Podwójna tragedia. Siedem lat od śmierci Agaty z Wejherowa

21 lutego 2022, 7:00
Szymon Zięba
17-letnią Agatę kilka godzin przed śmiercią zarejestrowały kamery monitoringu. Wizerunek nastolatki został zanonimizowany.

W lutym mija siedem lat od głośnej sprawy śmierci Agaty z Wejherowa. Nastoletnia dziewczyna zginęła od ciosu nożem. Jak się później okazało - na własną prośbę. Wyrok 11 lat więzienia usłyszała Wiktoria, jej koleżanka, która - zdaniem sądu - zabiła nastolatkę. Echa skomplikowanego, i wcale niejednoznacznego moralnie procesu wybrzmiały też przed Sądem Najwyższym w Warszawie. Przypominamy kulisy sprawy.- Dziś wspominam to nie inaczej, jak tragedię młodych ludzi, pogubionych nastolatek. Zawsze kiedy sobie przypominam te wydarzenia, zastanawiam się czy gdyby ktoś szybciej zauważył, że dzieje się coś złego, czy można by było zapobiec tragedii. Nie będę ukrywał, to jedna z tych spraw, która siedzi potem w głowie jak drzazga - słyszymy od jednego z gdańskich policjantów, który pamięta szczegóły tego głośnego postępowania.

CiałoDziś wspominam to nie inaczej jak tragedię młodych ludzi, pogubionych nastolatek. Zawsze kiedy sobie przypominam te wydarzenia, zastanawiam się czy gdyby ktoś szybciej zauważył, że dzieje się coś złego, czy można by było zapobiec tragedii
Jest niedziela, 22 lutego 2015 roku. Tuż przed godziną 10, policja otrzymuje informację o tym, że w parku przy ul. KrasickiegoMapka, niemal tuż przy plaży w Brzeźnie, leżą zwłoki młodej kobiety. Anonimowy sygnał trafia też do naszej redakcji.

- W parku w okolicach pętli tramwajowej w Brzeźnie policja zagrodziła teren. Na miejscu są ludzie w białych kombinezonach. Podobno badają zwłoki.
Policja potwierdza tę informację. Z nieoficjalnych jeszcze doniesień wynika, że kobieta najprawdopodobniej zginęła od ciosu nożem.

RowerDzień później, w poniedziałek 23 lutego 2015 roku, sprawa nie schodzi z nagłówków w lokalnych mediach. Pojawiają się informacje, że młoda dziewczyna najprawdopodobniej zmarła w sobotę wieczorem.

Początkowo sprawdzano m.in. wątek kradzieży roweru. Więcej zdjęć (6)

Początkowo sprawdzano m.in. wątek kradzieży roweru.

mat. policji

Początkowo sprawdzano m.in. wątek kradzieży roweru.

mat. policji

Wiadomo już, że to 17-letnia Agata, która pochodziła z Wejherowa, a uczyła się w Gdyni. Do Gdańska przyjechała na otwarty wykład z chemii na Uniwersytecie Gdańskim.

Wiadomo też, że po Gdańsku poruszała się rowerem, którego jednak nie znaleziono przy zwłokach.

Prokuratura na tym etapie nie wyklucza, że to właśnie próba kradzieży roweru mogła przerodzić się w walkę, która zakończyła się śmiercią dziewczyny. To przypuszczenie okaże się później błędne.

InternetBomba wybucha bowiem na początku marca. Dziennikarze docierają do informacji, że 17-letnia Agata mogła popełnić samobójstwo. To jeden z wątków badanych wówczas przez policję.

Nastolatka miała przed śmiercią szukać w Internecie informacji jak szybko odebrać sobie życie. Miała też odwiedzić stronę, na której proponowano pozbawienie się życia poprzez pchnięcie nożem.

Początkowo sprawdzano m.in. wątek kradzieży roweru. Więcej zdjęć (6)

Początkowo sprawdzano m.in. wątek kradzieży roweru.

mat. policji

Początkowo sprawdzano m.in. wątek kradzieży roweru.

mat. policji

Dlaczego miałaby popełnić samobójstwo? Nieoficjalnie mówiło się, że jednym z powodów były rzekome przeciwwskazania fizyczne, które przeszkadzały jej w realizacji zaplanowanej kariery. Miała z tego powodu przejść załamanie psychiczne.

