Podwyżki dla pracowników GAiT. 2 zł do stawki godzinowej dla wszystkich

30 listopada 2021, 15:30
Maciej Korolczuk
O 340 zł miesięcznie wzrośnie od początku roku zasadnicza pensja w spółce Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Związkowcy są umiarkowanie zadowoleni, bo początkowo oczekiwali podwyżki na poziomie 800 zł. Więcej zdjęć (1)

O 340 zł miesięcznie wzrośnie od początku roku zasadnicza pensja w spółce Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Związkowcy są umiarkowanie zadowoleni, bo początkowo oczekiwali podwyżki na poziomie 800 zł.

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

O 340 zł miesięcznie wzrośnie od początku roku zasadnicza pensja w spółce Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Związkowcy są umiarkowanie zadowoleni, bo początkowo oczekiwali podwyżki na poziomie 800 zł.

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Związki zawodowe w spółce Gdańskie Autobusy i Tramwaje porozumiały się z zarządem spółki ws. podwyżek. Od 1 stycznia 2022 r. pensje wszystkich pracowników w GAiT wzrosną średnio o 340 zł miesięcznie. W ubiegłym tygodniu lepsze zarobki zapewnili też sobie kierowcy w Gdyni.Początkowo pracownicy zrzeszeni w związkach zawodowych oczekiwali podniesienia pensji zasadniczej wszystkim osobom zatrudnionym w GAiT o 800 zł miesięcznie. Rozmowy z władzami spółki toczyły się od kilku tygodni i dziś zakończyły się podpisaniem porozumienia. Co z niego wynika?

- Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy pracownicy otrzymają podwyżki o średnio 340 zł do pensji zasadniczej - wyjaśnia Marian Menczykowski, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej w GAiT. - To oznacza, że dla kierowców i motorniczych godzinowa stawka wzrośnie z obecnych 19,20 zł na 21,20 zł, tj. wzrost o 2 zł. Czy jesteśmy zadowoleni? Pewnie nie wszyscy, bo oczekiwania zawsze są większe, ale ważne jest to, że wszyscy dostaniemy po równo. Każdy ma taki sam żołądek - dodaje obrazowo przewodniczący związkowców.
Nieco mniej od nowego roku będą zarabiać jedynie prowadzący pojazdy o stażu pracy w GAiT wynoszącym mniej niż 6 miesięcy. Za godzinę pracy otrzymają oni 20,50 zł, pozostali - pracujący dłużej niż pół roku - 21,20 zł.

340 zł dla każdego z 1400 pracowników w GAiT oznacza, że w skali roku fundusz płac wzrośnie o ok. 5,7 mln zł.

Pensje pracowników GAiT co roku są rewaloryzowane o średni wskaźnik inflacji, podawany przez Główny Urząd Statystyczny, który w tym roku w czerwcu (w porównaniu do czerwca 2020 r.) wyniósł 4,6 proc. Wzrost o wskaźnik GUS także został zawarty w przyjętym porozumieniu.

Jak dodaje Menczykowski, bez zmian pozostały za to inne składowe pensji kierowców i motornicznych, a więc premie okolicznościowe, półroczne, roczne czy dodatki za pracę w godzinach nocnych.

Podobny, ale rozbity na raty wzrost pensji w GdyniNiedawno do porozumienia doszło także między załogą a organizatorem transportu miejskiego w Gdyni. Tam również pensje w komunikacji wzrosną o 2 zł za godzinę, ale z rozbiciem na 1 zł (od stycznia) i kolejne 1 zł (od lipca).
Kiedy ostatni raz dostałe(a)ś podwyżkę?
33%

w tym roku

13%

w ubiegłym roku

24%

kilka lat temu

30%

już nawet nie pamiętam

zakończona

łącznie głosów: 1350

Opinie wybrane


wszystkie opinie (228)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.