Policja zabezpieczyła dokumenty w spółdzielni SM Ujeścisko

21 lutego 2020 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Budnik

Prokurator oraz policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku weszli w piątek do biur Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko. Ma to związek z toczącym się postępowaniem ws. nieprawidłowości w działalności spółdzielni. Równocześnie komornik sądowy wszczyna kolejną egzekucję, a rada nadzorcza próbuje ustalić nowy zarząd spółdzielni.W piątek od rana pod budynkiem spółdzielni zbierali się jej członkowie z transparentami. Wewnątrz, z nakazu gdańskiej prokuratury okręgowej, pracowali już policjanci z KWP Gdańsk.

- Są to planowane działania polegające na zabezpieczeniu dokumentów w związku z postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku - potwierdza Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy gdańskiej prokuratury.
Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku prokuratura ogłosiła, że wszystkie osoby, które czują się pokrzywdzone w związku z opóźnieniem realizacji inwestycji przez SM Ujeścisko, jak też osoby, które posiadają wiedzę związaną z realizacjami tych inwestycji, mogą zgłaszać się w związku z prowadzonym tam postępowaniem. Właśnie w związku z tym postępowaniem prokuratura zabezpiecza dokumentację.

Komornik wszczął kolejne postępowanieTo niejedyna tego rodzaju wizyta w budynku spółdzielni. W tym tygodniu dokumenty zabezpieczał tam także Piotr Majdziński, komornik sądowy, który od kilku miesięcy prowadzi egzekucje w spółdzielni.

- Główny wierzyciel spółdzielni złożył wniosek o zajęcie kolejnych wierzytelności wynikających z umów dotyczących innej budowy. Jest to jedna dodatkowa sprawa. Poza głównym wierzycielem swoich praw dochodzą inni wykonawcy, którzy również nie otrzymali dotąd zapłaty za wykonane prace - wyjaśnia i przypomina Piotr Majdziński.
W sumie kwota wszystkich wierzytelności sięga blisko 3 mln złotych, z czego udało się zabezpieczyć około 450 tys. zł, głównie z comiesięcznych, wynoszących kilkanaście tysięcy złotych, wpłat wynikających z komercyjnej działalności spółdzielni.

- Gdyby spółdzielnia w porozumieniu z bankiem nie zamknęła już po wszczęciu egzekucji rachunku bankowego, na który miało wpłynąć około 4 milionów złotych od nabywców, to kwestia wierzytelności już byłaby rozwiązana. W tej sprawie toczy się postępowanie sądowe. Tak naprawdę bank - SKOK, nie miał prawa zamknąć tego rachunku bez porozumienia z wierzycielem i mam nadzieję, że to działanie banku stanie się obiektem zainteresowania prokuratury - mówi Piotr Majdziński.
Chociaż komornik sukcesywnie zwalnia środki na opłacanie przez spółdzielnię rachunków za media okazuje się, że zobowiązania nie są terminowo regulowane. W związku z zaległościami spółdzielni w Enerdze od tygodnia nie ma oświetlenia ulicznego na części terenu należącego do spółdzielni.

- Od piątku nieoświetlone są ulice Gorzowska, Radomska, Ciechanowska, Koszalińska, Tarnowska, Kaliska. Jest ciemno, że oko wykol - napisał do redakcji mieszkaniec Ujeściska, pan Janusz.

Zmiany w zarządzieObecnie nie ma pewności w jakim skałdzie działa zarząd SM Ujeścisko. Po tym jak ujawniono wyrok ciążący na poprzednim prezesie Grzegorzu Harasymiuku, ostatecznie sam zrezygnował on ze stanowiska, a rada nadzorcza wybrała kolejnego prezesa - Macieja Skalika, pozostawiając przy tym furtkę, która byłemu prezesowi może umożliwić zarządzanie.

To nie rozwiązało jednak patowej sytuacji, bo zarząd by podejmować decyzje musi mieć dwuosobową reprezentację. Tymczasem dotychczasowy zastępca prezesa - Andrzej Marcinowski przebywa na zwolnieniu lekarskim. Zatem, aby przywrócić ciągłość zarządzania, rada nadzorcza na stanowisko zastępcy prezesa powołała jednego z członków rady nadzorczej - Michała Zająca.

Jednak po tym jak zaczął on postulować dyscyplinarne zwolnienie byłego prezesa Grzegorza Harasymiuka (po to by nie pobierał on już pensji i nie miał dostępu do dokumentacji spółdzielni) okazało się, że... powołująca go na stanowisko uchwała jest jednak wątpliwa z prawnego punktu widzenia. W efekcie w czasie piątkowej rady nadzorczej wybrany został inny zastępca prezesa.

