stat

Policjanci patrolują Trójmiasto z drona

3 kwietnia 2020, 11:00
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Od poniedziałku urzędy będą otwarte, ale nie wszystkie

Specjalny policyjny dron pomaga funkcjonariuszom w patrolach.

Wspólne patrole żołnierzy i policjantów, współpraca ze strażą miejską, a teraz również specjalny dron - w ten sposób służby sprawdzają, czy w Trójmieście nie są łamane wytyczne związane ze zwalczaniem epidemii, którą wywołał koronawirus. Na ich podstawie zamknięto bowiem parki, plaże i siłownie pod chmurką.Od kilku dni na ulicach Trójmiasta można spotkać policjantów we wspólnych patrolach z żandarmerią wojskową, strażnikami miejskimi czy żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, a wraz z początkiem kwietnia wejścia do parków i na plaże zostały ogrodzone taśmami. To efekt kolejnych obostrzeń, wprowadzonych w Polsce w związku z koronawirusem.

Dron patroluje TrójmiastoPolicjanci oraz towarzyszący im mundurowi sprawdzają nie tylko osoby objęte kwarantanną, ale też to, czy na ulicach miast nie pojawiają się większe grupy osób. Pomaga im w tym specjalny dron, wyposażony w kamery.

- W sytuacji gdy wykryje on większą liczbę osób w jednym miejscu, kierowany jest tam patrol policji bądź straży miejskiej, z którą współpracujemy - mówi Michał Sienkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Kamery online Gdańsk, Sopot, GdyniaCo ważne, do niedawna mundurowi za nieprzestrzeganie zasad dotyczących zgromadzeń najczęściej upominali. Teraz coraz częściej sięgają po bloczek z mandatami. W ostatnich dniach ukarana została fryzjerka, która nie zamknęła swojego zakładu, oraz grupa mężczyzn, którzy nic sobie nie robili z próśb o rozejście się.

Gdynia stawia na miejski monitoringZa pomocą kamer większe skupiska osób wykrywa się także w Gdyni. Przypomnijmy: 15 urządzeń zainstalowanych w Śródmieściu i 3 w Orłowie skalibrowano na tzw. pole tłumu - w przypadku zarejestrowania większej grupy osób włączony zostanie specjalny alarm.

Jak jednak usłyszeliśmy od lokalnych urzędników, z zarejestrowanego przez kamery materiału wynika, że mieszkańcy miasta stosują się do wytycznych i unikają zgromadzeń.
Kamery monitoringu w Gdyni mogą wykrywać duże grupy osób.
Czy dłuższy pobyt w domu jest dla ciebie uciążliwy?
20%

nie, mogę w ten sposób spędzić długie tygodnie

22%

nie, ale i tak muszę wychodzić, bo nie pracuję zdalnie

58%

tak, potrzebuję częstych wyjść na świeże powietrze

zakończona

łącznie głosów: 2492