Pogrzeb abp. Tadeusza Gocłowskiego

6 maja 2016 (artykuł sprzed 5 lat)
rb
aktualizacja:16:14 (6 maja 2016)
Zobacz, jak wyglądał pogrzeb abp. Tadeusza Gocłowskiego

W Archikatedrze Oliwskiej zobacz na mapie Gdańska zakończyła się uroczysta msza św. pogrzebowa w intencji zmarłego arcybiskupa seniora Tadeusza Gocłowskiego. Trumna z ciałem znanego duchownego, który zmarł 3 maja, została złożona w Krypcie Biskupów Gdańskich. Wcześniej metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź przeczytał fragmenty testamentu swojego poprzednika.Aktualizacja, godz. 16:14

Kilkuset duchownych i rzesze wiernych pożegnały dziś w Archikatedrze Oliwskiej zmarłego arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Pod koniec uroczystej mszy pogrzebowej metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź przeczytał fragmenty testamentu zmarłego duchownego. Oto większość z nich:

Bóg pozwolił mi na skutek decyzji przełożonych zgromadzenia [Zgromadzenie Księży Misjonarzy - dop. red.] pracować przez długie lata w Gdańskim Seminarium Duchownym. I na tej drodze Bóg skierował mnie do posługi biskupiej w Archidiecezji Gdańskiej, która stała się moją trzecią rodziną. Dziękuję Panu Bogu za tę łaskę posługi apostolskiej, bo to wielki dar i wielkie zadanie, ale i wielka pomoc Boga.

Jako biskup mogłem wyświęcić wielu kapłanów tej diecezji, a także w zgromadzeniu misjonarzy. Dziękuję Ci, Boże, że jako pasterz tej diecezji mogłem dwa razy przyjmować biskupa Rzymu św. Jana Pawła II i wreszcie dziękuję Ci, Boże za rozwój diecezji, w której mogłem erygować 50 nowych parafii, a także uczestniczyć w dwóch koronacjach obrazów Matki Bożej w Trąbkach Wielkich i w Wejherowie.

Wiele problemów w archidiecezji było, ale Ty, Boże wszystkie je rozwiązywałeś według Twojej najświętszej woli. Dziękuję Ci, Panie za nowo wybudowane świątynie, za odbudowane kościoły, zwłaszcza za odbudowany kościół św. Piotra i Pawła zobacz na mapie Gdańska i ustanowione w nim Sanktuarium Matki Bożej Stanisławowskiej, i pozwól, Boże, że podziękuję księdzu Cezaremu Annusewiczowi za jego pasję przy budowie świątyni i domu kapłanów w Straszynie oraz za odbudowę kościoła św. Piotra i Pawła.

Dziękuję wszystkim kapłanom za trudne dzieło budowy nowych świątyń, dziękuję za pracę księży misjonarzy podjętą w seminarium duchownym w Gdańsku i za mądre przejęcie prowadzenia seminarium przez kapłanów gdańskich.

Bądź uwielbiony Panie za opiekę nad naszym narodem i za łaskę wolności odzyskanej w roku 1989. Dziękuję kapłanom za ich ofiarną pracę i błagam ich, by strzegli łaski powołania kapłańskiego i przez to wypraszali nowe łaski ku powołaniom kapłańskim.

Opuszczam sprawy materialne, ale wszystko, co znajduje się w moim mieszkaniu jest własnością Archidiecezji Gdańskiej.

Księdzu arcybiskupowi metropolicie Sławojowi Leszkowi Głódziowi dziękuję, iż ze swej własnej woli przydzielił mnie jako kapelana księdza Rafała, który przez lata dbał o moje zdrowie i to profesjonalnie jako miłośnik medycyny. W sprawach społecznych różne były nasze opinie, ale pięknie żeśmy się różnili. Dbał też o moje życie duchowe jako kapłan. Bóg Ci zapłać, Rafale!

Wszystkim kapłanom, siostrom zakonnym i wiernym dziękuję za wspólną pracę w Kościele, który jest naszą wspólnotą. Rodzinie nic nie przekazuję i oni o tym wiedzą. Rodzinie dziękuję za radosne braterstwo.

