Powalone drzewa, uszkodzone auta. Bilans wichury w Trójmieście

2 lutego 2020, 15:50
ws, as
aktualizacja:21:55 (2 lutego 2020)

Kilkanaście razy straż pożarna interweniowała w Trójmieście w związku z silnym wiatrem. Służby usuwały głównie powalone konary i gałęzie. Kilka aut zostało uszkodzonych, na szczęście nikt nie ucierpiał. Dodatkowo hydrolodzy ostrzegają o możliwym przekroczeniu poziomów wody do stanów ostrzegawczych lub wyższych.Aktualizacja godz. 20:45

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydało ponowne ostrzeżenie o silnym wietrze w strefie brzegowej. Będzie ono obowiązywało do godz. 7:00 dnia 03.02.2020

Wiatr zachodni do południowo-zachodniego może osiągać od 5 do 6, w porywach 7 w skali Beauforta.


Przez całą niedzielę strażacy interweniowali 11 razy w Gdyni, 10 razy w Gdańsku i 3 razy w Sopocie.

- Nasze działania polegały głównie na usuwaniu powalonych konarów i gałęzi z dróg czy niezabezpieczonych elementów z posesji, uszkodzone zostały też trakcje komunikacji miejskiej i zaparkowane auta. Na szczęście nie było osób poszkodowanych - poinformował dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Gdańsku.

Zablokowana droga i korek to efekt drzewa powalonego przed południem w Gdyni-Orłowo. Rano konar spadł i uszkodził auta na parkingu przy ul. 3 maja w Gdyni.

Ostrzeżenie o sztormieSynoptycy wydali alarm pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w całym województwie pomorskim, gdzie przewidują wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 55 km/h, w porywach do 75 km/h, nad samym morzem do 85 km/h. Wieje z zachodu. Ostrzeżenia ważne są do godz. 17 w niedzielę, niewykluczone jednak, że zostaną przedłużone.

Miejscami obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia w związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

- W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (2.02.2020 - 547 cm) oraz prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną na Wybrzeżu Wschodnim, głównie w rejonie Zatoki Gdańskiej, przewidywane są wzrosty poziomów wody do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej - czytamy w komunikacie.
Ostrzeżenie obowiązuje do 3.02.2020 r. do godz. 14.

ws, as