaną postawę i szybką reakcję - uzupełnia asp. Kamińska.
Czy byłeś świadkiem kradzieży w sklepie?
24%

tak, wiele razy

27%

tak, ale to jednostkowy przypadek

49%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 1033