Powstanie 200-metrowy buspas na ul. Janka Wiśniewskiego

19 lipca 2021, 12:30
Michał Sielski
200-metrowy buspas będzie kosztował 170 tys. zł. Więcej zdjęć (2)

200-metrowy buspas będzie kosztował 170 tys. zł.

fot. ZDiZ Gdynia

200-metrowy buspas będzie kosztował 170 tys. zł.

fot. ZDiZ Gdynia

Do końca wakacji gotowy będzie 200-metrowy odcinek buspasa na ul. Janka Wiśniewskiego od przystanku z zatoką autobusową przy ul. EnergetykówMapka do łącznicy z estakadą KwiatkowskiegoMapka. Prace przygotowawcze już się rozpoczęły.Buspas będzie rozpoczynał się na wysokości skrzyżowania z ul. Energetyków. Zostanie wytyczony do istniejącego odcinka na łącznicy z estakadą Kwiatkowskiego.

Aby to zrobić, konieczne jest zlikwidowanie wyspy separacyjnej wraz z masztem i komorą sygnalizacyjną na połączeniu ul. Janka Wiśniewskiego z łącznicą estakady.

Dzięki temu z obecnie prawego pasa jezdni ul. Janka Wiśniewskiego samochody będą mogły skręcić w prawo, a lewy pas będzie służył do jazdy na wprost.

- Aby umożliwić równoczesny przejazd dwoma pasami ruchu na łącznicę wjazdową na estakadę, zostanie wykonane poszerzenie jezdni - mówi Magdalena Łoska-Salow, nadzorująca te prace w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdyni. - W związku z tym sygnalizator pieszy i rowerowy zostanie przestawiony, a jedno przęsło bariery będzie rozebrane. Istniejący maszt z sygnalizatorem, zlokalizowany w pasie zieleni, zostanie zlikwidowany. Pojawi się nowy maszt z wysięgnikiem oraz komorami sygnalizacyjnymi dla każdego pasa ruchu - wyjaśnia.
Na koniec pozostanie już tylko oznakowanie jezdni i w sumie gdyńskie buspasy będą liczyć 9 km.

- Korzyści z buspasa na ul. Wiśniewskiego będą mieli mieszkańcy Obłuża, Oksywia, Pogórza, Babich Dołów, którzy na co dzień podróżują komunikacją zbiorową do swoich domów. Buspas pozwoli zaoszczędzić cenne minuty, szczególnie w godzinach popołudniowego szczytu - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Będzie buspas na całej ul. Janka WiśniewskiegoPrzypomnijmy też, że gdyńscy urzędnicy pracują nad koncepcją utworzenia buspasa na całej ul. Janka Wiśniewskiego.

Jaki buspas na Janka Wiśniewskiego?Buspas ma się zacząć przy dworcuMapka i skończyć na skrzyżowaniu z ul. EnergetykówMapka. Ogłoszenie przetargu na realizację przewidziano na ten rok. Szczegóły mają być znane jeszcze w wakacje.

- Prawdopodobnie poszerzymy jedną z ulic i nie zabierzemy kierowcom pasa ruchu. Wszystko wskazuje na to, że w godzinach porannych będzie można zjechać w dół, a w godzinach popołudniowych pod górę - opowiadał kilka tygodni temu Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
Buspas ma pozwolić pasażerom komunikacji miejskiej na swobodny przejazd na odcinku od dworca do skrzyżowania z ul. Energetyków i skrócić czas przejazdu pojazdów komunikacji miejskiej w godzinach szczytu nawet trzykrotnie.
Jak oceniasz buspasy w Gdyni?
46%

są pomocne, ale jest ich za mało

9%

nie pomagają mi ani nie przeszkadzają

45%

są utrapieniem, niewiele dają oprócz większych korków

zakończona

łącznie głosów: 878

Opinie wybrane


wszystkie opinie (137)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.