stat

Pomnik ks. Jankowskiego już stoi przy św. Brygidzie

22 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 7 lat)
ms

Na skwerze przed kościołem św. Brygidy zamontowano w środę pomnik zmarłego przed dwoma laty ks. Henryka Jankowskiego. Odsłonięty zostanie 31 sierpnia.Pomnik stanął na skwerze imienia słynnego kapelana Solidarności z lat '80 przy ul. Stolarskiej zobacz na mapie Gdańska, tuż obok kościoła św. Brygidy, którego zmarły w 2010 roku kapłan był przez lata proboszczem.

Pomnik mierzy 3,7 m wysokości, z czego 1,4 m ma cokół, a 2,3 m postać prałata. Na razie owinięty jest folią, która pozostanie na pomniku aż do jego oficjalnego odsłonięcia.

Choć pierwotny projekt zakładał, że duchowny zostanie przestawiony z kotwicą, ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu.

- Postać księdza prałata została przedstawiona z Pismem Świętym w ręce i trzema krzyżami, nawiązującymi do krzyży na Placu Solidarności, które upamiętniają mord robotników w 1970 roku. Kotwica wprowadziłaby za dużo symboliki - mówi ks. Ludwik Kowalski, proboszcz św. Brygidy.

Gliniany model postaci ks. Jankowskiego wykonał Giennadij Jerszow, artysta ukraińskiego pochodzenia, a także przyjaciel duchownego. Za swoją pracę nie chciał honorarium.

- Zapłaciliśmy tyko za materiał i odlew czyli ok. 100 tys. zł. W Gdyni stoi podobny gabarytowo monument, który kosztował 300 tys. zł, czyli nasz nie wyszedł wcale tak drogo - mówi Grzegorz Pellowski, trójmiejski piekarz, który uczestniczył w zbiórce funduszy na budowę pomnika kapelana "Solidarności".

ms