Po zmianach przy pl. Solidarności kierowcy jadą na pamięć

9 maja 2014 (artykuł sprzed 6 lat)
Maciej Naskręt

Drogowcy podczas majówki zamontowali na skrzyżowaniu przy pl. Solidarności nowe światła. Pojawiły się sygnalizatory kierunkowe i zniknęła usprawniająca nieco ruch zielona strzałka do centrum. Wiele osób jedzie tam jednak "na pamięć", dochodzi do niebezpiecznych sytuacji.W Trójmieście trwa budowa systemu Tristar, który pochłonie z kasy Gdańska, Sopotu i Gdyni 133 mln zł. Podczas prac m.in. wymieniane są sygnalizatory świetlne. Taką modernizację przeszła w miniony weekend sygnalizacja na skrzyżowaniu ulic: Wały Piastowskie, Łagiewniki i Jana z Kolna zobacz na mapie Gdańska. To wywołało spore zmieszanie wśród kierowców.

- Warto zwrócić na to ich uwagę, bowiem wielu kierowców jedzie przy pl. Solidarności na pamięć. Odnoszę wrażenie, że kierujący w ogóle nie dostrzegają, że zdjęta została usprawniająca ruch warunkowa strzałka do skrętu w lewo z ul. Łagiewniki w kierunku centrum - mówi pan Łukasz, nasz czytelnik.

Czytaj też: Koniec z zawracaniem na Trasie W-Z

To nie wszystkie zmiany, jakie zaszły na tym skrzyżowaniu. Na końcu ul. Łagiewniki przed skrzyżowaniem pojawiły się dwa nowe sygnalizatory. Pierwszy, kierunkowy - do jazdy na wprost z prawego pasa. Drugi natomiast do jazdy w lewo z lewego pasa. Wcześniej dla pojazdów z obu pasów był jeden wspólny sygnalizator.

Problem w tym, że zielone światło na pierwszym nowym sygnalizatorze zapala się wcześniej. Kierowcy z lewego z przyzwyczajenia ruszają, mimo że świeci się dla nich czerwone światło.

- Pracuję w pobliżu i od majówki naliczyłem w tym miejscu cztery kolizje przez najechanie na tył auta. Wcześniej tego nie było. Bardziej krewcy kierowcy popędzają i nakłaniają do łamania przepisów prawidłowo jadących uczestników ruchu, używając klaksonu - dodaje nasz czytelnik.

Skrzyżowanie przy pl. Solidarności to nie pierwszy splot dróg, na którym zmienia się organizacja ruchu drogowego. Wcześniej drogowcom udało się przy okazji montażu elementów systemu Tristar usprawnić przejazd przez skrzyżowanie al. Grunwaldzkiej i ul. Miszewskiego zobacz na mapie Gdańska. Wprowadzono tam sygnalizatory kierunkowe, które ułatwiły kierowcom korzystanie z lewoskrętów. Bezpieczeństwo ruchu wzrosło, a szczególnie zmniejszyło się ryzyko kolizji z tramwajem.
Czy podczas jazdy samochodem łapiesz się na "jeździe na pamięć"?
26%

tak, bardzo często zdarza mi się nie zwracać uwagi na nowe znaki

43%

tak, ale tylko tuż po tym, gdy drogowcy zmienią organizację ruchu

31%

nie, w ogóle mi się to nie zdarza, zawsze zwracam uwagę na znaki

zakończona

łącznie głosów: 545