Pomazano krzyż na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie

31 października 2020, 21:00
szym

Nieznani sprawcy pomazali krzyż na Cmentarzu Ofiar HitleryzmuMapka na Zaspie. Urzędnicy zapowiadają, że zaraz po tym, jak na miejscu pracę skończy policja, usuną malunki.O incydencie poinformowali nas czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta. Na jednym z krzyży na cmentarzu na Zaspie pojawiły się malunki o treści "je*ać PiS", "piekło kobiet" oraz "zabij księdza".

W sprawie głos zabrała prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, która przypomniała, że to miejsce pochówku między innymi obrońców Poczty Polskiej, polskich kolejarzy i ponad 20 tys. Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej.

- Po zakończeniu czynności wyjaśniających przez policję niezwłocznie przystąpimy do naprawy zniszczeń. W naszym mieście nie ma zgody na wandalizm, agresję i profanowanie symboli religijnych - podkreśliła prezydent Gdańska.
Przypomnijmy: od pierwszych dni września 1939 roku na Zaspie grzebano zwłoki więźniów obozu w Stutthofie i innych miejsc kaźni. W latach 1944-1945 chowano tu osoby zamordowane w podobozach Stutthofu na Przeróbce i w Kokoszkach oraz te stracone w gdańskich więzieniach.

Liczba pochowanych na Zaspie ofiar szacowana jest na 6 tys. do 14 tys. Po roku 1945 Cmentarz Ofiar Hitleryzmu stał się miejscem pamięci narodowej.

Obraza uczuć religijnych i nawoływanie do zbrodniGdańscy policjanci poinformowali, że na miejscu dewastacji pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza.

- Wykonano oględziny, zabezpieczono ślady, sprawdzamy, czy to miejsce objęte jest monitoringiem - przekazała Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Funkcjonariusze prowadzą czynności z art. 196 Kodeksu karnego, który dotyczy obrazy uczuć religijnych, a także art. 255, którego par. 2 dotyczy publicznego nawoływania do zbrodni.

szym