stat

Pomysły na zapomniany plac w Gdańsku

10 maja 2017, 6:00
Michał Brancewicz

Czy na niewielkim placu między NOT-em a hotelem Mercure zobacz na mapie Gdańska powinna stanąć nowoczesna zabudowa? Takie propozycje przygotowały trzy trójmiejskie pracownie architektoniczne. Mają one być punktem wyjścia do debaty organizowanej przez gdański oddział Stowarzyszenie Architektów RP na temat zagospodarowania terenów przy ul. Wodopój.Mało znana ul. Wodopój zobacz na mapie Gdańska to tak naprawdę fragment chodnika i niewielki placyk nad kanałem Raduni na tyłach budynku NOT oraz hotelu Mercure (dawniej Hevelius). Niektóre osoby mogą kojarzyć to miejsce ze względu na niewielki zabytkowy budynek, w którym działa pub Vinifera zobacz na mapie Gdańska (obecnie w remoncie).

Wieczystym użytkownikiem terenu bezpośrednio za hotelem jest firma Orbis, do której należy obiekt. Swoją działkę posiada tam również Pomorska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, do której należy budynek NOT-u. I to właśnie o tym, w jaki sposób zagospodarować tę okolicę, dyskutować będą m.in. architekci i urbaniści na czwartkowej debacie zorganizowanej przez Stowarzyszenie Architektów RP. Ale nie tylko oni.

- Ten obszar nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, więc inwestycje realizowane są tu w oparciu o tzw. warunki zabudowy. Chcemy, by po raz pierwszy mieszkańcy włączyli się do dyskusji na ten temat, jeszcze przed wydaniem takiej decyzji, a nie dopiero wtedy, gdy stanie się ona faktem - mówi Paweł Wład Kowalski, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże. - Dzięki temu poznamy ich punkt widzenia i niektóre opinie będzie można uwzględnić w analizie urbanistycznej, ustalającej warunki zabudowy.
Punktem wyjścia w dyskusji na temat zabudowy placu będą projekty przygotowane przez trzy trójmiejskie pracownie architektoniczne: Interurban Architekci, Wolski Architekci oraz KD Kozikowski Design.

Niemal rok temu pisaliśmy, że właściciele NOT-u przygotowują się do złożenia wniosku umożliwiającego wybudowanie na ich działce budynku do 70 m, odwołując się do wysokości sąsiedniego budynku, czyli hotelu Mercure.

Jednak taka skala zabudowy nie będzie już brana pod uwagę, bowiem jesienią 2016 roku w miejscu tzw. dziury wstydu przy ul. Rajskiej zobacz na mapie Gdańska rozpoczęła się budowa budynku mieszkalnego Rajska 8 oraz obiektu biurowego Heweliusza 18 (również w oparciu o warunku zabudowy). Inwestorem jest firma Apollo Rida. Wysokość biurowca wyniesie 37 m i to do niej musi równać budynek, który będzie mógł powstać przy ul. Wodopój. Taki jest bowiem wymóg konserwatora zabytków.

Z naszych informacji wynika, że zagospodarowaniem tego terenu zainteresowany jest deweloper Moderna Holding.
Czy ten teren należy zabudować?
20%

tak

80%

nie

łącznie głosów: 1882