stat

Pociąg-pomnik na terenie bazy SKM

15 lipca 2017, 18:05
Krzysztof Koprowski

Nietypową pamiątkę po wycofanych z eksploatacji pociągach EW58 przygotowała SKM. Na terenie elektrowozowni Gdynia Cisowa zobacz na mapie Gdyni ustawiono fragment pojazdu z kabiną maszynisty. Będzie on dodatkową atrakcją dla osób zwiedzających zakład.Fragment EW58 został wbudowany w ścianę hali Szybkiej Kolei Miejskiej w Gdyni Cisowej. Przedniemu członowi pojazdu przywrócono wygląd zewnętrzny z czasów jego eksploatacji, a lada moment zyska on wyposażenie wnętrza.

- Pociąg posiada także działające oświetlenie zewnętrzne. W środku wkrótce odtworzymy fabryczny wygląd kabiny maszynisty z wykorzystaniem oryginalnych części - zapowiada Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PKP SKM w Trójmieście.
Nietypowy pomnik powstał z myślą zachowania pamięci o pociągach, które wyprodukowano w latach 70. dla trójmiejskiej SKM we wrocławskim Pafawagu. Jednostki cechowała duża liczba drzwi i niewielki odstęp od peronu, duże przyspieszenie oraz jednocześnie wysoka energochłonność i znaczna awaryjność wynikająca z zastosowania nowych, jak na tamte czasy, rozwiązań technicznych. Z liniowej eksploatacji pociągi wycofano kilka lat temu, choć jeszcze przed Euro 2012 planowano ich gruntowną modernizację.

Więcej na temat historii pociągów EW58 przeczytasz w artykule z listopada 2016 r.

Instalacja będzie stanowiła dodatkową atrakcję podczas zwiedzania elektrowozowni przez wycieczki szkolne oraz inne zorganizowane grupy zainteresowanie codzienną działalnością kolejowej spółki.

- Oprócz fragmentu wbudowanego w halę, w całości zachowaliśmy jeden pociąg EW58. Obecnie nie zostały jeszcze podjęte decyzje, co do jego dalszego losu. Nie jest on jednak przeznaczony do zezłomowania - zapewnia Głuszek.

Materiał z lat 70. prezentujący nowe wówczas pociągi serii EW58.

Co SKM powinna zrobić z zachowanym składem EW58?
10%

poddać go modernizacji i unowocześnić wygląd

80%

odnowić jako tabor historyczny z zachowaniem wszystkich elementów

10%

całkowicie zezłomować

łącznie głosów: 1431