Podwyżko-obniżka cen biletów kolejowych

26 czerwca 2020, 12:30
Michał Brancewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Wyrok ws. systemu Fala: wyniki przetargu do weryfikacji

Od 1 lipca 2020 roku samorząd województwa wprowadza nowy cennik biletów kolejowych pn. Taryfa Pomorska. Jej celem jest ujednolicenie cen przewoźników SKM i Polregio, ale w praktyce oznacza on obniżkę biletów na Polregio i podwyżkę biletów na SKM. Od 1 lipca miał zacząć obowiązywać wspólny bilet za 150 zł na kolej i komunikację miejską w całym Trójmieście, ale w tym roku nie zostanie on wprowadzony.- Taryfa Pomorska wprowadzi ułatwienie dla podróżujących koleją w naszym województwie, zarówno w aglomeracji, jak i w regionie. Zakupiony przez pasażera bilet będzie uprawniał do dowolnego wyboru przewoźnika (SKM i Polregio) na określonej trasie przejazdu - tłumaczy Michał Piotrowski, rzecznik prasowy marszałka województwa.

Obniżka na Polregio, podwyżka na SKMJednak to, co na pierwszy rzut oka wydaje się uproszczeniem dla pasażerów, wiązać się niestety będzie z podwyżką cen na przejazdy Szybką Koleją Miejską, z której w samym Trójmieście korzysta więcej pasażerów niż z połączeń oferowanych przez Polregio.

- Przy projektowaniu nowej taryfy naszą intencją było obniżenie cen przy przejazdach z obszarów o ograniczonej dostępności transportowej do aglomeracji. Ponieważ ceny biletów jednorazowych i miesięcznych w Polregio są obecnie wyższe od cen biletów PKP SKM odpowiednio o 35 proc. i 38 proc., postanowiono wprowadzić Taryfę Pomorską z cenami niższymi średnio o 12 proc. od cen Polregio, ale wyższymi od cen SKM średnio o 18 proc. - informuje Eugeniusz Manikowski, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury UMWP.
Nowe ceny biletów SKM:

  • Bilet miejski Gdańsk - Sopot lub Gdynia - Sopot (jednorazowy) jest: 3,80 zł - będzie: 4,40 zł
  • bilet miejski (miesięczny) jest: 88 zł - będzie: 92 zł
  • bilet trójmiejski Gdańsk - Sopot - Gdynia (jednorazowy) 6,50 zł - bez zmian
  • bilet trójmiejski (miesięczny) jest: 130 zł - będzie: 136 zł

Taryfa Pomorska - szczegółowy cennikPrzewóz roweru pociągiem w całym województwie będzie kosztował 3 zł, z wyjątkiem odcinka pomiędzy przystankami Wejherowo - Gdańsk Śródmieście, gdzie przewóz ten będzie bezpłatny w pociągach trakcji elektrycznej.

Kilka projektów wspólnych biletówW tym miejscu należy wspomnieć, że również od 1 lipca miał zacząć obowiązywać wspólny bilet na SKM, PKM. Polregio oraz komunikację miejską w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Wejherowie, w korzystniej cenie 150 zł (normalny). Z naszych informacji wynika, że wspólny bilet nie pojawi się w tym roku.

Z kolei InnoBaltica - spółka pomorskich samorządów i uczelni wyższych, która zajmuje się wdrażaniem wspólnego systemu poboru opłat za przejazdy komunikacją miejską oraz systemu informacji pasażerskiej w województwie pomorskim, wciąż nie znalazła wykonawcy, który wdrożyłby pierwszy etap biletu Fala. Grudniowy przetarg został unieważniony, a w czerwcu, po otwarciu ofert, okazało się, że wszystkie przekraczają wyraźnie budżet tej inwestycji.

Od 1 kwietnia mieszkańcy Gdańska mogą korzystać z biletu miesięcznego za 99 zł, dzięki któremu mogą podróżować w obrębie miasta autobusami, tramwajami i pociągami SKM i Polregio.
Znasz dobrze ceny biletów na komunikację w Trójmieście?
14%

tak

36%

tylko niektóre

50%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1145