Prezydent Gdańska przedłuża ochronę o rok

16 listopada 2019, 10:30
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Budżety Gdańska i Sopotu na 2020 rok zostały przyjęte

Przynajmniej do grudnia przyszłego roku prezydent Gdańska będzie korzystała z ochrony osobistej. W przetargu jako jedyna uczestniczyła Agencja Taurus, której pracownicy ochraniają już Aleksandrę Dulkiewicz od lutego tego roku.Aleksandra Dulkiewicz korzysta z ochrony osobistej niemal od początku piastowania stanowiska prezydenta Gdańska. Początkowo koszt jej utrzymania był finansowany przez komitet wyborczy "Wszystko dla Gdańska", a następnie zakwalifikowany jako wydatek Urzędu Miejskiego.

- Wykonawcą dotychczasowej usługi ochrony osobistej zleconej przez Urząd Miejski była firma Taurus Agencja Ochrony Mienia. Z tytułu jej realizacji wykonawca otrzymał wynagrodzenie w łącznej kwocie ok. 290,8 tys. zł (stan na 15 listopada 2019 r.) - informuje Daniel Stenzel, rzecznik prezydent miasta.
Wszystko wskazuje na to, że firma Taurus z Gdańska będzie dalej odpowiadała za ochronę Dulkiewicz, ponieważ jako jedyna złożyła ofertę w przetargu (z terminem realizacji od 2 grudnia 2019 r. do 30 listopada 2020 r.) - na kwotę ok. 516,6 tys. zł brutto.


Jednocześnie Urząd Miejski planował na ten cel przeznaczyć nie więcej niż ok. 528 tys. zł.

- Niestety niezmiennie co jakiś czas media informują o kolejnych osobach z zarzutami kierowania gróźb karalnych pod adresem prezydent Dulkiewicz. W związku z tym utrzymanie ochrony osobistej jest wciąż konieczne, choć dla pani prezydent nie jest to oczywiście sytuacja komfortowa - przekonuje Daniel Stenzel. - Rocznie ochrona pani prezydent każdego gdańszczanina i gdańszczankę kosztuje nieco ponad 1 zł. Według informacji prasowych to ponad trzy razy mniej w porównaniu do ochrony prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, na którą PiS z publicznych pieniędzy wydaje 1,6 mln zł rocznie.
Czy prezydent Gdańska powinna nadal posiadać ochronę osobistą?
42%

tak, wciąż istnieje duże ryzyko ataku na jej osobę

22%

tak, ale wyłącznie podczas tzw. imprez masowych

16%

nie, prezydent nie powinna otaczać się ochroniarzami

20%

nie, jej życie nie jest zagrożone

zakończona

łącznie głosów: 5524