stat

Poczta sprzedaje biurowiec przy dworcu w Gdyni

21 maja 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Brancewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia rezygnuje z poszerzenia ulicy w centrum

Poczta Polska szuka nowego użytkownika wieczystego terenu przy pl. Konstytucji zobacz na mapie Gdyni i znajdującego się na nim biurowca. Miejscowy plan dopuszcza powstanie tam m.in. dużego obiektu handlowego. Nowe budynki mogą mieć do 19 i do 22 metrów wysokości, dopuszczalna jest też 55-metrowa dominanta.Nie ma co ukrywać, zaniedbany obiekt wybudowany w latach 1960-65 nie przysparza blasku pl. Konstytucji, przy którym się znajduje. Szczególnie kontrastuje on z odnowionym kilka lat temu gmachem dworca.

Pojawia się szansa, że to się zmieni, bowiem Poczta Polska szykuje się do wystawienia nieruchomości na sprzedaż. Oferta obejmuje działki o łącznej powierzchni ponad 9,3 tys. m kw. oraz znajdujące się na niej budynki. Największym jest kompleks składający się z ośmiokondygnacyjnego biurowca z niższą, dwupoziomową częścią oraz zapleczem magazynowym. Jego powierzchnia wynosi 10,4 tys. m kw.

To już nie pierwszy raz, kiedy poczta szuka chętnego na tę nieruchomość. Jeśli tym razem takowy się znajdzie, zostanie jej użytkownikiem wieczystym do 2104 roku i będzie mógł tam postawić budynki o funkcji handlowo-usługowej wysokości do 19 i 22 metrów oraz 55-metrową dominantę. Będą mogły znaleźć się tam np. biura, ale też obiekt handlowy o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m kw. Tak przynajmniej wynika z miejscowego planu uchwalonego w czerwcu 2017 roku.

Uchwalony plan dla Międzytorza


Ten sam plan dotyczy również części znajdującego się po sąsiedzku terenu Międzytorza zobacz na mapie Gdyni, gdzie deweloper Semeko, przy współpracy z PKP, do których należą rozległe grunty, ma stworzyć nową dzielnicę Gdyni. Jeszcze kilka lat temu Poczta Polska chciała dołączyć do zabudowy Międzytorza, podpisując z kolejarzami list intencyjny, ale na tym cała współpraca się zakończyła.
Dobrze by było, gdyby na terenie poczty powstało centrum handlowe?
40%

tak

60%

nie

zakończona

łącznie głosów: 2135