- Mamy kolejnego, nowego członka zarządu. Czasowo, do końca marca, będzie nim dotychczasowy członek rady nadzorczej, Rafał Nowak - poinformował redakcję Trojmiasto.pl jeden z członków rady nadzorczej spółdzielni. - To oznacza, że w spółdzielni jest ciągłość zarządzania. Nowy zarząd może w tej chwili albo podpisać pełnomocnictwo dla Grzegorza Harasymiuka, które pozwoli mu na dalsze zarządzanie albo dać dyscyplinarne wypowiedzenie, które od spółdzielni całkowicie go odsunie.

Niebawem rozpocznie się lustracjaNa 9 marca Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP zaplanował rozpoczęcie lustracji w SM Ujeścisko.

- Ostatnia pełna lustracja za lata 2015-2017 zakończyła się w styczniu 2019 roku. Nie możemy przekazywać mediom informacji o wynikach lustracji, ale do ich otrzymania od zarządu spółdzielni jest uprawniony każdy członek spółdzielni. Wyroki sądów mówią też o tym, że każdy członek spółdzielni ma prawo zrobić zdjęcia protokołu polustracyjnego - informuje Hanna Czuba ze Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP. - Mogę tylko powiedzieć, że wbrew rozpowszechnianym opiniom, wyniki poprzedniej lustracji SM Ujeścisko nie były pozytywne.
Po tym, jak ministerstwo zleciło w SM Ujeścisko lustrację w trybie art. 93 ustawy Prawo Spółdzielcze musi się ona rozpocząć, nawet pomimo tego że spółdzielnia wnioskowało o przesunięcie jej terminu w związku z tym, że nie został jeszcze zamknięty rok 2019.

- To będzie lustracja pełna za lata 2018 i 2019. Jest na nią przeznaczone 90 dni. Protokół powinien być gotowy około połowy czerwca tego roku, chyba że okaże się, że jest wiele nieprawidłowości w związku z czym lustratorzy będą potrzebowali więcej czasu. Wiemy, że zagadnienia finansowe i związane z podwykonawcami na pewno będą bardzo trudne do opracowania - informowała Hanna Czuba.
Lustracja pełna oznacza, że kontroli poddane zostaną wszystkie działy spółdzielni, kontrolowana będzie działalność organów spółdzielni i przestrzeganie przez nie procedur - rady nadzorczej i zarządu. Statut i regulaminy zostaną sprawdzone pod kątem ewentualnych błędów i niezgodności z aktami wyższego rzędu. Lustratorzy oceniać będą gospodarkę zasobami mieszkaniowymi, rozliczanie kosztów przychodów, rozliczanie kosztów dostawy mediów, sprawy techniczne - czy istnieją i czy są realizowane plany remontów, jacy wykonawcy są wybierani do tych prac, jakie umowy są z nimi zawierane i czy realizowane są ich postanowienia oraz jak egzekwuje się ewentualne niewykonanie postanowień umownych. Sprawdzane będzie także przestrzeganie praw pracowniczych.
Czy śledztwo prokuratury znajdzie finał w sądzie?
44%

tak, tym razem jest to nieuniknione

28%

tak, ale i tak nikt nie zostanie skazany

9%

nie wiem, trudno mi to ocenić

19%

nie, nie sądzę że ktoś zostanie oskarżony

zakończona

łącznie głosów: 1531

Opinie (314) ponad 10 zablokowanych

 • Ostra jazda bez trzymanki (9)

  Spółdzielnie tego typu to patologie, i tak się to kończy. Brawo Prokuratura

  • 230 11

  • Skok nie jest bankiem, tylko tak ja Spółdzielni Mieszkaniowa jest Spółdzielnią Bankową. Ręka rękę myje.....

   • 9 2

  • Byli wojskowi czy policjanci?

   • 3 0

  • Prawda o Członkach Spółdzielni i nie tylko. (6)

   Nie Spółdzielnie są problemem a ich członkowie!! Każdy zarząd każdą radę nadzorczą można odwołać ale trzeba chcieć to zrobić a to wymaga jednie udziału na Walnym Zgromadzeniu.
   Prawda jest taka, że 95 procentom

