stat

Powstanie hangar dla prywatnych samolotów

9 stycznia 2019, 7:00
Michał Brancewicz

Trójmiejskie lotnisko obsługuje nie tylko ogromne samoloty pasażerskie. Z jego usług korzystają także właściciele mniejszych, prywatnych maszyn. Obecnie port lotniczy w Gdańsku nie ma miejsca, gdzie mogłyby one nocować. Dlatego prywatna firma wybuduje hangar na terenie lotniska zobacz na mapie Gdańska dla ok. 20 mniejszych statków powietrznych, a po stronie władz portu będzie połączenie obiektu z istniejącą drogą kołowania.



Lotnictwo ogólne, tzw. general aviation obejmuje ruch lotniczy z wyłączeniem lotów rozkładowych, w tym czarterów oraz wojskowych. W 2017 roku GA stanowiło 7,5 proc. wszystkich operacji lotniczych w Rębiechowie. Na pokładach takich samolotów przyleciało lub wyleciało z Gdańska 0,15 proc. wszystkich pasażerów (to 6,9 tys. osób).

Rekordowy pod względem odwiedzin prywatnych samolotów był lipiec 2014 roku. Podczas dwudniowej imprezy Red Bull Air Race w Gdyni na gdańskim lotnisku "zaparkowało" ponad 125 maszyn.

Aktualnie na terenie portu lotniczego nie ma hangaru przeznaczonego dla małych statków powietrznych. Przez pewien czas służył do tego hangar przy płycie nr 1, który obecnie jest hangarem serwisowym samolotów pasażerskich.

Z tego powodu właściciele prywatnych samolotów porozumieli się i postanowili wybudować taki obiekt, który będzie miał maksymalnie 10 m wysokości.

- W hangarze o powierzchni około czterech tysięcy metrów kwadratowych [40 x 100 m - red.] będzie można zmieścić ok. 20 statków powietrznych, w zależności od ich wielkości - mówi Marcin Szulecki, członek zarządu spółki General Aviation Airbase z Gdańska, które zrealizuje inwestycję. - Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania dokumentacji oraz wyboru technologii budowy hangaru, więc na razie nie mogę podać przybliżonych kosztów oraz terminu oddania obiektu do użytkowania.
Czytaj też: Lotnisko będzie się rozrastać. Potrzebuje nowej wieży kontroli lotów

W hangarze, oprócz powierzchni postojowej, będzie też część socjalna, gdzie załogi będą mogły odpocząć i przygotować się do lotu. Będą mogli z niego korzystać także inni właściciele samolotów.

Hangar stanie przy ul. Szybowcowej na terenie lotniska zobacz na mapie Gdańska. Z kolei port lotniczy wybuduje płytę przed hangarem i drogę kołowania łączącą płytę z istniejącą drogą kołowania "A".

Po wybudowaniu operatorem hangaru będzie spółka GAA.
Leciałe(a)ś kiedyś małym samolotem?
30%

tak

70%

nie

łącznie głosów: 1226