156 mandatów za brak maseczek w weekend

19 października 2020, 14:15
Piotr Weltrowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Budowa szpitala tymczasowego trwa. Kogo szukają do pracy?

Za nami pierwszy weekend, podczas którego całe Trójmiasto znajdowało się w strefie czerwonej. Sprawdziliśmy, ile mandatów wystawili w tym czasie policjanci z Gdańska, Gdyni i Sopotu. Łącznie za brak zasłaniania ust i nosa ukarano 156 osób. Kolejne 39 osób będzie musiało się stawić przed sądem, bo odmówiło przyjęcia mandatu.Zasady obostrzeń w strefie czerwonejPrzypomnijmy: w strefie czerwonej w miejscach publicznych obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Nie respektując go, narażamy się na mandat w wysokości do 500 zł. Jeżeli go nie przyjmiemy, policja może skierować wniosek do sądu, który nałożyć może grzywnę znacznie wyższą, bo sięgającą nawet 5 tys. zł.

- Pamiętajmy, że obowiązujące ograniczenia oraz nakazy mają na celu ochronę zdrowia i życia nas wszystkich. Dlatego bądźmy odpowiedzialni. Stosujmy się do obostrzeń sanitarnych i wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo. Przypominamy o tym, że samodyscyplina, świadomość zagrożenia i dbanie o zdrowie swoje i najbliższych jest teraz najważniejsze - mówi Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Samodyscyplina samodyscypliną, jednak wciąż wiele osób nie stosuje się do obostrzeń. Widać to po liczbie mandatów nałożonych w weekend.

Gdańsk: 70 mandatów i 15 wniosków do sąduW Gdańsku, w związku z działaniami dotyczącymi przeciwdziałania pandemii, policjanci interweniowali w weekend ponad 100 razy. Głównie były to interwencje dotyczące braku zasłaniania ust i nosa.

Statystyki gdańskiej policji z weekendu:
  • 70 mandatów za niezasłanianie ust i nosa,
  • 15 wniosków do sądu o ukaranie osób, które nie chciały przyjąć mandatu.

Liczby pouczeń gdańscy policjanci nam nie podali.

Sopot: 56 mandatów i 12 wniosków do sąduW Sopocie, który już wcześniej znajdował się w strefie czerwonej, praktycznie jak co weekend przeprowadzono bardzo szerokie policyjne działania, zresztą przy wsparciu dodatkowych policjantów oddelegowanych specjalnie z Gdańska.

- Policjanci z różnych wydziałów, umundurowani i nieumundurowani, sprawdzali, jak mieszkańcy i osoby przebywające na terenie miasta stosują się do wprowadzonych obostrzeń. Pod lupę zostały wzięte zwłaszcza deptaki, środki transportu publicznego, lokale, placówki handlowe oraz inne miejsca, w których mogą grupować się ludzie - mówi Lucyna Rekowska z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.
Policjanci przeprowadzili blisko 100 kontroli. Ich wynik to:
  • 56 mandatów za naruszanie wprowadzonych obostrzeń,
  • 12 wniosków do sądu o ukaranie dla osób, które odmówiły przyjęcia mandatu,
  • 7 pouczeń za niewłaściwie zasłoniętą twarz.

Funkcjonariusze skontrolowali też lokale, zwracając uwagę na ich godziny otwarcia, próby organizowania dyskotek oraz przestrzeganie innych obostrzeń - i w tej kwestii nie odnotowali żadnych naruszeń.

Gdynia: 30 mandatów i 1 wniosek do sąduW Gdyni specjalnych działań nie prowadzono, niemniej policjanci podczas zwykłej służby patrolowej zwracali uwagę na przestrzeganie obostrzeń i wystawiali mandaty za brak maseczek.

W statystykach wygląda to następująco:
  • 30 mandatów za naruszanie wprowadzonych obostrzeń,
  • 1 wniosek do sądu o ukaranie osoby, która odmówiła przyjęcia mandatu,
  • 12 pouczeń za brak maseczki,
  • 2 zwrócenia uwagi na niewłaściwe zasłonienie twarzy.
Jak nosisz maseczkę?
41%

prawidłowo, zakrywam usta i nos, w ten sposób nosze ją cały czas

25%

gdy nikogo nie ma obok, to zsuwam maseczkę z nosa

10%

tak jak mi wygodnie - nie zakrywam nosa

24%

w ogóle nie noszę maseczki

zakończona

łącznie głosów: 4014