Pomóż odnowić legendarną armatę z II wojny światowej

4 września 2020, 7:00
Patryk Szczerba
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Historia zapomnianego oficera, kmdr. Kazimierza Bielawskiego. Część I

50 tys. zł potrzeba, by przeprowadzić konserwację zabytkowej armaty z artyleryjskiego stawiacza min ORP Gryf, będącej jednym z cenniejszych eksponatów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Placówka liczy na wsparcie gości i uruchomiła publiczną internetową zbiórkę.Zdwojona armata Bofors 120 mm wz. 34/36, której dotyczy zbiórka znajdowała się w składzie podstawowego uzbrojenia artyleryjskiego stawiacza min ORP Gryf, który był największym okrętem bojowym Marynarki Wojennej II RP zbudowanego w 1938 roku. Okręt stoczył 1 września 1939 roku, wraz z zespołem towarzyszących okrętów, podczas przygotowania do postawienia zagrody minowej na Zatoce Gdańskiej, zacięty bój z samolotami Luftwaffe. Zatonął dwa dni później po walce z niemieckimi niszczycielami i nalocie na port helski.

Wyciągnięty z Zatoki Puckiej wrak jeszcze w latach 50. był wykorzystywany w ćwiczeniach lotniczych. Od kilkudziesięciu lat armata jest eksponowana na plenerowej wystawie w Muzeum Marynarki Wojennej. Narażony na zmienne warunki atmosferyczne oraz upływ czasu zabytkowy element okrętu niszczeje.

Link do zbiórki na konserwację armaty z ORP GryfW następnym roku minie 85. rocznica produkcji armaty. Z tej okazji Muzeum Marynarki Wojennej chce przeprowadzić jej konserwację. Szacowany koszt to 50 tys. zł to duży koszt dla placówki, stąd pomysł na internetową publiczną zbiórkę.

Na razie udało się zebrać blisko 5 tys. zł.

- Liczymy na hobbystów i pasjonatów. Zaplanowana kwota pozwoliłaby nam na realizację opracowanego programu prac konserwatorskich. Zdajemy sobie sprawę, w takiej zbiórce trudno będzie zebrać całą kwotę, więc przygotowujemy się, by dołożyć brakującą część i zakonserwować odpowiednio armatę w przyszłym roku - mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
Warto wiedzieć, że Marynarka Wojenna II RP zamówiła w sumie osiem tego typu armat zdwojonych i cztery pojedyncze. Stanowiły uzbrojenie także kontrtorpedowców typu GROM. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie zachowała się jeszcze tylko jedna pojedyncza armata, także z okrętu Gryf.
Czy wspierasz datkami ochronę zabytków?
12%

tak, bardzo często

21%

tak, ale sporadycznie

67%

nie, nie robię tego

zakończona

łącznie głosów: 589