Pogoda w Trójmieście: zima w kalendarzu, wiosna na termometrach

15 stycznia 2020, 16:30
Patryk Szczerba
Świąteczni spacerowicze w Orłowie. Pogoda od końca grudnia właściwie się nie zmieniła

W kalendarzu zima, a na termometrach ok. 10 stopni. Tak wygląda pogoda 15 stycznia 2020 roku w Trójmieście. Niewykluczone, że śnieg nie spadnie do końca miesiąca. O mrozie, przynajmniej w dzień, też można zapomnieć. - Najbliższe siedem dni na pewno będzie bez śniegu. Dalej to wróżenie z fusów - przypominają meteorolodzy.W poniedziałek w kilku województwach w Polsce, w tym też na Pomorzu, zaczęły się ferie. Najprawdopodobniej dni wolnych od szkoły dzieci nie spędzą na sankach ani lepieniu bałwana. Wiele wskazuje na to, że podobnie jak przerwa świąteczna, tak i ferie upłyną pod znakiem dodatnich temperatur, ale też chwilami silnego wiatru.

Do Polski trafia powietrze znad AtlantykuMeteorolodzy z IMGW podkreślają, że to zasługa powietrza dochodzącego do nas znad Atlantyku i południa Europy, gdzie ulokował się wyż. Przez północ Europy, w tym Polskę, przechodzą fronty, stąd wahania temperatur w ostatnim czasie. Istotną rolę odgrywa też temperatura wody w Bałtyku, która wynosi ok 6-7 stopni Celsjusza, co przyczynia się do powstawania silnego wiatru.

W najbliższych dniach nie będzie większych zmian w pogodzie. Czekają nas przejaśnienia oraz podmuchy wiatru. Temperatura będzie wahać się od 4-6 stopni do 8 stopni Celsjusza.

Prognoza pogody w Gdańsku, Sopocie i GdyniTrzy noce z przymrozkami- Niewielkie przymrozki prognozujemy na trzy noce: z 16 na 17, z 19 na 20 i z 20 na 21 stycznia. Przez najbliższe siedem dni nie spadnie śnieg - mówi Maria Poświata, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni.
15 stycznia może być najcieplejszym dniem w miesiącu. Podobnie wysokie temperatury notowano na Pomorzu w 1993. Termometry pokazały wtedy w Ustce prawie 14 stopni. W 2007 roku stacja Gdańsk Świbno pokazała z kolei 12,7 stopnia.

- Trudno prognozować pogodę na kolejne dni, ale wiele wskazuje na to, że tegoroczne ferie na Pomorzu będą bez śniegu. Obecnie leży on właściwie tylko w górach - dodaje synoptyk.

Dwa lata temu zimowy paraliż drogowy w TrójmieścieWarto przypomnieć, że dwa lata temu - 16 stycznia - po południu Trójmiasto z powodu zimy stanęło - nastąpił paraliż drogowy. W sumie od godz. 10 do godz. 17 spadło nieco ponad 5 cm śniegu. Wystarczyło by unieruchomić Gdynię, Gdańsk i Sopot.

Najszybciej - ok. godz. 15 - stanęła obwodnica Trójmiasta. W Gdyni przejazd w kierunku Gdańska zablokowały ciężarówki, które miały problem z pokonaniem wzniesienia w rejonie Chwarzna.

Gdynia sparaliżowana przez śnieg. Film z 16 stycznia 2018 roku
Potem zatory zaczęły się pojawiać lawinowo. Stanęły główne arterie praktycznie w całym Trójmieście.

Ostatni grudzień jednym z najcieplejszych w historiiOstatnie tygodnie obfitują w zgoła odmienne zjawiska. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, według klasyfikacji rangowej grudzień 2019 roku był 3. najcieplejszym grudniem od roku 1951 i trzecim z najcieplejszych grudni w XXI wieku.

- Najcieplejszy grudzień wystąpił w roku 2006, kiedy średnia temperatura powietrza dla obszaru Polski wynosiła 5,9 stopni Celsjusza. Z kolej najchłodniejszy wystąpił w 1969 roku, kiedy średnia obszarowa temperatura powietrza wynosiła zaledwie -6,1 stopni Celsjusza. - czytamy w opracowaniu na stronie IMGW.
Specjaliści dodają, że można stwierdzić, iż 2019 rok był najcieplejszym rokiem w Polsce od 1951 roku i najprawdopodobniej najcieplejszym od połowy XIX wieku.

Pełny raport można zobaczyć na stronie IMGW.
Czekasz na śnieg?
44%

tak

56%

nie

zakończona

łącznie głosów: 3020