KoleżankiKolejny przełom w sprawie nadchodzi trzy miesiące po odnalezieniu ciała Agaty. 26 maja prokuratura potwierdza informację, że dwie koleżanki 17-latki usłyszały zarzuty: pierwsza zabójstwa na prośbę zamordowanej, a druga - zacierania śladów.

Dziewczyny miały 18 i 17 lat.

Jedna z nich składa wyjaśnienia i przyznaje się do winy, druga - ta, której postawiono zarzut zabójstwa - odmawia składania zeznań. Krótko po zdarzeniu trafia zresztą do szpitala psychiatrycznego, gdzie przebywa do momentu zatrzymania przez policjantów z gdańskiej KWP.

Policja twierdzi, że obie dziewczyny, bliskie koleżanki zamordowanej, były od samego początku śledztwa w kręgu osób typowanych.

WiktoriaWiktoria ma 17 lat. To ją śledczy podejrzewają o zabójstwo Agaty. Dziewczyna jest poczytalna - orzekają biegli psychiatrzy. Opinia publiczna dowiaduje się o tym w sierpniu 2015 roku.

- Będzie odpowiadała jako młodociana. Jedyną różnicą między nią a człowiekiem, który ukończył 18 lat jest to, że grozi jej do 25 lat pozbawienia wolności, a nie dożywocie - mówi prokurator Agnieszka Gładkowska, wówczas z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Biegli psychiatrzy orzekli, że w chwili popełnienia przestępstwa była całkowicie poczytalna.
Znane są też wyniki badań toksykologicznych zmarłej. Potwierdzają, że nastolatka w chwili śmierci była pod wpływem silnych leków psychotropowych i przeciwbólowych, które przepisać może jedynie lekarz.

OskarżenieObrońca Wiktorii, mec. Dariusz Strzelecki. Więcej zdjęć (6)

Obrońca Wiktorii, mec. Dariusz Strzelecki.

Fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER/KFP

Obrońca Wiktorii, mec. Dariusz Strzelecki.

Fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER/KFP

Prokuratura śledztwo kończy w maju 2016 roku. Sprawa - choć udaje się ją zakończyć na tym etapie - jest niezwykle trudna, bo wszystkie ustalenia wskazują na to, że Agata zaplanowała swoje zabójstwo.

Przez pewien czas prowadzący postępowanie nie byli zresztą pewni, czy Wiktoria własnoręcznie pozbawiła koleżankę życia, czy też tylko pomogła jej zadać sobie śmiertelny cios.

Co gorsza, rozstrzygnięcia tej kwestii nie ułatwiały też kolejne, niejednoznaczne opinie biegłych. Ostatecznie jednak prokuratura przyjęła, że - w świetle całości zebranego materiału dowodowego - można postawić zarzut zabójstwa Wiktorii.

Pomocne okazują się zeznania 18-letniej Aleksandry, która decyduje się na współpracę z prokuraturą i ze szczegółami opowiada o wydarzeniach z lutego 2015 roku. Ona sama nie miała brać bezpośredniego udziału w zabójstwie, a jej rola w całym planie ograniczać miała się jedynie do pomocy w zacieraniu śladów oraz w zapewnieniu fałszywego alibi Wiktorii.

Ta nie przyznaje się do winy.

ProcesWiktoria przed sądem staje w lipcowy piątek 2016 roku. Co zeznaje? Tego nie wiadomo. Tuż po odczytaniu aktu oskarżenia sąd wyłączył jawność procesu. Wiadomo więc praktycznie tyle, ile zdradziły wcześniej strony: prokuratura oraz obrońca oskarżonej.

Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Więcej zdjęć (6)

Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami.

mat. archiwalne

Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami.

mat. archiwalne

- Moja klientka jest niewinna. Obecność przy śmierci Agaty nie oznacza jeszcze bycia winnym zabójstwa. Nasza linia obrony od początku jest taka sama - dziewczyna popełniła samobójstwo. Prokuratura nie ma dowodów, które potwierdzałyby jej wersję. Opinie biegłych są niejednoznaczne. To będzie niewątpliwie wyjątkowo interesujący proces - mówi wówczas mec. Dariusz Strzelecki, obrońca Wiktorii.
Prokurator Agnieszka Nickel-Rogowska z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku twierdzi tymczasem, że dowody są wystarczające, aby uznać winę dziewczyny.
Wypowiedź prokurator przed procesem.

WyrokNieprawomocny wyrok w sprawie zapada w sierpniu 2017 roku. Wiktoria ma wówczas 19 lat.

