Ponad stuletnie kamienice we Wrzeszczu przejdą gruntowny remont

27 czerwca 2020, 12:00
Krzysztof Koprowski

Gdańskie Nieruchomości przygotowują się do gruntownego remontu zabytkowych kamienic przy ul. Jaśkowa Dolina 7 i ul. Pniewskiego 1 we WrzeszczuMapka. W budynkach wymienione zostaną wszystkie instalacje wewnętrzne. W historycznym kształcie odtworzone zostaną też frontowe elewacje. Pomieszczenia będą nadal wykorzystywane na cele biurowo-użytkowe.Kamienice przy ul. Jaśkowa Dolina 7 oraz ul. Pniewskiego 1 zostały wybudowane na początku XX wieku. Jeszcze kilkanaście lat temu ich wnętrza były wykorzystywane na potrzeby przychodni zdrowia. Obecnie budynki są częściowo wynajmowane przez różne stowarzyszenia i organizacje.

Stan techniczny budynków nie pozwala jednak na użytkowanie całej dostępnej powierzchni - np. w budynku przy ul. Pniewskiego 1 nieszczelny dach powoduje przenikanie wody opadowej do niżej położonych pomieszczeń.

Gdańskie Nieruchomości, zarządzające komunalnymi budynkami, zamierzają w najbliższych latach dokonać kompleksowego remontu kamienic dzięki pozyskaniu środków z Unii Europejskiej na termomodernizację, która w tym przypadku będzie polegała na zachowaniu elewacji frontowych w oryginalnym kształcie (ocieplenie od wnętrza) oraz ocieplenia i renowacji elewacji szczytowej i od strony podwórza.

We wnętrzach kamienic przewiduje się całkowitą wymianę instalacji technicznych (w tym ogrzewania), stolarki okiennej, drzwiowej, remont klatek schodowych oraz wszystkich pomieszczeń. Remontem będzie objęte również nieszczelne zadaszenie kamienic. Ponadto przewiduje się konserwację zdobień elewacji oraz odtworzenie balkonów.

Czytaj też:

Jaśkowa Dolina. Dzielnica dawnych milionerówFunkcja kamienic po remoncie pozostanie bez zmian- Budynki po modernizacji zachowają swoją główną funkcję - użytkową. Ze względu na zakres robót, na czas remontu konieczna będzie zmiana lokalizacja m.in. działającego tutaj Domu Sąsiedzkiego, prowadzonego przez Stowarzyszenie Morena. Rozważane jest również częściowe utrzymanie jego funkcjonowania, jednak będzie to zależne od możliwości bezpiecznego prowadzenia prac budowlanych - mówi Aleksandra Strug, rzecznik Gdańskich Nieruchomości.

Planowane prace budowlane w latach 2021-2023Obecnie inwestycja jest na etapie poszukiwania wykonawcy dokumentacji techniczno-budowlanej, która powinna być przygotowana w ciągu 180 dni od momentu podpisania umowy. Urzędnicy planują przeprowadzenie prac budowlanych w latach 2021-2023.

Warto dodać, że GN w ramach dofinansowania z UE na termomodernizację zamierzają realizować prace budowlane także w innych obiektach - m.in. kamienicach mieszkalnych na Dolnym Mieście oraz Nowym Porcie, a także budynku użytkowym przy al. Grunwaldzkiej 5Mapka we Wrzeszczu Górnym (dawny Pałac Ślubów).

Czytaj też:

Przy dawnej bazie harcerskiej powstanie zbiornik retencyjnyJaśkowa Dolina - oferty domów i mieszkań

Wyjątkowy apartament z widokiem na park
1 155 600 zł
Gdańsk Wrzeszcz
Mieszkanie - Gdańsk Wrzeszcz
1 155 600 zł
Gdańsk Wrzeszcz
Kawalerka Gdańsk Jaśkowa Dolina
465 000 zł
Gdańsk Wrzeszcz
Czy chciał(a)byś mieszkać lub pracować w starej kamienicy?
71%

tak, ale wyłącznie w dobrym stanie technicznym

9%

tak, niezależnie od niedogodności, które się z tym wiążą

8%

nie, tego typu budownictwo ma za dużo wad

12%

nie, wolę nowoczesne budynki

zakończona

łącznie głosów: 1490