Poprawi się dojazd z Gdyni do Bojana

22 stycznia 2021, 11:30
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat

Remont się zaczął, mieszkańcy protestują

Częściowy remont ul. MałkowskiegoMapka łączącej Gdynię z Bojanem został zapowiedziany na ten rok. Cztery lata temu ułożono tam płyty yomb, które już zdążyły popękać. Na budowę połączenia spełniającego wymagania drogi międzygminnej nie ma na razie szans.Przypomnijmy: prowadząca do sąsiadującego z Gdynią Bojana ul. Małkowskiego była utwardzana płytami yomb jesienią 2016 r. Kosztowało to miasto ponad 260 tys. zł. Prace były koniecznością, bo coraz więcej osób zamieszkuje Bojano, pracując w Gdyni.

Droga użytkowana, więc potrzebuje remontuDroga spełnia swoją rolę, jednak po czterech latach wymaga remontu, bowiem w związku z rozwojem Bojana przybywa w nim mieszkańców i aut. Do zniszczeń płyt sporo dokładają też kierowcy ciężarówek, które w związku z prowadzonymi w okolicy budowami jeżdżą tamtędy regularnie.

Zwracają na to uwagę mieszkańcy, a w ich imieniu także opozycyjni radni, kierujący do władz Gdyni zapytania w tej sprawie.

- Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i pieszego, wskazana byłaby przynajmniej cząstkowa naprawa nawierzchni - wskazuje Paweł Stolarczyk, radny Prawa i Sprawiedliwości.
Urzędnicy zapowiadają, że w tym roku stan nawierzchni poprawi się.

- Planowane jest przeprowadzenie remontu cząstkowego (wymiana płyt yomb) w najbardziej zniszczonych miejscach ul. Małkowskiego w granicy działki drogowej - informuje w odpowiedzi na interpelację Rafał Klajnert, dyrektor UM w Gdyni.

Droga międzygminna to odległa perspektywaPełnią szczęścia byłaby budowa drogi w klasie międzygminnej. Władze miasta nie ukrywają, że to daleka perspektywa.

- Wykonanie drogi spełniającej wymagania dla drogi międzygminnej wymaga przeprowadzenia pełnego procesu inwestycyjnego (opracowania projektu drogi docelowej, wykupu terenów, opracowania projektów branżowych, przeprowadzenia procedury przetargowej na wykonanie ww. drogi) - wskazuje Klajnert.

Problemy także na ul. KrauzegoPodobne problemy mają mieszkańcy Chwarzna i Wiczlina, jeżdżący ul. KrauzegoMapka, która kilka lat temu została utwardzona. Problem w tym, że bez płyt pozostał odcinek przed skrzyżowaniem z ul. Szewczenki i osiedlem Zielenisz.

Za ten odcinek będzie odpowiedzialny deweloper. Umowny termin zakończenia robót drogowych to 31 grudnia 2025 r. Obecnie trwają uzgodnienia dokumentacji projektowej. Docelowo ul. Krauzego ma być utwardzona do ul. Śliskiej, powstanie też chodnik i oświetlenie. Będą oddzielone od drogi szpalerem drzew, które rosną tam od dawna.

Ulice w miejscu stykania się z budowanym zbiornikiem Zielenisz ochroni koryto odwadniające na odcinku przylegającym do nowo wykonanej skarpy.

Bojano: nieruchomości do kupienia i wynajęcia

Czy po ostatnich mrozach zauważasz więcej dziur na drogach?
89%

tak

11%

nie

zakończona

łącznie głosów: 821