Powstanie duże centrum administracyjne w Gdańsku

12 stycznia 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Katarzyna Moritz

Większość z ponad 900 pracowników Urzędu Marszałkowskiego rozrzuconych w siedmiu lokalizacjach w Gdańsku, czeka przeprowadzka do Centrum Kształcenia Ustawicznego. Dzięki temu, że zwolnią zajmowane obecnie nieruchomości na Głównym Mieście, w rejonie Okopowej, Toruńskiej i Łąkowej, docelowo ma powstać nowa strefa administracyjno-biznesowa.O tym że Urząd Marszałkowski ma chrapkę na sąsiadujący z nim budynek Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Augustyńskiego 1 zobacz na mapie Gdańska, wiadomo już od wielu lat. Znajduje się bowiem w sąsiedztwie głównej siedziby urzędu, który mieści się w budynku przy ul. Okopowej 21/27 zobacz na mapie Gdańska. Dzieli go jednak z Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, przez co w gmachu przy Okopowej pracuje jedynie 300, z łącznie ponad 900 pracowników urzędu.

Urząd Marszałkowski porozumiał się w sprawie sprzedaży tej nieruchomości z miastem, które jest właścicielem budynku, pod koniec zeszłego roku. Dlaczego?

- To efekt przemyślanej współpracy marszałka z władzami Gdańska. Rejon Okopowej, Toruńskiej, Łąkowej, ma być docelowo strefą administracyjno-biznesową. Sprzyjać ma temu też budowa przystanku PKP-SKM Gdańsk Śródmieście i w przyszłości wielopoziomowego parkingu przy Okopowej. To także świadome wyprowadzenie funkcji administracyjnych z Głównego i Starego Miasta (np. naszych departamentów urzędujących na Długim Targu) i umożliwienie wykorzystania tych obiektów dla funkcji turystyczno-kulturalnych - wyjaśnia Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

Adaptacja budynku CKU w pierwszym rzędzie pozwoli na rezygnację z dalszego wynajmu pomieszczeń dla 233 pracowników departamentów, m.in. przy Długim Targu i Rzeźnickiej i ich przeniesienie pod jeden adres, a docelowo na przeprowadzkę nawet dla 270 pracowników, rozrzuconych w sumie w siedmiu lokalizacjach urzędu. Koszt ponoszony z umów najmu pomieszczeń biurowych przez urząd wynosi ok. 1,9 mln zł rocznie.

Budynek CKU o powierzchni ponad 6 tys. m kw. miasto zdecydowało się sprzedać w trybie bezprzetargowym z bonifikatą za kwotę 7,5 mln zł. Jego wartość rynkowa oszacowano na blisko 20 mln zł. Kupno budynku, będzie jeszcze procedowane na najbliższym sejmiku.

- Pierwszą ratę 2,5 mln zł za zakup budynku mamy zapłacić do końca września 2013 roku, a docelowa umowa z miastem w sprawie sprzedaży będzie zawarta w 2014 roku, więc przeprowadzka może nastąpić pod koniec 2014 roku lub na początku 2015 roku. W budynku są obecnie głównie klasy, więc czeka go przebudowa na nasze potrzeby - wyjaśnia Małgorzata Pisarewicz.

W budynku przy ul. Augustyńskiego od 90 lat prowadzona jest działalność oświatowa. W 1922 roku siedzibę miało tu Gimnazjum Polskie w Gdańsku, od 1935 Gimnazjum im. J. Piłsudskiego Macierzy Szkolnej w Gdańsku. Obecnie jest tam publiczna placówka - Centrum Kształcenia Ustawicznego, która prowadzi Ośrodek Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli, naukę stacjonarną dla dorosłych w trybie wieczorowym oraz naukę zaoczną dla dorosłych. Co się stanie z Centrum Kształcenia Ustawicznego?

- Miasto zaproponowało CKU przeprowadzkę do budynku przy ul. Hallera do Zespołu Szkół Budownictwa Okrętowego. Na nasz koszt zostanie tam przeprowadzony remont i adaptacja budynku dla potrzeb CKU. Obecnie trudno oszacować, ile to będzie kosztowało - wyjaśnia Magdalena Kuczyńska z biura prasowego w gdańskim magistracie.
Jak oceniasz przeprowadzki urzędów?
35%

pozytywnie, to próba optymalizacji ich funkcjonowania

7%

pozytywnie, w kryzysie urzędy szukają oszczędności

9%

negatywnie, to generuje dodatkowe wydatki w budżetach

49%

negatywnie, to świadczy raczej, że administracja się rozrasta

zakończona

łącznie głosów: 740