stat

Podwale Przedmiejskie: przygotowania do remontu mostu nad Motławą

27 marca 2020, 13:00
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Wracają tramwaje w kierunku Przeróbki i Stogów

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni poszukuje wykonawcy, który dokona przeglądu mostu nad Starą Motławą w ciągu ul. Podwale Przedmiejskie. Wynik tych prac zdecyduje o sposobie remontu lub przebudowy konstrukcji mostu. Na razie kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej nie muszą się jednak obawiać utrudnień w ruchu.Most nad Starą Motławą w śladzie Podwala Przedmiejskiego został oddany do użytku w 1958 r. i od tamtego momentu przeszedł tylko jedną modernizację - w 1995 r.

Choć jego stan nie jest katastrofalny, to w perspektywie najbliższych kilku lat niezbędny będzie kolejny remont, a jego zakres będzie określony po wykonaniu niezbędnych badań konstrukcji w zakresie m.in.:
  • inwentaryzacji wszystkich uszkodzeń,
  • pomiarów geodezyjnych geometrii,
  • pomiarów rozwartości rys i pęknięć,
  • badań stanu technicznego przegubów,
  • badań drgań przęseł pod obciążeniem roboczym.

Wykonawca zadania wyłoniony w zapytaniu ofertowym będzie musiał również określić koszty niezbędnych prac remontowych lub przebudowy obiektu.

Co ważne, prace nie obejmą kładek zbudowanych po obu stronach mostu drogowo-tramwajowego. Ich stan techniczny przez GZDiZ jest określany jako "zadowalający".


- Na tym etapie nie przewidujemy większych utrudnień w ruchu. Mogą się one jedynie pojawić podczas próby obciążeniowej, którą przeprowadzimy w nocy - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik GZDiZ. - Konieczność wykonania przeglądu technicznego wynika z wieku obiektu oraz specyfiki jego konstrukcji - sprężonej, kablobetonowej, która była bardzo nowatorska w czasach budowy mostu.
Zgodnie z wymogami zapytania ofertowego przegląd musi zostać wykonany w ciągu czterech miesięcy od podpisania umowy.

Jak często przejeżdżasz przez Podwale Przedmiejskie?
28%

codziennie

18%

kilka razy w tygodniu

20%

kilka razy w miesiącu

22%

raz na kilka miesięcy

12%

nie pamiętam, kiedy ostatni raz tam jechałe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 802