Pogrzeb arcybiskupa Gocłowskiego w piątek

4 maja 2016 (artykuł sprzed 5 lat)
neo, rb, km
Wszyscy podkreślają, że Tadeusz Gocłowski lubił słuchać i nigdy nie dzielił rozmówców. Więcej zdjęć (3)

Wszyscy podkreślają, że Tadeusz Gocłowski lubił słuchać i nigdy nie dzielił rozmówców.

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Wszyscy podkreślają, że Tadeusz Gocłowski lubił słuchać i nigdy nie dzielił rozmówców.

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

W piątek odbędzie się pogrzeb arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. O godz. 9 zacznie się jutrznia żałobna, a o godz. 11 wieloletni gdański duszpasterz zostanie pochowany w Krypcie Biskupów Gdańskich w Katedrze Oliwskiej. W środę nastąpi wprowadzenie trumny z ciałem arcybiskupa z placu do bazyliki archikatedralnej oraz msza w intencji zmarłego.Tadeusz Gocłowski. Więcej zdjęć (3)

Tadeusz Gocłowski.

fot. Maciej Kosycarz/KFP

Tadeusz Gocłowski.

fot. Maciej Kosycarz/KFP

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski zmarł we wtorek 3 maja ok. godz. 16:15. Odszedł w szpitalu po wylewie krwi do mózgu. Był bez wątpienia jednym z najbardziej szanowanych dostojników Kościoła w Polsce. Miał 84 lata.

W piątek o godz. 9 rozpocznie się jutrznia żałobna. Na godz. 11 zaplanowano mszę pogrzebową z udziałem Episkopatu Polski pod przewodnictwem arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego. Wcześniej - w środę o godz. 16 - nastąpi wprowadzenie trumny z ciałem arcybiskupa seniora z placu do bazyliki archikatedralnej i odbędzie się msza w intencji zmarłego. Homilię wygłosi biskup Wiesław Szlachetka. Później trumna z ciałem arcybiskupa zostanie złożona w Krypcie Biskupów Gdańskich.

Plan uroczystości pogrzebowych w piątek, 6 maja:

godz. 7 - Msza św. z udziałem pątników Pieszej Pielgrzymki Oliwskiej pod przewodnictwem biskupa Zielińskiego,
godz. 9 - Jutrznia z homilią z udziałem wszystkich kapituł archidiecezji gdańskiej pod przewodnictwem ks. inf. Stanisława Zięby,
godz. 11 - Msza św. pogrzebowa z udziałem Episkopatu Polski pod przewodnictwem arcybiskupa Głódzia. Homilię wygłosi arcybiskup Henryk Muszyński. Po mszy przeniesienie trumny z ciałem abp. Gocłowskiego do Krypty Biskupów Gdańskich.

***


Czerwiec 1987 roku - Tadeusz Gocłowski z papieżem Janem Pawłem II. Więcej zdjęć (3)

Czerwiec 1987 roku - Tadeusz Gocłowski z papieżem Janem Pawłem II.

fot. Janusz Uklejewski/KFP

Czerwiec 1987 roku - Tadeusz Gocłowski z papieżem Janem Pawłem II.

fot. Janusz Uklejewski/KFP

Abp Tadeusz Gocłowski zmarł w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, gdzie trafił pod koniec kwietnia po drugim udarze mózgu. Przez cały okres pobytu w szpitalu lekarze określali stan zdrowia arcybiskupa seniora jako krytyczny. We wtorkowe popołudnie abp Gocłowski zmarł nie odzyskawszy przytomności.

- Bezpośrednią przyczyną śmierci abp. Gocłowskiego był rozległy wylew krwi do mózgu. Zgon nastąpił dokładnie o godz. 16:12 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, gdzie ksiądz arcybiskup przebywał od niemal dwóch tygodni - poinformował abp Sławoj Leszek Głódź.
Studia w Rzymie, konsekracja w bazylice Mariackiej

Tadeusz Gocłowski urodził się 16 września 1931 roku w Piskach, gdzie rodzice zakupili gospodarstwo rolne, po powrocie z emigracji w USA. Jest absolwentem gimnazjum księży misjonarzy w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 w Krakowie. Jest doktorem prawa kanonicznego. Studiował na KUL i w Rzymie.

