Posprzątają cmentarz na Kolibkach i Jezioro Kackie

22 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba

W sobotę gdynianie będą sprzątać okolice Jeziora Kackiego zobacz na mapie Gdyni oraz cmentarz w Kolibkach zobacz na mapie Gdyni przy al. Zwycięstwa. Można do nich dołączyć i pomóc w uporządkowaniu części Wielkiego Kacka i Orłowa.Początek wiosny sprzyja sprzątaniu. W Trójmieście można oddać się wiosennym porządkom co najmniej na dwa sposoby:


Akcja sprzątania śmieci prowadzona przez naszych pracowników

Zachętą do sprzątania mogą też być historyczne rocznice, jak np. 74. rocznica walk o Gdynię, które stoczyły wojska Związku Radzieckiego z niemiecką III Rzeszą, która mija pod koniec marca.

Sprzątanie cmentarza w Kolibkach- Lata 1944/45 są czasem ostatnich pochówków na cmentarzu w Kolibkach. Bombardowania i ostrzał artyleryjski nie oszczędziły i naszego miasta. Dlatego chcemy jako mieszkańcy Orłowa okazać pamięć naszym rodakom pochowanym w naszej okolicy i uprzątnąć nieco po zimie ten zapomniany na co dzień cmentarz. Będziemy mieli okazję współpracować z PFE - Pomorskim Forum Eksploracyjnym - opowiada Adam Stelmaszewski ze stowarzyszenia Nasze Orłowo.

Sprzątanie odbędzie się w sobotę ok. godz. 15. Potrzebne będą grabie i inne sprzęty, które mogą się przydać przy sprzątaniu. Chętni mogą przynieść także znicze, które można symbolicznie zapalić na którejś z ziemnych mogił - dodaje.

- Wierzymy, że regularne podejmowanie tych działań zwróci uwagę osób odpowiedzialnych za ten teren z nadzieją, że znajdą się kiedyś fundusze na kompleksową jego rewitalizację - dodaje.

Sprzątanie Jeziora KackiegoTakże w sobotę odbędzie się sprzątanie Jeziora Kackiego. Zbiórka o godzinie 11 w okolicy przepustu pod torami na skrzyżowaniu ulic Ornej i Starodworcowej zobacz na mapie Gdyni.

- Jest to teren użytku ekologicznego, ale niestety w wielu miejscach tak nie wygląda. Dlatego postanowiliśmy zadziałać z mieszkańcami i sympatykami Wielkiego Kacka i zorganizować akcję sprzątania tego terenu - wyjaśnia Agata Lewandowska ze stowarzyszenia Inicjatywa Wielki Kack.
Sprzątający dostaną rękawiczki, worki na śmieci, specjalne kijki do podnoszenia trudno dostępnych odpadów.

- Będzie także trochę upominków dla uczestników akcji od UM w Gdyni - uzupełnia.
Robisz wiosenne porządki?
80%

tak

20%

nie

zakończona

łącznie głosów: 314