Policjanci kontrolują noszenie maseczek w komunikacji miejskiej

20 października 2021, 14:20
Arnold Szymczewski

W związku ze zwiększoną liczbą zakażeń na koronawirusa, gdańscy policjanci wspierani przez funkcjonariuszy z komendy wojewódzkiej, prowadzą wzmożone kontrole m.in. w pojazdach komunikacji miejskiej. Policja uspokaja, że interwencje zazwyczaj kończą się pouczeniem, ale wyjątkowo uparci pasażerowie, którzy nie stosują się do zasad, mogą otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 zł. W środowy poranek towarzyszyliśmy funkcjonariuszom z kamerą podczas kontroli w rejonie pętli tramwajowo-autobusowej na SiedlcachMapka.Według danych Ministerstwa Zdrowia w październiku zwiększyła się dzienna liczba zakażeń w kraju. Dla porównania - w piątek 1 października odnotowaliśmy 1362 nowych zakażeń, a w środę 20 października - 5559. Jeśli ten trend się utrzyma, być może znów nałożone zostaną na nas dodatkowe obostrzenia.

W związku z tym gdańscy policjanci razem z funkcjonariuszami z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku przeprowadzają kontrole w sklepach, galeriach oraz dworcach czy w środkach komunikacji publicznej.

Kontrola polega na sprawdzeniu w w/w miejscach czy mieszkańcy zasłaniają usta oraz nos przy pomocy maseczki ochronnej.

- Gdańscy policjanci nieustannie prowadzą działania, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Mundurowi sprawdzają stosowanie się do obowiązujących ograniczeń oraz nakazów, ponieważ mają one na celu ochronę zdrowia i życia nas wszystkich - tłumaczy podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowy komendanta miejskiego policji w Gdańsku.

Od początku października policjanci interweniowali 2400 razyOd początku października 2021 roku mundurowi w Gdańsku przeprowadzili prawie 1150 kontroli sklepów, obiektów handlowych, środków komunikacji publicznej oraz innych miejsc gromadzenia się osób.

- Z powodu lekceważącego stosunku do obowiązku zasłaniania ust i nosa interweniowali oni wobec ponad 2,4 tysiąca osób. Na sprawców tych wykroczeń policjanci nakładali mandaty (w wysokości od 20 do 500 zł) albo stosowali pouczenie - dodaje Magdalena Ciska.

Policja w komunikacji miejskiej. Nie bójmy sięW środę rano towarzyszyliśmy mundurowym podczas kontroli noszenia maseczek w komunikacji miejskiej. Policjanci zgodnie mówią, że nie walczą z obywatelami, a z pandemią. Zatem nie trzeba na widok policjanta w komunikacji uciekać czy w popłochu szukać maseczki. Jeśli takowej nie mamy, najprawdopodobniej skończy się na pouczeniu.

W środę nikt mandatu nie dostał, bo nie było takiej potrzeby. Interwencje wobec osób, które z jakiegoś powodu maseczki nie miały, kończyły się na pouczeniu i wręczeniu nowej maseczki.

Policjanci czasami mają ze sobą maseczki, które za darmo rozdają pasażerom komunikacji. Więcej zdjęć (1)

Policjanci czasami mają ze sobą maseczki, które za darmo rozdają pasażerom komunikacji.

Fot. trojmiasto.pl

Policjanci czasami mają ze sobą maseczki, które za darmo rozdają pasażerom komunikacji.

Fot. trojmiasto.pl

- Poluzowanie obostrzeń spowodowało, że prawdopodobnie niektóre osoby przestały myśleć o istniejącym zagrożeniu. Tak naprawdę ono wciąż jest, są także obowiązki, które na nas nałożono i należy pamiętać, że to nie jest działanie przeciwko nam, a dla naszego życia - mówi Magdalena Ciska i dodaje - Apelujemy o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie, w tym o przestrzeganie obowiązujących zasad, współpracę i realizowanie zaleceń bezpieczeństwa. Bądźmy odpowiedzialni, dbajmy o siebie i innych. Wszystkie te ograniczenia mają na celu ochronę życia i zdrowia. Stosując się do przepisów, zwiększamy bezpieczeństwo i zmniejszamy ryzyko zakażenia się koronawirusem.
Policjanci przypominają, że obowiązek zasłaniania ust i nosa musimy spełniać:

  • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
  • w autobusie, tramwaju i pociągu,
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
  • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
  • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele i szkole, na uczelni,
  • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, w banku, na poczcie itp.)

Z tego obowiązku zwolnione są jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa, zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.
Czy zakładasz maseczkę w komunikacji miejskiej?
54%

tak, zawsze

9%

tak, choć nie zawsze

7%

nie, bo jestem zaszczepiony(a)

30%

nie, bo nie wierzę, że to coś daje

zakończona

łącznie głosów: 3673

Opinie wybrane


wszystkie opinie (927)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.