23 marca 1983 roku został mianowany biskupem tytularnym Benevento i biskupem pomocniczym biskupa gdańskiego Lecha Kaczmarka, konsekrowany 17 kwietnia 1983 w bazylice Mariackiej w Gdańsku.

31 grudnia 1984 r., po śmierci bp. Kaczmarka, został mianowany biskupem gdańskim, od 25 marca 1992 r. był arcybiskupem metropolitą gdańskim. Dewiza biskupia: Credite Evangelio
(Zawierzcie Ewangelii).

Obrońca "Solidarności", wspierający młodzież

W latach 1988-1989 uczestniczył w rozmowach w Magdalence. W czasach protestów społecznych dał się poznać jako odważny protektor i obrońca "Solidarności". W wolnej Polsce przez wiele lat koordynował stosunki pomiędzy Kościołem a państwem, pełnił też obowiązki duszpasterza ludzi pracy. Jego dziełem, które zdobyło znaczny rozgłos, jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, której celem jest upamiętnienie pontyfikatu Jana Pawła II poprzez stypendia fundowane zdolnej młodzieży z najuboższych środowisk.

Abp Gocłowski dwukrotnie przyjmował w Gdańsku Ojca Świętego Jana Pawła II podczas jego pielgrzymek do Polski. Najpierw w 1987 r., kiedy to Papież odprawił słynną Mszę na Zaspie, gdzie upomniał się o polską "Solidarność". Po raz drugi Jan Paweł II przybył do Gdańska w 1999 r.

W sprawach trudnych dla Kościoła, jak lustracja, zajmował stanowisko wyważone, a zarazem zasadnicze. Uważał za słuszne ujawnienie akt aparatu bezpieczeństwa, ale zarazem przestrzegał przed wydawaniem na ich podstawie pospiesznych wyroków na ludzi. Domagał się poddania tych akt dogłębnej analizie i skonfrontowania z innymi historycznymi źródłami.

Przeciwnik upolitycznienia Radia Maryja

Gocłowski, jako jeden z niewielu czołowych przedstawicieli Episkopatu Polski, wyraźnie i jednoznacznie stwierdzał, że nie akceptuje tak głębokiego zaangażowania w sferę polityczną Radia Maryja.

Abp Gocłowski musiał się uporać z aferą wydawnictwa Stella Maris. Były dyrektor wydawnictwa, a jednocześnie były kapelan arcybiskupa, został oskarżony o udział w aferze finansowej. Sąd Okręgowy w Gdańsku wymierzył mu karę 3 lat i 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 9 lat. Proces trwał sześć lat.

Znana była także różnica zdań między nim a ks. prałatem Henrykiem Jankowskim. W 2004 abp Gocłowski wydał dekret zwalniający ks. Jankowskiego z funkcji proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku. Stało się to tuż po tym, jak elbląska prokuratura rozpoczęła postępowanie w sprawie domniemanego molestowania seksualnego jednego z ministrantów.

Sprawowanie urzędu zakończył 26 kwietnia 2008 r. Jego stanowisko objął abp Sławoj Leszek Głódź. Był też członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu, przewodniczącym ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy i moderatorem krajowym Duszpasterstwa Ludzi Morza.

Postanowieniem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z 9 listopada 2011 został odznaczony Orderem Orła Białego. W 2006 otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nadano mu tytuł honorowego obywatela Gdyni (2002), Redy (2007), Sopotu (2008), a także Wejherowa. W 2008 otrzymał Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego.

W 2006 odmówił przyjęcia tytułu honorowego obywatela Gdańska w obliczu podejrzeń o jego przyznanie w ramach zbliżającej się kampanii wyborczej do wyborów samorządowych. Jednak 28 kwietnia 2016 roku, a więc kiedy abp Gocłowski znajdował się już w szpitalu w stanie krytycznym, gdańscy radni jednogłośnie przyznali mu honorowe obywatelstwo miasta.

neo, rb, km