Potrzeba nowej strategii walki z koronawirusem. Apel naukowców

7 grudnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
ws
Najnowszy artukuł na ten temat Ile dostanie Trójmiasto z Krajowego Planu Odbudowy
Naukowcy i lekarze apelują do rządu: zmieńmy strategię walki z COVID-19. Więcej zdjęć (1)

Naukowcy i lekarze apelują do rządu: zmieńmy strategię walki z COVID-19.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Naukowcy i lekarze apelują do rządu: zmieńmy strategię walki z COVID-19.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

12 naukowców, w tym kilku lekarzy z całej Polski, także z Trójmiasta, napisało specjalny apel do rządu, premiera Morawieckiego i ministra zdrowia ws. zmiany strategii walki z koronawirusem. - Obecna bazuje na założeniu maksymalnego ograniczania szerzenia się wirusa po to, żeby nie zabijał on osób szczególnie narażonych. Efektem są szerokie restrykcje epidemiczne, zamykanie wielu dziedzin gospodarki i szkół, a w skrajnej sytuacji także powszechna, narodowa kwarantanna - czytamy w petycji.Sygnatariusze apelu piszą, że zmiana jest konieczna dla "zapewnienia odpowiednich zasobów finansowych dla funkcjonowania państwa, w tym służby zdrowia, dochodów ludności, jak również dla zdrowia fizycznego i psychicznego wszystkich obywateli".

Petycja powstała w odpowiedzi na konsultacje rządowe w sprawie nowych zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Autorzy proponują:

- Alternatywna strategia zakłada wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą na lepsze izolowanie od wirusa osób z grup ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 (głównie seniorów i przewlekle chorych) z pełnym poszanowaniem ich praw i wolności. Dzięki temu mimo rozprzestrzeniania się wirusa mniej osób będzie wymagać hospitalizacji i mniej osób będzie umierać.

Jeżeli zrobimy wszystko, żeby zabezpieczyć osoby z grup ryzyka, to pozostałe będą mogły w miarę normalnie funkcjonować (z zachowaniem podstawowych zasad sanitarnych) i nie będzie potrzeby odgórnego zamykania gospodarki, szkół, teatrów, kin, siłowni czy kościołów - czytamy w piśmie skierowanym do rządu.

Naukowcy uważają, że w nowej strategii możliwe będzie także zniesienie nakazowej izolacji i kwarantanny osób z dodatnim testem PCR oraz ich kontaktów.

Według nich "rząd powinien w większym stopniu kierować się liczbą przypadków hospitalizacji i terapii respiratorowych z powodu COVID-19 niż liczbą stwierdzonych zakażeń, a także kryterium dostępności służby zdrowia i efektywności jej funkcjonowania dla wszystkich chorych. Przy tak sformułowanej strategii szczepionka będzie potrzebna przede wszystkim dla osób z grup ryzyka (a także personelu medycznego i opiekuńczego, który ma z nimi częsty kontakt) oraz będzie mogła być stosowana na zasadzie dobrowolności".

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieścieApel 12 naukowców i lekarzyPod petycją do rządu podpisało się 12 osób, w tym m.in. Maciej Dzierżanowski, niezależny ekspert - w przeszłości pracownik Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i współpracownik Kongresu Obywatelskiego, Stanisław Szultka, Wydział Ekonomiczny, Uniwersytet Gdańsk, w przeszłości pracownik Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i współpracownik Kongresu Obywatelskiego, prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Pod petycją są zbierane w tej chwili podpisy w internecie.
Czy uważasz, że obecne działania przeciw pandemii koronawirusa przynoszą pożądane efekty?
12%

tak

18%

chyba tak, ale nie jestem pewny(a)

70%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1119

ws

Opinie (159) 3 zablokowane

 • Strategia, myślę, że ten rząd nie zna takiego pojęcia. (4)

  • 134 25

  • Eksperci i tzw. elyty panie..

   • 2 4

  • Wydatki usprawiedliwione...

   Wirus jest i jak inny wirus zawsze zaatakuje osoby osłabione (i mamy tu właśnie te "choroby współistniejące"). A Strategie mają świetną, żeby przykryć tym covidem wypompowanie naszych pieniędzy dla siebie. Przetargi,

   Wirus jest i jak inny wirus zawsze zaatakuje osoby osłabione (i mamy tu właśnie te "choroby współistniejące"). A Strategie mają świetną, żeby przykryć tym covidem wypompowanie naszych pieniędzy dla siebie. Przetargi, ciągłe zmiany na stanowiskach i odprawy, premie... A kto za rok będzie w stanie rozliczyć, czy chociaż sprawdzić gdzie pieniądze poszły? Piękna przykrywka na brak gospodarności...

   • 12 2

  • Dobrze wiedza..

   zyg niedzielski jest od strategi

   • 0 1

  • Pandemia to fikcja!

   Chyba że pandemia strachu.Ludzie obudźcie się!

   • 3 3

 • nie będą mi eksperci mówić co mam robić!!! (3)

  • 29 47

  • W Hiszpanii pulmolodzy apelowali (1)

   W Belgii lekarze pisali listy otwarte i odwracali się tyłem do polityków - coś to dało? Nie, bo dopóki ludzie wierzą w to średniowiecze to politycy będą to mniej lub bardziej realizować. W efekcie mamy rekordowe szkody gospodarcze i społeczne oraz "zysk" w postaci kilkudziesięciu tysięcy zgonów ekstra.

   • 16 1

   • Plandemia taka jest rola rzadu

    Dlaczego ministrem zdrowia i premierem są osoby zwiazane z bankowościa....ludzie obudźcie się ! Szczepienia dobrowolne lecz jak nie pokażesz zaświadczenia nie wpuszcza Ciebie do samolotu, kina teatru

    • 1 1

  • 'Sam jest ekspertem od wszystkiego i wiem wszystko najlepiej'

   Sebix z Kartuz :)

   • 0 3

 • Eksperci sa żli i nie wolno ich słuchać, bo nie realizują jedynie słusznej lini partii

  • 58 11

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.