Powstanie nowe przejście na Przymorzu

14 czerwca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Koprowski

Mieszkańcy Przymorza będą mogli łatwiej pokonać ul. Chłopską. Na wysokości ul. Rzepichy zobacz na mapie Gdańska powstanie nowe przejście dla pieszych wraz z przejazdem dla rowerzystów. Skróci ono znacznie drogę do szkoły podstawowej, parków Przymorze i Nadmorskiego oraz nadmorskiej drogi rowerowej.Obecnie, by dostać się z rejonu ul. Rzepichy do szkoły podstawowej nr 60 zobacz na mapie Gdańska, znajdującej po drugiej stronie czteropasowej ul. Chłopskiej, trzeba pokonać ok. 400-500 metrów, wybierając przejście na skrzyżowaniach z ul. Piastowską zobacz na mapie Gdańska lub Pomorską zobacz na mapie Gdańska.

Ulica Chłopska w tym miejscu rozdziela również tereny rekreacyjne: wzdłuż Potoku Oliwskiego zobacz na mapie Gdańska z dwoma zbiornikami oraz Parku Przymorze zobacz na mapie Gdańska i dalej Parku Nadmorskiego zobacz na mapie Gdańska.

Potrzeba scalenia terenów zieleni to jeden z powodów, dla którego budowę przejścia i przejazdu rowerowego wpisano w znacznie szerszy projekt "szlaku turystycznego przez Trójmiejski Park Krajobrazowy wraz z łącznikami".

Na Przymorzu takim "łącznikiem" ma być właśnie rejon Potoku Oliwskiego aż do Parku Nadmorskiego.

Czytaj też: 5 mln zł dotacji na modernizację szlaków w TPK

Zgodnie z projektem, przejście dla pieszych przez ul. Chłopską zostanie poprowadzone najkrótszą drogą. Nieco dłuższy będzie przejazd rowerowy, ponieważ skierowano go w ulicę przy szkole podstawowej zobacz na mapie Gdańska. Tą drogą, o minimalnym natężeniu ruchu, rowerzyści mają poruszać się w kierunku Pasa Nadmorskiego. Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestników ruchu, przejście i przejazd będą wyposażone w sygnalizację świetlną.

Poprawa szlaków w TPK i przejazd w Złotej KarczmieInwestycja musi być zrealizowana najpóźniej do 21 sierpnia 2020 r. Odległy termin wynika z uwzględnia w jednym przetargu także poprawy nawierzchni oraz oznakowania szlaków w i do TPK wraz z przygotowaniem niezbędnych dokumentacji w trybie "zaprojektuj i wybuduj".

Dla rowerzystów, w ramach tego samego przetargu ogłoszonego przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska, przewidziano ponadto wykonanie przejazdu przez ul. Słowackiego na wysokości ul. Harfowej zobacz na mapie Gdańska w Złotej Karczmie (obok istniejącego przejścia).

Coraz więcej naziemnych przejśćPrzypomnijmy, że będzie to już kolejna inwestycja, ułatwiającą poruszanie się pieszo po Gdańsku. W 2014 r. utworzono przejście naziemne przez ul. Wita Stwosza zobacz na mapie Gdańska na wysokości Uniwersytetu Gdańskiego. Wbrew obawom kierowców, nie doprowadziło to do zakorkowania dzielnicy, zaś piesi zyskali wygodne dojście do przystanków tramwajowych.

W planach jest realizacja jeszcze kilku przejść naziemnych:

Jak długą drogę pieszo akceptujesz między parkingiem lub przystankiem a budynkiem, do którego chcesz się dostać?
13%

maks. 50 metrów (mniej niż 1 min pieszo)

27%

100-200 metrów (ok. 1-3 min)

29%

200-500 metrów (ok. 3-7 min)

31%

więcej niż 500 m, odległość nie ma dla mnie znaczenia

zakończona

łącznie głosów: 602