stat

Pospaceruj z przewodnikami po Wyspie Sobieszewskiej

3 sierpnia 2019, 9:00
km

Do końca wakacji można poznać uroki, ale też historię i tajemnice Wyspy Sobieszewskiej zobacz na mapie Gdańska. Wszystko dzięki spacerom z lokalnymi przewodnikami. Najbliższy startuje w sobotę, 3 sierpnia 2019 r., o godz. 17. Zwiedzanie jest bezpłatne.Wyspa Sobieszewska do małych nie należy, ma 37 km kw. powierzchni i jest trzecią pod względem wielkości wyspą polskiego pobrzeża. Od lat 70. XX w. jest ona jedną z dzielnic Gdańska, oddaloną od centrum o 15 km. Jest to też jedyna miejska dzielnica, w której są aż dwa rezerwaty przyrody. Bo zarówno przy ujściu głównego nurtu Wisły, jak i przy wlocie Wisły Śmiałej powstały unikalne ekosystemy. W pierwszej lokalizacji istnieje rezerwat Mewia Łacha, a w drugiej - Ptasi Raj.

Wyspa Sobieszewska stała się prawdziwą wyspą w 1895 r., gdy zakończono budowę ponad siedmiokilometrowego przekopu Wisły od Przegaliny do Zatoki Gdańskiej. Musiano tak zrobić, by nie dochodziło do wielkich powodzi w Gdańsku i na Żuławach, a także dlatego, że w 1840 r. Wisła w wyniku zatoru lodowego utorowała sobie nową drogę do Bałtyku przez wieś Górki. Ten stosunkowo młody odcinek rzeki Wincenty Pol nazywał Wisłą Śmiałą.

Coraz większa atrakcja - jeszcze nie do końca poznanaWyspa staje się coraz częściej miejscem wizyt mieszkańców Trójmiasta i turystów. Jej atutem jednak nie są wyłącznie urokliwe plaże oraz bursztyn. Walory i sekrety wyspy przez cały sierpień będzie można zgłębiać dzięki lokalnym przewodnikom.


- Odpowiadając na zapotrzebowanie mieszkańców i turystów oraz wysoką frekwencję w poprzedniej edycji, w sierpniu na spacery zapraszamy trzy razy w tygodniu. We wtorki i czwartki o godz. 17:30 i soboty o godz. 17. Zwiedzanie jest bezpłatne - mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.
W sierpniu przygotowano 13 spacerów kilkoma trasami. Odbędą się one w trzech obszarach: w Górach Wschodnich, centralnej części wyspy oraz po stronie przekopu Wisły. W każdym z nich odbędzie się po kilka spacerów z nieco zmodyfikowaną trasę.

Lokalni przewodnicy na pewno w każdym z tych obszarów opowiedzą o jego najważniejszych walorach. W Górkach Wschodnich jest to niewątpliwie rezerwat Ptasi Raj, ale są tam też oryginalne, ponad stuletnie chaty rybackie, a także Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN, kamienna grobla jeziora i wielkie trzcinowiska.


Spacer przy przekopie Wisły obejmuje takie miejsca jak: Świbno, przystań promu, ale też miejsce studni artezyjskiej, port rybacki, brzegową stację ratownictwa oraz promenadę przy ujściu Wisły.

W sobotę, 3 sierpnia, o godz. 17 rozpocznie się spacer w centralnej części wyspy. Jego trasa zaczynać się będzie przy Domu Kultury Wyspa Skarbów GAK i obejmie m.in. Izbę Pamięci Wincentego Pola, sanktuarium pw. Matki Bożej Saletyńskiej, leśne ścieżki i plażę w tym rejonie.

Zapisy na bezpłatne spacery: kontakt@ikm.gda.pl oraz tel. 664 976 052 w godz. 12 - 18 oraz w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.

Szczegóły tras widnieją na stronie IKM. Przewodnicy nie gwarantują wejścia do obiektów, ale proszą o założenie wygodnego obuwia. Spacery dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Czy spacerowałeś kiedyś z lokalnymi przewodnikami?
30%

tak, fajne wyprawy

41%

jeszcze nie, ale planuję

29%

nie i nie planuję

zakończona

łącznie głosów: 880

km