Pomnik rotmistrza Pileckiego może stanąć przy Muzeum II Wojny

6 marca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Michał Stąporek
artykuł historyczny
Konkurs na pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego zostanie rozstrzygnięty późną wiosną. Czy statua stanie na placu przy Muzeum II Wojny Światowej 17 września? Więcej zdjęć (3)

Konkurs na pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego zostanie rozstrzygnięty późną wiosną. Czy statua stanie na placu przy Muzeum II Wojny Światowej 17 września?

fot. Michał Stąporek/trojmiasto.pl

Konkurs na pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego zostanie rozstrzygnięty późną wiosną. Czy statua stanie na placu przy Muzeum II Wojny Światowej 17 września?

fot. Michał Stąporek/trojmiasto.pl

Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego ma stanąć przed głównym wejściem do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska. Statua, której powstanie sfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miałaby zostać odsłonięta 17 września tego roku. Wniosek o zgodę na ustawienie pomnika trafił jednak do Rady Miasta Gdańska dopiero pod koniec lutego, więc harmonogram jest napięty.Pomysłodawcą wzniesienia pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego jest Muzeum II Wojny Światowej. Zgodnie z wymogami obowiązującego w Gdańsku prawa, kształt pomnika musi zostać wyłoniony w konkursie. Jego pierwszy etap ogłoszono jeszcze w grudniu, w styczniu dokonano selekcji uczestników. Konkurs ma charakter półotwarty, skierowany jest bowiem do osób z wykształceniem i dorobkiem rzeźbiarskim.

- Do udziału w konkursie zakwalifikowało się 33 rzeźbiarzy. Mają czas na przedstawienie swoich projektów do 22 kwietnia - informuje Aleksander Masłowski, rzecznik Muzeum II Wojny Światowej.

Projekt rzeźby, otoczenia i oświetleniaRzeźbiarze mają sporo swobody. Mogą zaproponować rzeźbę figuratywną, przedstawiającą sylwetkę rotmistrza Pileckiego, ale i bardziej abstrakcyjną. Ma ona mierzyć do 3 metrów wysokości i być wykonana z trwałego materiału (np. z brązu lub kamienia).

Statua ma stanąć na cokole. Całości ma towarzyszyć tablica pamiątkowa. Autor zwycięskiej pracy ma również zaprojektować otoczenie oraz oświetlenie pomnika.

Koszt wykonania pomnika i tablicy, wraz z ich transportem i instalacją, nie może przekroczyć 400 tys. zł. Prace zostaną sfinansowane z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pomnik ma stanąć przy głównym wejściu do muzeum, na pl. Władysława Bartoszewskiego.

Ogłoszenie wyników konkursu i wyłonienie zwycięskiej pracy zaplanowano na 13 maja.

Prace konkursowe oceniać będą:

Prof. Mariusz Białecki (ASP w Gdańsku), prof. UG dr hab. Grzegorz Berendt (zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej), dr hab. Stanisław Brach (prof. ASP w Warszawie), dr inż. arch. Bazyli Domsta (Studio Architektoniczne Kwadrat), dr Janusz Janowski, Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków, Jacek Kiciński (autor pomnika Rotmistrza Witolda Pileckiego w Warszawie), Tomasz Kucharski (Sekretarz Związku Polskich Artystów Plastyków), Jacek Pawłowicz (dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie), prof. Stanisław Radwański (ASP w Gdańsku), dr hab. Jan Sikora (ASP w Gdańsku).

W składzie komisji konkursowej są także członkowie komitetu honorowego budowy pomnika: Zofia Optułowicz z domu Pilecka, abp Sławoj Leszek Głódź, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN - Adam Siwek.

Napięty harmonogram pracWniosek o wydanie zgody na ustawienie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego wpłynął do Rady Miasta Gdańska 26 lutego. 1 marca przewodnicząca rady Agnieszka Owczarczak przekazała go prezydent Aleksandrze Dulkiewicz.

Wniosek o zgodę na ustawienie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego wpłynął do Rady Miasta Gdańska 26 lutego. 1 marca został przekazany do prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Więcej zdjęć (3)

Wniosek o zgodę na ustawienie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego wpłynął do Rady Miasta Gdańska 26 lutego. 1 marca został przekazany do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.

Wniosek o zgodę na ustawienie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego wpłynął do Rady Miasta Gdańska 26 lutego. 1 marca został przekazany do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.

Teraz zajmie się nim tzw. komisja pomnikowa, złożona z urzędników, architektów i radnych. Jej najbliższe posiedzenie zaplanowano na przyszły tydzień. Od jej ustaleń zależy czy i kiedy projekt uchwały ws. pomnika trafi pod obrady Rady Miasta.

- Znam ten projekt. Prof. Robert Kaja, profesor ASP z pracowni rzeźby i intermediów oglądał miejsce, w którym ma stać postument. Miał zastrzeżenia, że statua raczej powinna być wyeksponowana, a nie stanąć w niewielkiej niecce. No i szkoda, że wnioskodawca sam rozpoczął procedurę konkursową, a nie poczekał na sugestie komisji. Ale będziemy o wszystkim rozmawiać - zaznacza radny Andrzej Stelmasiewicz (Wszystko dla Gdańska), jeden z członków tzw. komisji pomnikowej.
Witold Pilecki - przed wojną i podczas wojny obronnej w 1939 r. był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, a następnie żołnierzem Armii Krajowej. Celowo trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu. Uciekł, gdy zagroziła mu dekonspiracja. Stworzył raporty o Holocauście, tzw. Raporty Pileckiego.

Po wojnie tworzył komórkę wywiadowczą, informującą o działaniach sowieckich. Został złapany przez komunistów, którzy po okrutnych torturach i pokazowym procesie skazali go na karę śmierci. Oskarżony i skazany przez powojenne władze Polski na karę śmierci, został stracony 25 maja 1948 r.

Do tej pory nie odnaleziono miejsca jego pochówku.

Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990 r. Pośmiertnie, w 2006 r. otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.
Wiesz kim był rotmistrz Pilecki?
69%

tak, znam jego historię

19%

słyszałem nazwisko, ale wiele nie kojarzę

12%

nie, pierwsze słyszę

zakończona

łącznie głosów: 1391