stat

Wysoki budynek mieszkalny nad kanałem Raduni na Starym Mieście

17 kwietnia 2018, 7:00
Michał Brancewicz

Deweloper z Gdyni dysponuje decyzją, która zezwala mu na budowę 37-metrowego budynku mieszkalnego na tyłach NOT-u i hotelu Mercure zobacz na mapie Gdańska. Realizacja ruszy jednak nie wcześniej niż w przyszłym roku. Będzie to kolejna inwestycja w tym obszarze śródmieścia Gdańska.O przymiarkach do zabudowy placu przy ul. Wodopój w Gdańsku pisaliśmy blisko rok temu. Trzy biura projektowe - Interurban Architekci, KD Kozikowski Design oraz Wolski Architekci- zaprezentowały wówczas swoje wizje zagospodarowania tego obszaru.

Teraz przyszedł czas na konkretne działania. Spółka Projekt Rajska, będąca częścią Moderna Holding, otrzymała niedawno decyzję o warunkach zabudowy.

- Decyzja dotyczy 11-kondygnacyjnego budynku o funkcji mieszkalno-usługowej z garażem podziemnym wraz z infrastrukturą techniczną i drogową. Dopuszczalna maksymalna wysokość zabudowy to 37 metrów - informuje Olimpia Schneider z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Projekt, który będzie realizowała Moderna Holding jest przygotowany przez pracownię Wolski Architekci.

Kiedy rozpocznie się realizacja?

- Nie podjąłem jeszcze decyzji, ale nie mamy tej inwestycji w planach na ten rok - przyznaje Adam Małaczek, prezes spółki Moderna Holding.
W związku z tym inwestor nie chce podawać zbyt wielu szczegółów.

- Za wcześnie też, by mówić dziś o liczbie mieszkań i lokali usługowych oraz ich metrażach. Na razie zakładamy, że budynek będzie miał 10 kondygnacji naziemnych [podwyższona kondygnacja parterowa - red.] i jedną podziemną. Rozważamy również dwie opcje wjazdu na parking, od ul. Heweliusza lub od ul. Łagiewniki.
W ramach inwestycji zrewitalizowane zostanie również całe otoczenie przy kanale Raduni - powstanie tam m.in. nowy deptak.

Warto wspomnieć, że w ostatnich latach ten obszar Gdańska mocno się zmienia. Od jesieni 2016 roku zabudowywana jest tzw. dziura wstydu u zbiegu ul. Rajskiej i Heweliusza zobacz na mapie Gdańska. Firma Apollo Rida stawia tam budynek mieszkalny i biurowy, który również mierzył będzie 37 metrów.

Z kolei latem 2016 roku otwarty został hotel Ibis Gdańsk Stare Miasto przy ulicach Łagiewniki, Heweliusza i Rybki Górne. zobacz na mapie Gdańska

Natomiast na samym placu przy ul. Wodopój remontu doczekał się niewielki zabytkowy budynek, w którym działał przez lata pub Vinifera zobacz na mapie Gdańska. Nowa zabudowa mocno go przytłoczy.
Jak oceniasz pomysł zabudowy tego miejsca?
39%

pozytywnie, inwestycja wpisuje się w okoliczne zmiany

11%

neutralnie

50%

negatywnie, budynek wygląda na wciśnięty na siłę

łącznie głosów: 2319