Powierz bezpieczeństwo przeciwpożarowe fachowcom

20 grudnia 2019

System bezpieczeństwa przeciwpożarowego składa się z wielu podsystemów. Tylko kompleksowe serwisowanie wszystkich podsystemów zapewni bezpieczeństwo w razie wystąpienia zagrożenia. O tym, dlaczego warto profesjonalnie podejść do tematu, wyjaśnia Sebastian Olszewski, prezes firmy Direct Fire & Security z Gdańska.Trojmiasto.pl: W Gdańsku, Sopocie i Gdyni powstaje coraz więcej budynków użyteczności publicznej, na przykład biurowców, hoteli, szkół czy centrów handlowych. Jak wygląda kwestia ich zabezpieczenia przeciwpożarowego?

Sebastian Olszewski, prezes firmy Direct Fire & Security z Gdańska: Rzeczywiście, w Trójmieście obserwujemy wręcz wysyp nowych inwestycji. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, większość budynków musi być wyposażona w systemy bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz właściwie powiązanych ze sobą podsystemów. Szybkie tempo budowy powoduje, że wiele systemów w nowych budynkach jest obciążona masą błędów projektowych i instalatorskich. Nierzadko zdarza się, że awarie są niezauważane przez właścicieli budynków. Innymi słowy, nie wszystkie systemy przeciwpożarowe są w pełni wartościowe. To niestety nie jedyny problem, dotyczący bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Kolejny kłopot polega na tym, że system ostrzegania przed pożarem będzie funkcjonował prawidłowo jedynie wtedy, gdy będzie serwisowany przez odpowiednie firmy. A z naszego doświadczenia wynika, że w Trójmieście skala tego problemu jest bardzo duża.


Na czym polega problem związany z serwisowaniem systemu przeciwpożarowego?

Wielu właścicieli budynków zleca konserwowanie firmom, które nie do końca wiedzą, w jaki sposób prawidłowo kompleksowo przeglądać te systemy. Innymi słowy, ich pracownicy nie mają odpowiedniej wiedzy i nie przechodzą niezbędnych szkoleń. Kolejna kwestia wynika z chęci ograniczenia kosztów przez zarządców i tym samym "wykazania się" przed właścicielem nieruchomości. Zamiast zlecić serwis jednej firmie, która sprawdzi wszystkie podsystemy jednocześnie, każdy podsystem jest sprawdzany osobno przez inną firmę. Tego typu działania nie mogą przynieść pożądanych efektów, czyli zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemu przeciwpożarowego.


Dlaczego?

Jeśli różne firmy serwisują wybrane podsystemy, to tego typu działania nie mogą być ze sobą spójne. Trzeba wyraźnie podkreślić, że już na etapie projektowania, każdy system przeciwpożarowy jest traktowany jako całość. W związku z tym, nie można traktować jego części składowych w sposób odseparowany od pozostałych części. W budynkach wielokubaturowych jest średnio kilkanaście ściśle powiązanych ze sobą podsystemów, które dopiero jako całość tworzą system bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Wbrew pozorom, taki system nie składa się tylko z czujek czy systemu oddymiania. To także m.in. system kontroli dostępu do budynku, instalacja powiadamiania dźwiękowego, system monitoringu czy sterowania szlabanami i bramami garażowymi. Tylko sprawdzając system całościowo, a nie osobno jego poszczególne elementy, zapewniamy realne bezpieczeństwo użytkownikom budynku.


Jakie mogą być skutki niewłaściwego utrzymania systemów przeciwpożarowych?

Na przykład nagromadzenie się fałszywych alarmów, czyli niepotrzebne przyjazdy straży pożarnej i ewakuacje budynku. Istnieje również ryzyko, że system po prostu nie zareaguje w porę na zarzewie pożaru. Jak już wspomniałem, system bezpieczeństwa przeciwpożarowego składa się z wielu podsystemów i awaria choćby jednego z nich może mieć tragiczne skutki. Proszę sobie wyobrazić następującą sytuację - dochodzi do pożaru i podczas ewakuacji z budynku nie zadziała prawidłowo system wentylacji pożarowej, np. klatki schodowej, i osoby ewakuujące się z górnych kondygnacji budynku przechodzą przez strefę pożaru i zadymienia, bo nikt nie sprawdził sprawności systemu pożarowego z system wentylacji. Ewakuowani mogą się znaleźć w śmiertelnej pułapce. Nie zapominajmy również o kosztach naprawy. Koszty doprowadzenia do należytego stanu mocno zaniedbanego systemu przeciwpożarowego mogą być liczone nawet w setkach tysięcy złotych, w przypadku budynków o największej kubaturze.


W jaki sposób właściciele budynków mogą ustrzec się przed tymi zagrożeniami?

Wystarczy zlecić serwis i konserwację systemu przeciwpożarowego odpowiedniej firmie, której pracownicy potrafią dokonać przeglądu i ewentualnych napraw systemu w sposób kompleksowy. Nasza firma specjalizuje się właśnie w takich usługach. Direct Fire & Security zajmuje się zarówno projektowaniem i wykonawstwem systemów przeciwpożarowych, jak i serwisowaniem już istniejących systemów. W razie potrzeby, gdy mamy do czynienia z poważnie zaniedbanym czy źle konserwowanym systemem, potrafimy doprowadzić do jego prawidłowej sprawności. Nawiązując współpracę z nami klient otrzymuje całodobową opiekę i nie ponosi dodatkowych kosztów w razie wystąpienia bieżącej usterki. W celu ustalenia szczegółów, zachęcamy klientów do kontaktu z nami pod nr 58 682-28-39 lub udania się do siedziby naszej firmy, która mieści się przy ul. Jabłoniowej 45 w Gdańsku.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł