Pokoje na wynajem zamiast rudery przy plaży

20 stycznia 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Michał Brancewicz

Niszczejący od lat budynek dawnej przepompowni i byłego szaletu, znajdujący się niecałe 200 metrów od plaży, znalazł nowego właściciela. W obiekcie wpisanym do gminnej ewidencji zabytków powstaną pokoje dla turystów.Ceglany budynek znajduje się przy prowadzącej na plażę ul. Zdrojowejzobacz na mapie Gdańska, tuż obok pętli tramwajowej w Brzeźnie. Kiedyś mieściła się tam przepompownia, która powstała na początku lat 30. ubiegłego wieku. Współcześnie w niższej części przez lata funkcjonował miejski szalet.

Czytaj także: Pierwsze polskie kąpielisko, czyli "zachwycające festyny kąpielowe" w Brzeźnie

Dzisiaj jest już nieczynny i straszy widokiem brudnych ścian, powybijanych okien oraz krat. Na domiar złego w okresie letnim mieszkańcy Brzeźna często narzekają na pojawiający się w tym rejonie odór.

Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych przez lata starał się znaleźć chętnego, który kupi zniszczoną, ale atrakcyjnie położoną nieruchomość i tchnie w nią nowe życie. W końcu się to udało.

Za kwotę 690 tys. zł nabyła go osoba prywatna. Jakie ma zamierzenia wobec budynku?

- Na dzisiaj nie mam jeszcze sprecyzowanego planu - przyznaje Karolina Chylińska, właścicielka. - Chciałabym, żeby powstały tam pokoje gościnne, co wymaga chociażby większej liczby okien, ale na ten moment nie wiem, na jak dużą ingerencję pozwoli konserwator zabytków.
Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego działka przeznaczona została pod funkcje usługowe z zielenią towarzyszącą.

- Więcej szczegółów dotyczących inwestycji powinnam znać za 3-4 miesiące - zapowiada Chylińska
Zgodnie z umową inwestor ma cztery lata na zrealizowanie swoich zamierzeń, a to oznacza, że termin upłynie dopiero w 2019 roku.
Która plaża prezentuje się najpiękniej w zimowej scenerii?
17%

w Brzeźnie

16%

na Stogach

5%

na Westerplatte

13%

na Wyspie Sobieszewskiej

9%

w Jelitkowie

5%

na Górkach Zachodnich

9%

w Sopocie

26%

w Orłowie

zakończona

łącznie głosów: 1520