• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poszukiwany w Grecji wpadł na gdańskim lotnisku

Rafał Borowski
18 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Jak informują strażnicy graniczni, zatrzymanemu Gruzinowi grozi do 10,5 roku więzienia. Jak informują strażnicy graniczni, zatrzymanemu Gruzinowi grozi do 10,5 roku więzienia.

Podczas odprawy na lotnisku w Rębiechowie strażnicy graniczni zatrzymali obywatela Gruzji. Za 33-letnim mężczyzną został wystawiony przez władze Grecji Europejski Nakaz Aresztowania. Był poszukiwany m.in. za posiadanie przedmiotów pochodzących z kradzieży, których wartość wynosi ok. 80 tys. euro.



Czy byłe(a)ś świadkiem interwencji Straży Granicznej na lotnisku?

Przystąpienie większości państw Europy do strefy Schengen, czyli zniesienie kontroli granicznych na granicach wewnętrznych, to nie tylko ułatwienie dla tysięcy pracowników i turystów. Niestety, to także ogromne ułatwienie dla przestępców, którzy mogą podróżować bez obaw o wpadkę na przejściu granicznym.

Ta zasada nie dotyczy jednak portów lotniczych. Strażnicy graniczni nie tylko przeprowadzają kontrole bezpieczeństwa, ale także skrupulatnie sprawdzają, czy dane pasażerów nie figurują w bazach osób poszukiwanych przez organy ścigania.

We wtorek przekonał się o tym na własnej skórze 33-letni Gruzin, który odprawiał się na lot do swojej ojczyzny. Po sprawdzeniu jego tożsamości mężczyzna został natychmiast zatrzymany. Co miał na swoim sumieniu?

- Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że mężczyzna był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania wystawionym przez Grecję w celu ekstradycji. Gruzin ma ponieść odpowiedzialność karną za posługiwanie się podrobionymi dokumentami i posiadanie pochodzących z kradzieży przedmiotów o wartości ok. 80 tys. euro. Grozi mu kara 10 lat i 6 miesięcy więzienia. Cudzoziemiec został zatrzymany, a dalsze czynności prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku - informuje kmdr ppor. Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
Czym jest Europejski Nakaz Aresztowania? To wydana przez sąd decyzja, która ma na celu aresztowanie i dostarczenie przez jedne państwo osoby, która jest poszukiwana przez inne państwo w związku z prowadzonym przeciwko niej postępowaniem karnym. Wprowadzony w 2002 r. ENA zastąpił stosowane wcześniej na terenie Unii Europejskiej procedury ekstradycji, które charakteryzowały się przewlekłością.

W przeciwieństwie do nich ENA charakteryzuje się niezwykłą szybkością. Tłumacząc to w bardziej zrozumiały sposób, w tej procedurze obowiązują ściśle określone terminy. Zatrzymany powinien zostać przekazany jak najszybciej, nie później niż 10 dni od wydania ostatecznej decyzji w sprawie wykonania ENA.

Państwo, w którym dokonano aresztowania, musi podjąć ostateczną decyzję w kwestii wykonania ENA w ciągu 60 dni od daty aresztowania. Jeśli jednak aresztowany wyraża zgodę na przekazanie, postanowienie o przekazaniu musi zostać wydane w terminie 10 dni. Dla porównania - procedura ekstradycyjna trwała średnio blisko rok. Europejski Nakaz Aresztowania obejmuje wszystkie państwa Unii Europejskiej, a także Islandię, Szwajcarię i Norwegię.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (39)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane