Życie wraca na tereny za Motławą

18 października 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Michał Brancewicz

Powiększa się grono chętnych do inwestowania na zaniedbanym dziś terenie Długich Ogrodów, po wschodniej stronie Motławy. Kilka dni temu deweloper kupił działkę przy ul. Sienna Grobla 4-5 zobacz na mapie Gdańska, na której już w przyszłym roku zamierza zacząć budować hotel i mieszkania. Jeśli podobną determinacją wykażą się inni inwestorzy, to w ciągu kilku lat ta okolica będzie większym placem budowy niż Wyspa Spichrzów.Nie ma praktycznie miesiąca, w którym nie informowalibyśmy o rozpoczęciu lub deklaracji rozpoczęcia budowy na terenie dzielnicy Długie Ogrody, leżącej po tej mniej uczęszczanej stronie Motławy i Kanału na Stępce.

Przypomnijmy je, zaczynając od najbardziej zaawansowanych inwestycji.

W budowie na razie jest jedynie kładka na Ołowiankę zobacz na mapie Gdańska. Jej powstanie jest jednak kluczowe, gdyż stworzy nowe połączenie Śródmieścia Gdańska nie tylko z samą wyspą, ale i właśnie terenami Długich Ogrodów. Warta 7,6 mln zł przeprawa ma być gotowa w maju przyszłego roku.

W tym czasie z budową może już ruszać inwestor, który kilka dni temu kupił grunt od miasta. Chodzi o spółkę MTC Constructions ze Szczecina, która za działki przy ul. Sienna Grobla 4-5 zobacz na mapie Gdańska o łącznej powierzchni 3196 m kw., zapłaciła 3 868 300 zł.

- Chcemy wybudować tu hotel na ok. 90 pokoi oraz budynek ze 100 mieszkaniami - zapowiada Michał Chrobrowski, prezes firmy Soft Elektronik, z którą MTC Constructions jest powiązana. - Projekt jest już gotowy, więc jeszcze w tym roku będziemy występowali o pozwolenie na budowę. Realizacje planujemy rozpocząć w przyszłym roku.
Nowe budynki nie będą wyższe niż 12 m, bo tylko na tyle zezwala miejscowy plan.

To nie jedyna inwestycja tej firmy w centrum Gdańska. Nie opodal, przy ul. Szafarnia 4 zobacz na mapie Gdańska, trwają prace rewitalizacyjne budynku stojącego za hotelem Podewils. W tym niewielkim obiekcie, stojącym tuż przy Kanale na Stępce, powstanie... jeden apartament. Prace zakończą się jeszcze w tym roku. Następnie odnowiony ma zostać także niewielki ceglany budynek stojący obok.
Z kolei po drugiej stronie Motławy, Soft Elektronik kończy budowę kamienicy przy ul. Grodzkiej 10 zobacz na mapie Gdańska.

Wracając do Kanału na Stępce: warto wspomnieć, że miasto nosi się z zamiarem stworzenia tu marinyzobacz na mapie Gdańska, w której będą mogły zacumować 44 jednostki. Miałaby ona stanowić przedłużenie istniejącej mariny przy ul. Szafarnia i połączyć się z tą przy Siennej Grobli. Szacuje się, że inwestycja, wraz z pogłębieniem kanału i przebudową Mostu Kamieniarskiego na zwodzony, pochłonie ok. 8 mln zł. Wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych czeka na decyzję w urzędzie marszałkowskim.

Z kolei wzdłuż brzegu kanału, ale od strony Ołowianki zobacz na mapie Gdańska mają stanąć specjalne jednostki pływające oferujące pokoje hotelowe z łazienkami i restauracje.

Swoją przystań chce stworzyć także kolejny prywatny inwestor - spółka Domus Amica UAB z Kłajpedy, która jest właścicielem ruin na terenie dawnych zakładów mięsnych przy ul. Na Stępce 2A zobacz na mapie Gdańska.

Zabytek ma zostać zaadaptowany na czterogwiazdkowy hotel. Do tej pory nowy właściciel odrestaurował jedynie frontową ścianę oraz mury obwodowe. Jeszcze jesienią mają rozpocząć się już docelowe prace, które doprowadzą do powstania czterogwiazdkowego hotelu z ponad 100 pokojami. Ma on zacząć działać na początku 2018 roku.

- Inwestor ustala z wykonawcą datę wejścia na plac budowy, powinno się to stać jeszcze w tym miesiącu - zapowiada Dariusz Marzecki ze Studia Projektowego WM, przedstawiciel inwestora.
Właścicielem największych terenów za Ołowianką jest firma Vastint, która w sumie posiada tu działki o powierzchni niemal 9 ha (90 tys. m kw.). Na gruncie liczącym 1,36 ha ograniczonym ulicami Na Stępce, Angielska Grobla i Dziewianowskiego zobacz na mapie Gdańska (z wyłączeniem istniejących tam kamienic) powstanie osiedle z ok. 300 mieszkaniami.

Natomiast spółka nie ma jeszcze sprecyzowanych planów dla terenów dawnych zakładów mięsnych zobacz na mapie Gdańska.

Na koniec warto dodać, że w przyszłości Śródmieście z Długimi Ogrodami ma spiąć tunel pod Motławą zobacz na mapie Gdańska. Jednak jego powstanie przewidziane jest dopiero po 2020 roku.
Gdybyś mógł zamieszkać w centrum Gdańska, to wybrałbyś:
19%

Wyspę Spichrzów (północną i południową cześć)

19%

opisywaną w artykule dzielnicę Długie Ogrody

10%

Główne Miasto (Długa, Piwna, Szeroka)

11%

Stare Miasto (Korzenna, Rajska, Stolarska)

23%

mieszkalną barkę na Motławie

18%

coś innego

zakończona

łącznie głosów: 991