Pomysły na więcej zieleni w Gdyni

23 października 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Orłowo: park dzięki determinacji mieszkańców


Parki zamiast zaniedbanych skwerów i zieleńce zamiast klepiska pomiędzy blokami - mieszkańcy Gdyni chcą więcej zieleni w dzielnicach. W ich projektowaniu mają pomóc studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.Pierwsze spotkanie studentów gdańskiej ASP z przedstawicielami gdyńskiego stowarzyszenia Miasto Wspólne już się odbyło.

- Miasto Wspólne wskazało na spotkaniu, które odbyło się w Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, pięć zaniedbanych obszarów w przestrzeni miejskiej Gdyni. Następnie studenci kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych będą nad tą przestrzenią pracować. Szykuje się pracowite pół roku: pełne dyskusji, spotkań, makietowania i pracy koncepcyjnej. Około lutego będą znane efekty prac, rekomendacje i propozycje przestrzenne dla tych miejsc - mówi dr Jan Sikora z Akademii Sztuk Pięknych.
Lista miejsc, które mogłyby być zamienione w parki i tętniące zielenią skwery nie jest zamknięta. Praktycznie w każdej dzielnicy można znaleźć takie przestrzenie, które można zmienić z korzyścią dla wszystkich. Społecznicy skupiają się na razie na Chyloni, Działkach Leśnych i Śródmieściu.

Czytaj także: Projektanci opowiedzieli o zmianach na Abrahama.

- Tak jak w przypadku naszego projektu zmian na ul. Abrahama zobacz na mapie Gdyni, tak i teraz zaprosiliśmy do pracy dla Gdyni młodych ludzi. Czy ich propozycje zostaną kiedyś zrealizowane, czy posłużą jako inspiracja, zależeć będzie od mieszkańców. Jeśli któraś z nich im się spodoba, to może uda się przekonać do inwestycji także władze miasta czy spółdzielnie - mówi Łukasz Piesiewicz ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne.
Pomysł nazwano "parkami kieszonkowymi", bo nie wymagają wielkich nakładów finansowych. Chodzi o zagospodarowanie niewielkich terenów, które na razie szpecą okolicę, a mogłyby nadawać jej nowego blasku.
Brakuje ci skwerów, parków w dzielnicy, w której mieszkasz?
43%

tak, bo wcale ich nie ma

37%

tak, bo jest ich bardzo niewiele

4%

raczej nie, bo ich nie potrzebuję

16%

nie, bo jest ich całkiem sporo

zakończona

łącznie głosów: 765