Gdynia: pomalowali blok na biało, mieszkańcy zachwyceni

25 września 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Szyld Redłowo: ze stacji SKM na kładkę

Nie trzeba szukać pastelowych odcieni i "niebanalnych" wzorów, które pokryją blok po jego termomodernizacji. Morska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Gdyni wraz ze stowarzyszeniem Traffic Design pomalowała elewację budynku na Grabówku zobacz na mapie Gdyni na biało. I okazało się to strzałem w dziesiątkę.Od wielu lat panuje moda na odświeżanie elewacji bloków z wielkiej płyty przy użyciu całej palety barw. Efekt najczęściej jest mizerny, bo nie dość, że dobór kolorów pozostawia wiele do życzenia, to jeszcze każdy budynek jest inny. Okazuje się jednak, że można to zrobić inaczej.

Jak wiele udanych projektów, także i ten zaczął się dość przypadkowo. Stowarzyszenie Traffic Design, w ramach przygotowywania się do organizacji corocznego festiwalu, chciało na jednym z bloków Grabówka zamontować metaloplastykę. Na nowoczesną instalację miejsca nie znaleziono, ale okazało się, że jedna z wytypowanych wspólnot właśnie przygotowuje się do remontu elewacji budynku.

"Pasteloza" - to się leczy

- Skorzystaliśmy z okazji, by przyczynić się do wyleczenia jednego z budynków z pastelozy. Stworzyliśmy projekt oraz dobraliśmy kolor fasady. Dzięki temu, mimo iż nie udało nam się ostatecznie zrealizować z MSM instalacji artystycznej, to udało nam się wpłynąć na odświeżenie elewacji i przyczynić się do zmian w lokalnym krajobrazie - cieszy się Jacek Wielebski, malarz i grafik, założyciel Stowarzyszenia Traffic Design.
Teraz budynek przy ul. Lelewela 7-9 zobacz na mapie Gdyni nawiązuje elewacją do modernistycznych tradycji Gdyni i już spotkał się ze sporym odzewem mieszkańców, a także osób z całej Polski. Do stowarzyszenia napływają kolejne głosy poparcia i dopingu do zmian wyglądu kolejnych budynków w Gdyni.

Gdynianie chcą więcej

- Entuzjazm, z jakim internauci i mieszkańcy Gdyni przyjęli białą elewację świadczy o rosnącej potrzebie odwrócenia trendu malowania termomodernizowanych budynków na przypadkowe kolory i w przypadkowe wzory. Potwierdzają to również prowadzone przez Stowarzyszenie Traffic Design badania użytkowników przestrzeni publicznej. Problem nieestetycznych elewacji był najczęściej wskazywany w spacerach badawczych z udziałem młodzieży - podkreśla Monika Domańska z Traffic Design.
Podoba ci się nowa elewacja bloku na Grabówku?
85%

tak, świetnie wygląda

11%

nie jest źle, ale nie zachwyca

4%

nie, wolał(a)bym kolorową

zakończona

łącznie głosów: 3976