   Nie Spółdzielnie są problemem a ich członkowie!! Każdy zarząd każdą radę nadzorczą można odwołać ale trzeba chcieć to zrobić a to wymaga jednie udziału na Walnym Zgromadzeniu.
   Prawda jest taka, że 95 procentom Członków nie chce się brać udziału w życiu swojej Spółdzielni . Lepiej pisać na forum zlikwidować Spółdzielnie! To takie proste nawet d.py spod telewizora nie trzeba ruszyć, Dziś nikomu się nie chce, lepiej oczekiwać ,ze ktoś ( politycy, dziennikarze , policja , prokuratura itp) się moimi sprawami zajmie , rozgoni to złodziejskie towarzystwo . Ja tymczasem będę się przyglądał, niech oni za mnie to zrobią "przecież mi się należy" . Już dawno roztrwoniono idę spółdzielczości czyli wspólnego działania dla dobra wszystkich członków. Dziś jestem członkiem Spółdzielni bo mi się po prostu to opłaca. Mam niższą stawkę za "czynsz"! Angażować się to przecież strata czasu lepiej jakiś głupi serial w TV zobaczyć. Praca dla lokalnej społeczność, po co, przecież nic z tego nie mam! Natomiast garstka polityków, dziennikarzy ma nośny temat- złe Spółdzielnie. Napiszę sobie artykulik , opluję Spółdzielnie, nie zadam sobie nawet odrobiny trudności aby zgłębić temat a i tak mój artykuł znajdzie zainteresowanie. Warto walić w Spółdzielnie to taki świetny temat zastępczy! Natomiast politycy to już prawdziwa żenada. Zmienią ustawę nie przeanalizują skutki zmiany, ale mogą otrąbić, to ja walczę dla was drodzy członkowie Spółdzielni! Tylko nie zapomnijcie przy wyborach zagłosować na mnie. Polska w ruinie. Nie hasło a prawda w ruinie postaw i zachowań. Wstyd.

   • 5 6

   • Rzetelny (5)

    Gdybyś był rzetelny, to byś wiedział że w tej spółdzielni nie ma walnego, a zarząd dostał karę za to, chyba 80000. Nie możemy się doprosic również o zebrania członków, zebranych 700 podpisów. Zarząd nie przestrzega prawa

    Gdybyś był rzetelny, to byś wiedział że w tej spółdzielni nie ma walnego, a zarząd dostał karę za to, chyba 80000. Nie możemy się doprosic również o zebrania członków, zebranych 700 podpisów. Zarząd nie przestrzega prawa spółdzielczego i na razie nikt nie ma na to wpływu, może lustracja i prokuratura pomogą usunąć tą klikę, która żeruje na tej spółdzielni

    • 6 1

    • (3)

     a czesc spoldzielcow dodtkowo ma w d. płacenie za mieszkanie. Maja ok 1.3 mln dlugow w postaci niezaplaconych oplat.
     część placi tylko dzięki temu i dobrej woli spolek miejskich jeszcze jest ogrzwanie i wywoz smieci bo na ulicach osiedla jest juz od piatku ciemno

     • 5 1

     • Za to odpowiada zarząd (1)

      Za kiepskie ściąganie zaległości czynszowych odpowiada zarząd. Ale czynsze to pikuś przy tych milionach.

      • 3 3

      • a czlonkowie spoldzielni nie maja obowiazku
       placic?
       trzeba przyslowiowego bata by, zapłacili?
       Jakos część czlonkow spoldzielni placi nie potrzebuja wezwań reszta pasozytuje na nich
       za darmo :

       a czlonkowie spoldzielni nie maja obowiazku
       placic?
       trzeba przyslowiowego bata by, zapłacili?
       Jakos część czlonkow spoldzielni placi nie potrzebuja wezwań reszta pasozytuje na nich
       za darmo : maja ogrzewanie, jaki tski porządek wywoz smieci
       i krzyczą nie placa bo zarzad nie egzekwuje długów co tez jest prawda.
       ale jak wyegzekwowac od pasożytów dlugi
       jak prawo jest po ich stonie
       elsmisja niemożliwa i co mozesz zrobic pasozytowi
       jak to dziala :przyklad pani radnej !!!! cabaj z pis
       nie placi od 2.5 roku ma zaleglosci ok 16 tys zl i co NIC!!!!!
       (a Energa odciela oswietleni osiedla za 9 tys przeterminowanego dlugu z grudnia 2019)
       dalej nie placi bo po co. co jej zrobic uwaza tak jej jej partia ze "jej sie poprostu nalezy darmowe mieszkanie !"

       • 5 3

     • Zarząd powinien zmniejszyć swoje pensje w związku z trudną sytuacją spółdzielni

      • 4 0

    • Gdybyś był rzetelny to byś napisał ,że w przypadku nie zwołania zebrania członków przez zarząd, wniosek o zwołanie WZ, należy złożyć do Krajowej Rady Spółdzielczej i oni takie WZ zwołają.

     Są możliwości ale musi się chcieć!

     • 5 2

 • Patoscisko (2)

  • 104 11

  • Sama bandyterka (1)

   Ostatnio w tym Gdańsku

   • 7 3

   • I tak mamy już czwarte pokolenie, "bosych antków".

    • 3 5

 • A co tam robi ten od słowa - złego słowa ?? (3)

  • 93 6

  • (1)

   Lansuje się, bo niby co innego może robić

   • 23 2

   • Udaje że coś robi.. Dla mieszkańców

    Konkretne działania podjął tylko poseł Płazynski i radni PiS. Czekamy na lustrację

    • 36 8

  • Masakra. Jako prezydent mógł się pojawić już kilka lat temu... I to są nasi przedstawiciele...

   • 26 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.