stat

Pomorski bilet metropolitalny ma oficjalną nazwę. To "Fala"

18 marca 2019, 21:00
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Od kwietnia duże zmiany w gdańskiej komunikacji

"Fala" - ostatecznie taką nazwę będzie nosił pomorski bilet metropolitalny. Zadecydowało o tym głosowanie internetowe, w którym do wyboru były jeszcze: "Jantar", "Ster" oraz "Mors". System pilotażowo zostanie uruchomiony jeszcze w tym roku.O konkursie na nazwę biletu metropolitalnego pisaliśmy na początku marca, gdy trwało głosowanie internetowe. W poniedziałek ogłoszono oficjalne wyniki - najwięcej głosów zdobyła nazwa "Fala".

Autorem zwycięskiej propozycji jest Anna Wajda, która tak uzasadniła swój wybór:

Słowo "fala" kojarzy się z naszym regionem i świetnie go charakteryzuje, ma w sobie energię plus przemieszczanie się (a ma to być przecież nazwa pomorskiego biletu). Jest krótkie i łatwe do zapamiętania oraz, co ważne, łatwe do wymówienia przez obcokrajowców, których jest u nas sporo.
Autorka nazwy otrzymała w nagrodę smartfona, zaś autorzy pozostałych haseł wybranych do głosowania przez kapitułę konkursu ("Jantar", "Ster" i "Mors") - zestawy słuchawek bezprzewodowych.

Co ciekawe, w naszej ankiecie przy ostatnim artykule (jej wyników nie brano pod uwagę) nazwa "Fala" także okazała się najlepsza. Oddano na nią 21 proc. głosów, na "Jantar" - 20 proc., na "Mors" - 9 proc., zaś na "Ster" - 7 proc. 43 proc. głosujących uznało jednak, że żadna z tych nazw nie pasuje do biletu metropolitalnego.

Urzędnicy zapowiadają, że kolejnym krokiem po ogłoszeniu wyników będzie przygotowane przez grafików logotypu z nową nazwą. Jego prezentacja planowana jest pod koniec kwietnia br.

Rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w TrójmieściePrzypomnijmy, pomorski bilet metropolitalny nie zastąpi istniejących rozwiązań taryfowych w komunikacji miejskiej. Będzie on jedynie uniwersalnym, elektronicznym biletem umożliwiającym korzystanie z wielu środków transportu w województwie bez potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji czy każdorazowego zakupu lokalnych biletów.

Przewiduje się ponadto utworzenie ujednoliconego systemu informacji, zawierającego m.in. ceny biletów, trasy przejazdów oraz rozkłady jazdy.

Pilotażowo system będzie uruchomiony na przełomie listopada i grudnia br., natomiast w docelowym zakresie będzie uruchamiany etapowo: w połowie 2020 r. w formie aplikacji na telefony komórkowe, w połowie 2021 r. w formie standardowej karty.
Czy nazwa "Fala" przyjmie się w potocznym języku?
29%

tak, wkrótce każdy będzie kojarzył ją z biletem metropolitalnym

11%

tak, ale tylko w wąskiej grupie urzędników i specjalistów

60%

nie, określenie bilet metropolitalny będzie znacznie częściej używane

zakończona

łącznie głosów: 2796