Wykonawcą testamentu czynię i ustanawiam ks. Rafała Sawicza, któremu dziękuję za dobroć. Pamiętaj, by rodzinie przekazać albumy i portret rodziców. Wszystko według Twego uznania.

I na koniec zapewniam o modlitwie za was przed Panem. I proszę o modlitwę za moją duszę. Do zobaczenia w Niebie.

arcybiskup Tadeusz Gocłowski

Aktualizacja godz. 13:59

Ludzie zgromadzeni przed Archidiecezją Oliwską żegnają arb. Gocłowskiego. Uroczystości pogrzebowe dobiegły końca.


Aktualizacja godz. 13:43
Trumna z ciałem abp. Gocłowskiego niesiona w kierunku Krypty Biskupów Gdańskich.


Aktualizacja godz. 13:21
Tłumy wiernych i księży uczestniczą we mszy św. pogrzebowej i żegnają arb. Gocłowskiego.


Aktualizacja godz. 13:12
Tak wygląda Krypta Biskupów Gdańskich w Archikatedrze Oliwskiej. To tu spocznie już za kilkanaście minut trumna z ciałem abp. seniora Tadeusza Gocłowskiego. Wewnątrz pomieszczenia znajdują się m.in. trumny biskupa O'Rourke, Nowickiego i Kaczmarka.


Aktualizacja godz. 12:42
Msza transmitowana jest także na telebimie przed Archikatedrą Oliwską, gdzie zgromadziły się rzesze wiernych.


Aktualizacja godz. 11:58
Fragment homilii arcybiskupa Henryka Muszyńskiego: Odszedł jeden z najwybitniejszych biskupów naszego czasu. Duchowy syn św. Wincentego à Paulo, wspaniały, szlachetny, otwarty człowiek, wrażliwy na potrzeby bliźniego i jednocześnie gorliwy szafarz sakramentów i sługa chrystusowej Ewangelii. Niestrudzony duszpasterz - szczególnie ludzi pracy i ludzi morza. Odszedł wielki społecznik, szczerze zaangażowany w życie publiczne naszej ojczyzny. Odszedł wielki patriota, ale ponieważ dzisiaj bardzo często szafujemy tym określeniem, chciałbym dodać: patriota w rozumieniu św. Jana Pawła II. Odszedł orędownik, pasterz i strażnik "Solidarności".


Aktualizacja godz. 11:29
Procesja wchodzi do prezbiterium Archikatedry Oliwskiej.


Aktualizacja godz. 11:13
Na uroczystość przybyli między innymi Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz, Jerzy Buzek, Waldemar Pawlak oraz Jan Krzysztof Bielecki. We mszy uczestniczą również Jarosław Kaczyński, Janusz Śniadek i Andrzej Jaworski.


Uroczystości żałobne trwają już od środy. Tego dnia trumna z ciałem abp. Tadeusza Gocłowskiego została uroczyście wniesiona do Archikatedry Oliwskiej. Odprawiono dwie msze w intencji zmarłego, a klerycy z Gdańskiego Seminarium Duchownego odmówili różaniec w intencji duszy arcybiskupa seniora.

W czwartek duchowni i świeccy modlili się za zmarłego ponad dziewięć godzin. Była między innymi Koronka do Miłosierdzia Bożego, różaniec i nieszpory. W piątek rano odprawiona została msza święta i jutrznia, po czym o godz. 11 rozpoczęła się msza św. pogrzebowa w intencji zmarłego arcybiskupa. Przewodniczy jej metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, a homilię ma wygłosić urodzony w Kościerzynie abp senior Henryk Muszyński z archidiecezji gnieźnieńskiej.

Oficjalnie jest to trzeci dzień uroczystości żałobnych, ale już we wtorek 3 maja obecny metropolita gdański polecił, aby kwadrans przed godz. 18 w kościołach archidiecezji zabiły dzwony, i aby podczas wieczornych mszy świętych modlić się o spokój duszy zmarłego arcybiskupa Gocłowskiego.

Więcej o działalności zmarłego abp. seniora przeczytasz w artykule: Pogrzeb arcybiskupa Gocłowskiego w piątek.

rb