Polska otwiera granice, lotniska chcą więcej

11 czerwca 2020, 13:00
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Ty też możesz obronić gospodarkę przed Covid-19

Od soboty 13.06.2020 po trzech miesiącach otwarte zostaną granice Polski z państwami Unii Europejskiej. We wtorek wznowione zostaną natomiast loty zagraniczne. Lotniska apelują jednak o jeszcze większe zniesienie restrykcji.- Od 13 czerwca otwieramy granice Polski na państwa Unii Europejskiej - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki.
Oznacza to, że kontrole na granicach Unii Europejskiej mają zostać zniesione w nocy z 12 na 13 czerwca. Trzy dni później - we wtorek 16.06.2020 roku - wznowione zostaną loty międzynarodowe.

Wiele zależy jednak od samych przewoźników, którzy wciąż będą musieli zachowywać wprowadzone wcześniej restrykcje. Dotyczą one m.in. maksymalnego wypełnienia samolotu, które nie może przekroczyć 50 proc. miejsc. Już wcześniej przywrócono niektóre połączenia krajowe i tłoku na lotniskach nie było.

Wrócił ruch lotniczy. Sprawdziliśmy jak przebiega lot do WarszawyBranża: przy ograniczeniach bilety będą dwa razy droższePrzedstawiciele lotnisk oraz przewoźników wskazują, że dla uratowania branży konieczne są kolejne zmiany. W tej sprawie wystosowali nawet list otwarty, w którym czytamy m.in. o konieczności zniesienia limitu 50 proc. zajętych miejsc.

"Przy takim podejściu, aby rachunek ekonomiczny się zgadzał, ceny biletów lotniczych powinny wzrosnąć dwukrotnie. To zaś spowoduje, że zwykłych ludzi i pracowników firm dotkniętych recesją nie będzie stać na latanie samolotami" - napisali sygnatariusze listu, w którym opisują też bardzo dokładne procedury mające na celu do minimum ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem, które są stosowane na polskich lotniskach.
List podpisali szefowie siedmiu polskich lotnisk regionalnych, linii lotniczych, biur podróży i Polskiej Izby Turystyki.

Pełna treść listu otwartego (.pdf)

Planujesz lot samolotem tego lata?
34%

tak, na pewno

21%

być może, jeszcze nie zdecydowałem(am)

45%

nie, na pewno nie

zakończona

łącznie głosów: 2299