stat

Pomazano mural przy al. Żołnierzy Wyklętych

15 kwietnia 2017, 20:20
piw

Nieznani sprawcy pomazali mural przy al. Żołnierzy Wyklętych. Na portrecie majora Łupaszki pojawił się napis "morderca!". Policja bada sprawę.Mural przedstawiający twarze Żołnierzy Wyklętych na tle lasu i watahy wilków powstał kilka miesięcy temu na liczącym blisko 160-metrów murze oporowym we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska.

Praca "Wilki", młodego gdańskiego artysty Marcina Budzińskiego, absolwenta gdańskiej ASP, wygrała konkurs rozpisany wcześniej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Budziński jest znany m.in. z wykonanego w 2015 roku, z inicjatywy kibiców Lechii Gdańsk, projektu muralu, który powstał na ścianie bloku przy Chłopskiej 24. Odtworzono na nim oryginalny znaczek pocztowy, wydany na 19. rocznicę obrony Poczty Polskiej w Gdańsku.

Czytaj też o kontrowersjach związanych z powstaniem tego muralu

Do tej pory nie ustalono, kto pomazał mural. Policja dopiero kilka godzin temu przyjęła w tej sprawie zgłoszenie.

- O zniszczeniu muralu dowiedzieliśmy się od dziennikarzy. Od razu na miejsce został skierowany patrol. Policjanci będą wyjaśniać tę sprawę - mówi Lucyna Rekowska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka" był dowódcą V Wileńskiej Brygady AK. Działał także na Pomorzu, gdzie trafił w drugiej połowie 1945 roku.

Czytaj więcej o trójmiejskich partyzantach "Łupaszki"
Podobają ci się gdańskie murale poświęcone Żołnierzom Wyklętym?
54%

tak

46%

nie

łącznie głosów: 4399

piw