Sędzia Sądu Okręgowego Bartosz Kahsin już na samym początku wygłaszania ustnego uzasadnienia motywów wyroku mówi, że sprawa zabójstwa 17-letniej Agaty miała charakter precedensowy i była niezwykle skomplikowana. Mimo to - twierdzi - sądowi udało się precyzyjnie odtworzyć przebieg zdarzenia, do którego doszło w lutym 2015 roku w parku w Brzeźnie.
Sędzia wygłasza uzasadnienie wyroku.

Ze zgromadzonego wówczas materiału dowodowego wynika, że Agata zginęła od jednego ciosu nożem, który na jej życzenie zadała Wiktoria. Wszystko wskazywać miało na to, że ofiara do samego końca godziła się na swój los.

Sąd opiera swój wyrok m.in. na dwóch dowodach, którymi okazały się zeznania pacjentek szpitala psychiatrycznego: K. i B..

Obie dziewczyny zaprzyjaźniają się z Wiktorią podczas jej pobytu w zakładzie przy ul. Srebrniki we Wrzeszczu, dokąd trafiła wkrótce po zabójstwie. I to tam nastolatka miała przyznać się obu dziewczynom do popełnionego czynu i wyjawić wiele szczegółów, które w pełni pokrywają się z dowodami poszlakowymi, w szczególności jej pamiętnikiem, w którym wyraźnie sugerowała popełnienie zabójstwa Agaty.

Wyrok sądu w sprawie zabójstwa Agaty. Wiktoria nie pojawiła się na ogłoszeniu wyroku. Więcej zdjęć (6)

Wyrok sądu w sprawie zabójstwa Agaty. Wiktoria nie pojawiła się na ogłoszeniu wyroku.

Fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER/KFP

Wyrok sądu w sprawie zabójstwa Agaty. Wiktoria nie pojawiła się na ogłoszeniu wyroku.

Fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER/KFP

Choć K. i B. leczyły się psychiatrycznie, biegli jednoznacznie ocenili ich zeznania jako wiarygodne. Obie nastolatki cierpiały na depresję, czyli na zaburzenia niepsychotyczne i nie było żadnych przesłanek, aby uznać podane przez nie informacje za wytwory fantazji.

Ostatecznie sąd nieprawomocnie skazuje Wiktorię na 11 lat więzienia. 5 kwietnia 2018 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku całkowicie oddalił odwołanie.

KasacjaSześć lat po tragicznych wydarzeniach, sprawa trafia do Sądu Najwyższego.

- Sąd Apelacyjny w Gdańsku wywiązał się ze spoczywających na nim obowiązków w postępowaniu odwoławczym, to znaczy w sposób zwięzły odniósł się do większości zarzutów wyartykułowanych w zwyczajnych środkach odwoławczych złożonych przez obrońców w tym postępowaniu - mówił sędzia Antoni Bojańczyk, cytowany przez Informacyjną Agencję Radiową.
Sprawa śmierci Agaty wybrzmiała również przed obliczem Sądu Najwyższego w Warszawie. Więcej zdjęć (6)

Sprawa śmierci Agaty wybrzmiała również przed obliczem Sądu Najwyższego w Warszawie.

mat. prasowe

Sprawa śmierci Agaty wybrzmiała również przed obliczem Sądu Najwyższego w Warszawie.

mat. prasowe

Sąd uznał, że sądy pierwszej i drugiej instancji prawidłowo zakwalifikowały czyn jako morderstwo, a także uwzględniły indywidualny wymiar kary.

- Należało uwzględnić kwestię działania skazanej na żądanie pokrzywdzonej. I ta kwestia nie umknęła uwadze sądu pierwszej instancji przy wymiarze kary, i w tym zakresie orzeczenie sądu pierwszej instancji zostało trafnie zaaprobowane przez wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku - mówił sędzia Antoni Bojańczyk.

KaraJest luty 2022 roku. Wiktoria ma 24 lata.

Warunkowe zwolnienie z odbywania kary może nastąpić po odbyciu przez skazanego - co do zasady - co najmniej połowy kary.

Są też przesłanki pozwalające na wcześniejsze zwolnienie po "odsiedzeniu" co najmniej jednej trzeciej wyroku. Dotyczy to m.in. osoby młodocianej.

Przesłanki warunkowego, przedterminowego zwolnieniaNa poczet kary zalicza się cały okres faktycznego pozbawienia wolności.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (230)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.